Naujienos kraunasi...

Kaip viena nekalta žinutė įplieskė neregėto masto konfliktą, dėl kurio NBA gali prarasti milijardus

Autorius: Alfa.lt.
Kaip viena nekalta žinutė įplieskė neregėto masto konfliktą, dėl kurio NBA gali prarasti milijardus
Viskas prasidėjo nuo nekalto pasidalinimo žinute socialiniame tinkle. Galiausiai tai peraugo į sužlugusią beveik du dešimtmečius trukusią sėkmingą Hjustono „Rockets“ ir Kinijos sąjungą bei grėsmę milijardų JAV dolerių netekti ir visai NBA lygai.

Hjustono „Rockets“ generalinis vadybininkas Darylas Morey veikiausiai negalėjo nė susapnuoti to, ką iššauks jo praėjusią savaitę „Twitter“ socialiniame tinkle paskelbta žinutė, rašo Alfa.lt.

„Kovokite už laisvę. Palaikykite Honkongą“, – parašė šiuo metu su komanda Tokijuje esantis amerikietis, apeliuodamas į jau kelis mėnesius besitęsiančius ir praėjusį penktadienį savo piką pasiekusius protestus, kuriuos Honkongo gyventojai pradėjo dėl Kinijos valdžios noro priimti prieštaringai vertintą ekstradicijos įstatymą, o vėliau tęsė dėl esminių demokratijos laisvių pažeidimų.

Nors „Twitter“ Kinijoje yra blokuojamas, D. Morey žinutė netruko išplisti didžiausioje pasaulio valstybėje. „Rockets“ vadovą ėmė atakuoti tūkstančiai kinų, o pats ilgai šios šalies krepšinio sirgalių garbintas Hjustono klubas, kuriame visą savo NBA karjerą praleido legendinis šalies krepšininkas Yao Mingas, imtas maišyti su žemėmis.

Į situaciją greitai sureagavo „Rockets“ savininkas milijardierius Tilmanas Fertitta, pareiškęs, kad pasidalintoje žinutėje išsakyta pozicija yra tik D. Morey, o ne viso Teksaso valstijos klubo nuomonė. Kaipmat padaręs klaidą suvokė ir D. Morey, kuris išsyk ištrynė žinutę iš „Twitter“ ir patikino nenorėjęs įžeisti „Rockets“ sirgalių iš Kinijos.

„Savo žinute nenorėjau įžeisti komandos aistruolių ir savo draugų Kinijoje, – praėjus parai po neapdairios žinutės paskelbimo sakė D. Morey. – Paprasčiausiai pasidalinau mintimi, susijusia su komplikuoto įvykio interpretacija. Po to, kai paviešinau tą mintį, turėjau daug laiko ir galimybių apgalvoti visas tų įvykių (protestų Honkonge – Alfa.lt) perspektyvas. Visada vertinau Kinijos žmonių ir rėmėjų palaikymą, tad tikiuosi, kad tie, kuriuos nuvyliau, supras, kad juos įžeidžiau dėl nesusipratimo. Mano žinutė niekaip nebuvo susijusi su „Rockets“ arba NBA pozicija.“

Visgi žala jau buvo padaryta. Nepraėjus nė 48 valandoms nuo D. Morey žinutės, nuo „Rockets“ atsiribojo kone visi su klubu susiję kinai – šalies krepšinio federacija, valdoma Yao Mingo, pagrindiniai rėmėjai ir net nacionalinė Kinijos televizija CCTV, pareiškusi, jog nebetransliuos „raketų“ rungtynių.

Hjustono klubui tai turėtų būti didžiulis smūgis. Dar nuo pat tada, kai raudonus šios komandos marškinėlius vilkėjo Yao Mingas, „Rockets“ buvo bene mėgstamiausia NBA komanda Kinijoje.

Savo didžiulės gerbėjų bazės Azijos šalyje garbei „raketos“ bent kelerias rungtynes per sezoną žaisdavo su Kinijos rinkai pritaikytais marškinėliais su hieroglifais, o Hjustono klubo vedlio Jameso Hardeno marškinėliai Kinijoje eilę metų puikuojasi arti perkamiausių sąrašo viršūnės. Dar prieš mažiau nei savaitę „Rockets“ rungtyniavo ir prieš Kinijos klubą, kai namie didžiuliu skirtumu (141:70) sutriuškino Šanchajaus „Sharks“ ekipą su Donatu Motiejūnu priešakyje.

Nutrūkę ryšiai su Kinija skaudžiai smogs ir pačiam T. Fertittai, mat šis amerikietis verslininkas prieš dvejus metus už „Rockets“ suplojo tuo metu rekordinę 2,2 mlrd. JAV dolerių sumą. Viena iš tokios didelės sumos priežasčių buvo ir „raketų“ populiarumas Kinijoje, nešęs šiai komandai šimtus milijonų dolerių kasmet.

Daugelis tikėjosi, jog įsiplieskusį konfliktą padės numalšinti įtakingų asmenybių – NBA komisaro Adamo Silverio ir pirmojo NBA komandos savininko iš Kinijos – Joe Tsai – įsikišimas. Vis dėlto jų komentarai tik dar labiau įprasmino skirtis, kuriomis pasižymi JAV ir Kinija.

A. Silveris pirmąjį savo pranešimą šia tema išplatino dar sekmadienį, tačiau jį sukritikavo ne tik krepšinio gerbėjai, bet ir JAV prezidento rinkimų kandidatai ir JAV Senato nariai.

Ištikimas „Rockets“ sirgalius, senatorius Tedas Cruzas tikino, jog Kinijos veiksmų nepasmerkęs A. Silveris elgiasi gėdingai.

„Kaip ilgalaikis „Rockets“ aistruolis, didžiavausi tuo, jog Darylas Morey atkreipė dėmesį į Kinijos komunistų partijos veiksmus Honkonge. Dabar, vaikydamasi pinigų, NBA gėdingai atsitraukia“, – rašė 2016-aisiais nesėkmingai JAV prezidento posto siekęs politikas.

Sulaukęs dar ir tokių JAV politikos įžymybių, kaip Elizabeth Warren ir Marco Rubio, kritikos, A. Silveris antradienį pakoregavo ir papildė savo pranešimą, kuriame pareiškė, jog vertina D. Morey ir kitų krepšinio pasaulio atstovų teisę laisvai pasisakyti sau norima tema.

„NBA nežada užsiimti žaidėjų, komandų darbuotojų ar savininkų pasisakymų reguliavimu, – teigiama NBA komisaro pranešime. – Mes tiesiog negalime taip elgtis. Neišvengiama, kad žmonės – tarp jų ir amerikiečiai bei kinai – turės skirtingas nuomones skirtingais klausimais. Vis dėlto ne NBA lygai spręsti, kuri nuomonė yra teisinga, o kuri – ne. Lygybės, pagarbos ir laisvės vertybės ilgus metus apibrėžė NBA lygą ir toliau tą darys.“

Nors NBA komisaro antrasis pasisakymas pasižymėjo diplomatiškumu ir laviravimu tarp skirtingų pozicijų, toks A. Silverio atsakymas kinų nesužavėjo ir pyktis ant „Rockets“ peraugo į konfliktą su visa NBA lyga. CCTV netruko pranešti, jog atšaukia visų NBA ikisezoninių rungtynių transliacijas, tačiau manoma, kad jeigu A. Silveris nepakeis tono ir nenubaus D. Morey, Kinijoje greičiausiai nebus rodomi ir reguliariojo sezono susitikimai.

NBA mačų transliacijos didžiausioje pasaulio valstybėje kasmet sulaukia bemaž 800 mln. žiūrovų. Skaičiuojama, kad per metus stipriausia planetos krepšinio lyga ir jos komandos iš Kinijos atsiriekia apie 4 mlrd. dolerių kąsnį.

Situacijos nesušvelnino ir J. Tsai, kontrolinį Bruklino „Nets“ akcijų paketą iš ruso Michailo Prochorovo įsigijęs dar 2017 m. rudenį, o sandorį baigęs šį rugsėjį, kai galutinai perėmė viename iš Niujorko rajonų reziduojantį klubą.

Vienas iš „Alibaba“ kompanijos įkūrėjų, patenkantis tarp 150 turtingiausių pasaulio žmonių, pirmadienį pasisakė „Rockets“ konflikto su kinais klausimu, stodamas į pastarųjų pusę.

„Kai rugsėjį baigiau „Nets“ įsigijimo sandorį, nesitikėjau, kad pirmas mano viešas pareiškimas sirgaliams bus komentuojant politinį pareiškimą, kuriuo pademonstruotas šiurkštus nesupratingumas – taip šią situaciją suvokia šimtai milijonų NBA sirgalių iš Kinijos, – tikino Taivane gimęs ir Kanados pilietybę vėliau įgijęs J. Tsai. – Kai kurios temos kitose šalyse yra kontraversiškos, o būtent taip galima pavadinti NBA komandos generalinio vadybininko išreikštą paramą separatistiniam judėjimui Kinijos teritorijoje.

Vakarų žiniasklaida ir Kinijos kritikai ignoruoja faktą, kad 1,4 mlrd. šalies piliečių vieningai palaiko Kinijos teritorinį vientisumą. Ši tema net neturėtų būti situacijos nežinančių žmonių diskusijų objektu.“

Pasak žymaus kinų tinklaraštininko Kai Qu, ši A. Silverio ir J. Tsai pozicijų skirtis tik parodo, jog už „Rockets“, NBA ir Kinijos konflikto slypi tikra kultūrinė sandūra.

„Amerikiečiai tviteryje kritikuoja NBA už tai, kad ši ne iš karto palaikė žodžio laisvę. Tuo tarpu kinai „Weibo“ tinkle, kuris yra „Twitter“ atitikmuo Kinijoje, kritikuoja NBA dėl D. Morey nepasmerkimo ir nenubaudimo.

Tai – tikras kultūrinis susikirtimas. Visi, kurie pateko į jo sūkurį – tarp jų ir „Rockets“ bei A. Silveris, – neturi šansų iš šios situacijos išlipti sausi“, – tikina Kai Qu.

Akivaizdu, kad iš pažiūros nekalta žinutė įplieskė tokį konfliktą, kuris išryškino didžiąją dilemą tarp racionalaus išskaičiavimo ir vertybinio pamato gynimo. Laimėtojų šioje situacijoje, veikiausiai, nebus, o „sniego gniūžtės“ efektą įgavęs konfliktas gali sugriauti kelis dešimtmečius kurtą stipriausios pasaulio lygos vienos galingiausių pasaulio valstybių bendradarbiavimą. 

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
 Pirmojoje karaliaus ir kronprinco kaktomušoje – LeBrono sezono rekordas
Pirmojoje karaliaus ir kronprinco kaktomušoje – LeBrono sezono rekordas
LeBronas Jamesas ir jo potencialiu įpėdiniu NBA lygoje laikomas Zionas Williamsonas pirmą kartą susidūrė akis į akį.Atkaklų Los Andželo „Lakers“ ir Naujojo Orleano „Pelicans“
Karštame NBA čempionų ir lygos lyderių mūšyje triumfavo "Bucks" (rezultatai)
Karštame NBA čempionų ir lygos lyderių mūšyje triumfavo "Bucks" (rezultatai)
NBA pirmenybėse naktį iš antradienio į trečiadienį tarpusavio jėgas išmėgino čempionų titulą ginantys Toronto „Raptors“ (42-16) ir absoliutūs lygos lyderiai Milvokio
D.Gallinari: džiaugčiausi galimybe pratęsti kontraktą su "Thunder"
D.Gallinari: džiaugčiausi galimybe pratęsti kontraktą su "Thunder"
Italijos krepšinio žvaigždė Danilo Gallinari pareiškė, kad jam patiktų galimybė pratęsti kontraktą su Oklahomos "Thunder" klubu."Kontrakto pratęsimas su "Thunder"?
K.Leonardo dėjimas per J.Valančiūną - gražiausias NBA nakties momentas
K.Leonardo dėjimas per J.Valančiūną - gražiausias NBA nakties momentas
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė vasario 24 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių epizodų dešimtuką.Ši naktis nebuvo maloni Mamfio "Grizzlies"
Smūgis "Pacers": sunkią traumą patyręs D.Sabonio bendraklubis šiame sezone nebežais
Smūgis "Pacers": sunkią traumą patyręs D.Sabonio bendraklubis šiame sezone nebežais
Indianos „Pacers“ neteko Jeremy Lambo, kuriam ypač nesėkmingai susiklostė paskutinis mačas Toronte prieš „Raptors“.Krepšininkas greitos atakos metu šoko
"Grizliams" su J.Valančiūnu atšipo dantys: pralaimėjo trečią mačą iš eilės – šįsyk beviltiškai
"Grizliams" su J.Valančiūnu atšipo dantys: pralaimėjo trečią mačą iš eilės – šįsyk beviltiškai
Memfio „Grizzlies“ (28/29) su Jonu Valančiūnu niekaip nepavyksta įsibėgėti po NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio pertraukos – tenesiečiai suklupo jau trečią kartą
"Heat" sensacingai krito Klivlande, "Bucks" niekais pavertė 55 B.Bealo taškus (rezultatai)
"Heat" sensacingai krito Klivlande, "Bucks" niekais pavertė 55 B.Bealo taškus (rezultatai)
Dvejose iš pirmo žvilgsnio sensacijų nežadėjusiose NