Naujienos kraunasi...

Šilalės pažibą Lietuvos rinktinėje suformavo gatvės krepšinis (straipsnis)

Autorius: Mindaugas Augustis, specialiai DELFI iš Lilio.


Kadaise kamuolio bumpsėjimas iki išnaktų trikdė aplink lauko krepšinio aikštelę gyvenančius kaimynus, o dabar naktinėti verčia 15 tūkst. žiūrovų talpinančios „Žalgirio“ arenos sargus.

Iš niekur per vienerius metus į Lietuvos krepšinio rinktinę įnėręs Lukas Lekavičius nuo mažumės buvo žaidimo fanatikas. Ir galbūt jis nebūtų toks akiplėša ant parketo, jei ne aršūs kiemo turnyrai gimtojoje Šilalėje.

Žvaigždes palieka ištįsusiais veidais Regis, L. Lekavičiui nėra skirtumo, kas prieš jį stovi: ar Sergio Rodriguezas, ar Nickas Calathesas, ar bičiulis iš mokyklos laikų. Bet kuris iš jų gali išsižioti iš nuostabos po įžūlaus 180 cm ūgio gynėjo reido ar metimo iš vidutinio nuotolio. 21-erių vaikinui didžiausias autoritetas krepšinio aikštėje – ne visame pasaulyje garsios įžymybės, o 9 metais vyresnis brolis Linas, ateinančiame sezone atstovausiantis Prienų-Birštono „Vytautui“. Ir kiti kraštiečiai, pasukę profesionalaus krepšininko keliu.

„Marijonas Petravičius, Jonas Elvikis – yra Šilalėje tų krepšininkų. Mažas miestelis, tad kur čia jų nežinosi“, – kalbėdamas su DELFI, vardija L. Lekavičius.

Pastaruosius metus jo tobulėjimu rūpinosi pats žaidimo du prieš du karalius Šarūnas Jasikevičius. Bet L. Lekavičius nemažiau dėkingas treneriui Gedučiui Kukujevui, kadaise Šilalėje priėmusiam jį į vyresnių auklėtinių treniruotes.

Galiausiai, net ir pirmą kartą gyvenime apsivilkęs Lietuvos rinktinės aprangą, įžaidėjas kartais pamiršta viską pasaulyje ir rungtyniauja taip drąsiai, tarsi gainiotų kamuolį draugų būryje gimtinėje.

L. Lekavičiaus žaidimo stilius ir pase įrašyta gimimo data galbūt nėra artima Jono Kazlausko krepšinio filosofijai, bet net ir konservatyvusis specialistas prieš Europos čempionato startą Rygoje turėjo pripažinti: vertesnių galutinės komandos sudėties už jaunąjį šilališkį tiesiog nėra.

Tiesa, Senojo žemyno pirmenybėse L. Lekavičius rungtyniavo epizodiškai, o atėjus atkrintamosioms varžyboms apskritai įstrigo ant lietuvių atsarginių suolo. Vis dėlto tai nesunku paaiškinti, nes lemiamose rungtynėse žaidėjų rotaciją apriboja ir visą atsakomybę ant patikrintų lyderių pečių užkrauna net pačios stipriausios komandos.

L. Lekavičiaus ateityje laukia dar ne vienas čempionatas, kuriuose jis galės atskleisti savitą žaidimo braižą. Tokį, kokio išmoko Šilalėje su draugais diena iš dienos mėtydamas kamuolį į krepšį.

Save atrado lauko aikštelėje

Net ir šiandien grįžęs į gimtąjį miestelį, turintį vos 5 tūkst. gyventojų, L. Lekavičius nevengia pasivaržyti su bičiuliais.

„Būna, susibėgame, smagiai pažaidžiame krepšinį trise prieš tris. Mokančių žaisti Šilalėje tikrai yra“, – pasakoja gynėjas.

Patį L. Lekavičių krepšinio taisyklių vaikystėje išmokė brolis. Vienas iš dviejų – antrasis Aurimas baigė mokslus JAV ir krepšinį žaidžia tik savo malonumui. Tuo tarpu L. Lekavičiaus tėvai Gintaras ir Irena su populiariausia šalyje sporto šaka neturi nieko bendra.

„Tėvai – paprasti žmonės, dirba įprastus darbus. Iš kur aš toks gimiau – krepšininkas, nežinau“, – juokiasi rinktinės debiutantas. Daužyti kamuolį kieme Lukas pradėjo, kuomet buvo vos už jį didesnis. Ir paskui retai kada bepaleisdavo iš rankų.

„Būdavo dienų, kai aikštelėje prabūdavau po dvylika valandų, grįždavau vidurnaktį. Nors jau krepšio nesimatydavo, vis tiek žaisdavome. Įvairiai: ir penkiese prieš penkis, ir trise prieš tris. Susirinkdavo keturios komandos, vykdavo labai atkaklios kovos. Galbūt ten aš ir užaugau kaip krepšininkas“, – vaikystę prisimena L. Lekavičius.

Ar galima sakyti, kad gynėjo veiksmuose iki šiol išlikę žaidimo elementų, susiformavusių lauko aikštelėje?

„Gatvės krepšinis paremtas žaidimu vienas prieš vieną, o tuo aš galbūt nesu labai stiprus. Kita vertus, greitą žaidimą tikrai labiau mėgstu už pozicinį, kuris man nelabai priimtinas“, – svarsto pats žaidėjas.

Karjerą lėmė atsitiktinumas

Improvizuoti Šilalės turnyrai L. Lekavičiui baigėsi, kuomet jį pastebėjo ir keltis į Kauną pakvietė A. Sabonio krepšinio mokyklos treneris Arūnas Visockas.

L. Lekavičius pradėjo žaisti Kauno „Žalgirio“ dublerių ekipoje ir šalies jaunimo rinktinėse. Po kelių sezonų Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) lygiai prieš metus laukė ir debiutas aukščiausiame divizione. Tik viskas pasisuko ne taip, kaip planavo pats krepšininkas.

Sezoną praėjusį rudenį jis turėjo pradėti paskolintas Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ klubui. Bet kada kelio skausmų nukamuotas „Žalgirio“ legionierius Maalikas Waynsas ryžosi nutraukti sutartį ir išvyko namo, Lietuvos čempionai pajuto įžaidėjų stygių ir pakvietė L. Lekavičių prisijungti prie pagrindinės komandos.

O tuomet ir prasidėjo: debiutas Eurolygoje, uzurpuotas pagrindinio ekipos atakų organizatoriaus vaidmuo, kvietimas į Lietuvos rinktinės stovyklą susipažinti su jos virtuve ir galiausiai draugiškų rungtynių ciklas, kurio metu L. Lekavičius netikėtai nukonkuravo labiau patyrusius Adą Juškevičių ir Žygimantą Janavičių.

„Turėjau dvi svajones: žaisti „Žalgiryje“ ir patekti į rinktinę. Abi išsipildė per vienerius metus. Nerealu. Nesitikėjau tokio didelio šuolio, galvojau, sužaisiu porą sezoną Pasvalyje, paskui galbūt „Žalgiris“ pakvies. Bet išėjo, kaip išėjo, ir labai tuo džiaugiuosi“, – už likimo dovanas dėkingas nacionalinės komandos naujokas.

Pasitiki savo imunitetu

Tiesa, mažakalbiui debiutantui ir visai Lietuvos rinktinei Europos čempionato pradžioje džiaugsmo buvo maža.

„Prasčiausia nuotaika buvo po rungtynių su Estija. Belgams pralaimėjome, bet tada dar viskas buvo mūsų rankose, o mačas su estais mums tikrai buvo baisus“, – prisiminė L. Lekavičius.

Tačiau kuo toliau, tuo mažiau erškėčių painiojosi lietuvių kelyje, atvedusiame ant apdovanojimų pakylos. Belieka tik sekmadienį Europos pirmenybių finale su Ispanija išsiaiškinti medalių spalvą.

L. Lekavičius žino, koks saldus būna jų skonis – su 16-mečių ir 18-mečių rinktinėmis jis yra laimėjęs Europos čempionatų sidabrą, o žaisdamas 19-mečių nacionalinėje ekipoje pelnė ir pasaulio pirmenybių bronzą.

„Jausmas iškovojus medalį – nerealus. Juk dėl tos trumpos akimirkos sportuojame visą vasarą. Net nežinau, su kuo tai palyginti. Netgi jaunimo rinktinėse pelnius apdovanojimą savijauta būdavo nepaprasta. O ką jau bekalbėti apie vyrus... Turime užsikabinti už šios progos“, – nekantrauja L. Lekavičius.

Vis dėlto L. Lekavičius gerai supranta vieną dalyką: kad ir į kurią pusę pasisuktų lietuvių reikalai Lilyje, jis pats skųstis neturi teisės.

„Ar pastaruosius metus gyvenu kaip filme? Tikrai taip!“, – nusijuokia krepšininkas.

Prieš metus vienos Šilalės mėgėjų komandos internetinė svetainė jį pavadino Žemaitijos miestelio krepšinio vunderkindu. Dabar įvairios liaupsės skamba ne tik visoje Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Problema tik ta, kad ne vienam staiga šokus į padebesius galvą apsukdavo išretėjęs oras. Tačiau L. Lekavičius įsitikinęs, kad turi imunitetą žvaigždžių ligai.

„Nemanau, kad man tai gresia. Aišku, dėmesio dabar sulaukiu daugiau, bet labai abejoju, ar tokie dalykai man gali nutikti“, – ranka numoja žaidėjas, per pastaruosius metus suradęs ir širdies draugę.

Ir jei L. Lekavičius šio pažado nepamirš, Šilalė tikrai turės kuo didžiuotis.

Kasdien atnaujinamus pranešimus iš Europos čempionato galite rasti http://www.delfi.lt/sportas/eurobasket, vaizdo medžiagą - http://www.delfi.lt/video/sportas/krepsinis

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
Dar viena NBA superžvaigždė pažadėjo padėti JAV rinktinei olimpiadoje
Dar viena NBA superžvaigždė pažadėjo padėti JAV rinktinei olimpiadoje
Po JAV rinktinės fiasko pasaulio čempionate Kinijoje jau antra NBA superžvaigždė pažadėjo dalyvauti Tokijo olimpiadoje.Įkandin "Golden State Warriors" lyderio Stepheno Curry tokį norą
W.Frazieras: "Kartą mane iškeitė į Klivlandą. Tai tas pats, kas į Sibirą"
W.Frazieras: "Kartą mane iškeitė į Klivlandą. Tai tas pats, kas į Sibirą"
80-ųjų NBA lygos žvaigždė Waltas Frazieras prisiminė, kaip 1977 metais buvo išmainytas iš Niujorko "Knicks" į Klivlando "Cavaliers"."Kartą mane iškeitė
Taisys situaciją: S.Curry įsipareigojo atstovauti JAV rinktinei olimpinėse žaidynėse
Taisys situaciją: S.Curry įsipareigojo atstovauti JAV rinktinei olimpinėse žaidynėse
Nesėkmingai pasaulio krepšinio čempionate pasirodžiusi JAV rinktinė į kitų metų Tokijo olimpines žaidynes greičiausiai vyks gerokai rimtesnėmis pajėgomis.Vienas iš daugybės šiemet
Žalgiriečiu tapęs K.Lukošiūnas: mokausi iš A.Milaknio žaidimo
Žalgiriečiu tapęs K.Lukošiūnas: mokausi iš A.Milaknio žaidimo
Pastaruosius du sezonus „Šiaulių“ komandos garbę gynęs snaiperis Karolis Lukošiūnas prieš prasidedant 2019–2020 m. sezonui žengė didelį karjeros žingsnį
J.Hardenas: Morey pasakė, kad aš geresnis už Jordaną, jis - išprotėjęs
J.Hardenas: Morey pasakė, kad aš geresnis už Jordaną, jis - išprotėjęs
NBA lygos superžvaigždė ir Hjustono "Rockets" lyderis Jamesas Hardenas pakomentavo praėjusį mėnesį daug triukšmo sukėlusį komandos generalinio vadybininko Darylo Morey pareiškimą.Pastarasis
"Žalgirio" treniruotėse - jau ir geros nuotaikos nestokuojantys rinktinės nariai
"Žalgirio" treniruotėse - jau ir geros nuotaikos nestokuojantys rinktinės nariai
Sezonui besirengianti Kauno „Žalgirio“ komanda antradienį į rytinę treniruotę pagaliau rinkosi pilnos sudėties. Prie kelias savaites kartu sportuojančių žalgiriečių prisijungė iš
"Kalev/Cramo" strategas R.Štelmaheris: "Rytas" yra mano klubas
"Kalev/Cramo" strategas R.Štelmaheris: "Rytas" yra mano klubas
Buvęs krepšininkas Robertas Štelmaheris, Vilniaus „Ryte“ praleidęs 4 puikius metus, savaitgalį užsuko į Vilnių kaip vyriausiasis Talino „Kalevo / Cramo“ treneris.
Madridas pasitiko pasaulio čempionus: Gasolis vėl gėrė alų ir turėjo prašymą sirgaliams
Madridas pasitiko pasaulio čempionus: Gasolis vėl gėrė alų ir turėjo prašymą sirgaliams
Pasaulio krepšinio čempione antrą kartą tapusi Ispanijos rinktinė grįžo namo. Iš Kinijos parvykę planetos čempionai pirmiausia nuvyko į Karaliaus rūmus, o vėlai vakare atšventė
Rezultatyviausias Eurolygos žaidėjas regi "Žalgirį" atkrintamosiose, savo buvusių klubų - ne
Rezultatyviausias Eurolygos žaidėjas regi "Žalgirį" atkrintamosiose, savo buvusių klubų - ne
Rezultatyviausiam Eurolygos krepšininkui skiriamą Alphonso Fordo apdovanojimą praėjusį sezoną iškovojęs Mike'as Jamesas pasidalino savo prognozėmis artėjančiam sezonui.Amerikiečio
"Žalgiris TV" pristatė žalgiriečių pasirodymų draugiškose rungtynėse dešimtuką
"Žalgiris TV" pristatė žalgiriečių pasirodymų draugiškose rungtynėse dešimtuką
Kauno „Žalgirio“ komanda baigė draugiškų rungtynių maratoną prieš artėjančią oficialaus sezono pradžią. Per šešerias draugiškas rungtynes žalgiriečiai
Ispanijos sėkmės talismanu tapęs S.Scariolo dėkojo amerikiečiams: kitąmet jie bus labai stiprūs
Ispanijos sėkmės talismanu tapęs S.Scariolo dėkojo amerikiečiams: kitąmet jie bus labai stiprūs
Marcas Gasolis nėra vienintelis Ispanijos rinktinės narys, per kelis pastaruosius mėnesius laimėjęs ir NBA, ir pasaulio čempionatą.Lygiai tokiu pačiu pasiekimu gali pasigirti ir vyriausiasis Ispanijos
Septynis tritaškius pataikęs A.Milaknis vedė žalgiriečius į pergalę Turkijoje
Septynis tritaškius pataikęs A.Milaknis vedė žalgiriečius į pergalę Turkijoje
Visą savaitę Turkijoje viešinti Kauno „Žalgirio“ komanda „Gloria Cup“ turnyrą užbaigė pergale 100:95 (19:25, 32:25, 22:31, 27:14) prieš Bursos „Tofaš“
Žmogus, dėl kurio šokama Argentinos gatvėse: L.Scola pasiryžęs ištaisyti 17 metų senumo klaidą
Žmogus, dėl kurio šokama Argentinos gatvėse: L.Scola pasiryžęs ištaisyti 17 metų senumo klaidą
2002-aisiais, kai Argentinos rinktinė paskutinį kartą žaidė ir pralaimėjo pasaulio krepšinio čempionato finalą, jos gretose buvo ir Luisas Scola. Prabėgus 17-ai metų, veteranas atrodo
"Žalgiris TV" užfiksavo, kaip atrodo žalgiriečių medicininės procedūros
"Žalgiris TV" užfiksavo, kaip atrodo žalgiriečių medicininės procedūros
Naujajam sezonui besiruošiantys Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pastarąsias dienas leido Turkijoje. Šalia Antalijos esančiame „Gloria Sports“ komplekse žalgiriečiai
Jaunieji žalgiriečiai Turkijoje išbandė vandens pramogas
Jaunieji žalgiriečiai Turkijoje išbandė vandens pramogas
Turkijoje viešinti Kauno „Žalgirio“ komanda po intensyvaus darbo surado laiko smagioms pramogoms, kurioms neatsispyrė jaunieji žalgiriečiai.„Žalgirio“ jaunieji krepšininkai
Pasvalyje - Čempionų lygos finalo ketverte žaidęs "centras"
Pasvalyje - Čempionų lygos finalo ketverte žaidęs "centras"
Artėjančiam „Betsafe-LKL“ sezonui besiruošiančios Pasvalio „Pieno žvaigždės“ sulaukė pastiprinimo priekinėje linijoje – į klubą atvyksta Trevoras Thompsonas.Praėjusį
Pusfinalio herojumi tapęs M.Gasolis atskleidė svarstęs nežaisti rinktinėje: dabar matau, jog buvo verta
Pusfinalio herojumi tapęs M.Gasolis atskleidė svarstęs nežaisti rinktinėje: dabar matau, jog buvo verta
Įspūdingą pasirodymą surengęs ir pasaulio čempionato pusfinalyje net 33 taškus pelnęs Ispanijos rinktinės veteranas Marcas Gasolis po pergalės kalbėjo ne tik apie fantastišką dviejų
Po skaudžios nesėkmės - australų veterano įniršis: FIBA yra suknistas pasityčiojimas!
Po skaudžios nesėkmės - australų veterano įniršis: FIBA yra suknistas pasityčiojimas!
Didelių vilčių pasaulio čempionate Kinijoje turėję Australijos krepšininkai buvo sustabdyti pusfinalyje, kur juos po dviejų pratęsimų dramos palaužė ispanai.Visgi kai kurie australai
NKL čempionų fizinio rengimo treneris džiaugiasi puikia žaidėjų forma
NKL čempionų fizinio rengimo treneris džiaugiasi puikia žaidėjų forma
Marijampolės „Sūduva-Mantinga“ komanda tęsia pasiruošimą artėjančiam Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) sezonui, o savo mintimis apie pasirengimo etapą pasidalijo klubo
Š.Jasikevičius: norėtųsi, kad Zachas tokį žaidimą atsineštų į reguliarųjį sezoną
Š.Jasikevičius: norėtųsi, kad Zachas tokį žaidimą atsineštų į reguliarųjį sezoną
Kauno „Žalgiris“ antrosiose „Gloria Cup“ turnyro rungtynėse Turkijoje 71:70 palaužė Stambulo „Galatasaray“ ir reabilitavosi po pralaimėjimo to paties miesto „Anadolu
"Žalgiris" turnyre Antalijoje dramatiškoje kovoje įveikė "Galatasaray"
"Žalgiris" turnyre Antalijoje dramatiškoje kovoje įveikė "Galatasaray"
Dviženklę persvarą antrosiose „Gloria Cup“ turnyro rungtynėse iššvaistę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai 71:70 (20:21, 19:18, 22:10, 10:21) pranoko Stambulo
"Pistons" pasikvietė buvusią žvaigždę J.Johnsoną, vardan to atleido M.Beasley
"Pistons" pasikvietė buvusią žvaigždę J.Johnsoną, vardan to atleido M.Beasley
Detroito "Pistons" klubas sutarė dėl negarantuoto kantrakto su septyniskart NBA "Visų žvaigždžių" rungtynių dalyviu Joe Johnsonu.Atletas paskutinį kartą stipriausioje pasaulio
"Barcelonos" apetitas nedingo: gynėjų grandį sustiprino M.Delaney
"Barcelonos" apetitas nedingo: gynėjų grandį sustiprino M.Delaney
Įspūdingą sudėtį tarpsezonyje surinkusios Barselonos "Barcelona" komandos apetitas neišblėso - gynėjų grandį sustiprins Malcolas Delaney.Ispanijos vicečempionai su amerikiečiu
"Žalgiris" Turkijoje per pratęsimą nusileido Eurolygos vicečempionams
"Žalgiris" Turkijoje per pratęsimą nusileido Eurolygos vicečempionams
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai trečiadienio vakarą „Gloria Cup“ turnyro pirmosiose rungtynėse per pratęsimą 98:100 (23:26, 21:16, 23:25, 21:21, 10:12) nusileido Eurolygos
"Pieno žvaigždžių" kapitonas L.Kisielius: nežinau sportininko, kuris nenori pasiekti maksimumo
"Pieno žvaigždžių" kapitonas L.Kisielius: nežinau sportininko, kuris nenori pasiekti maksimumo
Kai rugpjūčio pradžioje Laimonas Kisielius sulaukė Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ pasiūlymo, krepšininkas ilgai nedvejojęs sutiko.Puolėjui Pasvalyje apsiprasti laiko nereikės
Į Turkiją atvykę žalgiriečiai džiaugiasi treniruočių sąlygomis
Į Turkiją atvykę žalgiriečiai džiaugiasi treniruočių sąlygomis
Kauno „Žalgirio“ komanda artėjančiam sezonui ruoštis išvyko į Turkiją, kur nuo pirmadienio apsistojo Antalijoje ir čia dalyvaus trečiadienį prasidėsiančiame „Gloria
Irano rinktinės lyderis H.Haddadi grįžta rungtyniauti į Sičuano komandą
Irano rinktinės lyderis H.Haddadi grįžta rungtyniauti į Sičuano komandą
Irano nacionalinės rinktinės lyderis Hamedas Haddadi grįžta į Sičuano "Blue Whales" komandą, kurioje su pertraukoimis rungtyniavo 2013-2018 metais.Pasaulio čempionate Kinijoje 34 metų
"Lakers" svarsto kontrakto su D.Cousinsu nutraukimo galimybę
"Lakers" svarsto kontrakto su D.Cousinsu nutraukimo galimybę
NBA žvaigždžių trio su LeBronu Jamesu ir Anthony Davisu "Lakers" komandoje turėjęs sudaryti bei sunkią traumą patyręs DeMarcusas Cousinsas gali visai debiutuoti Los Andželo ekipoje.Kaip

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime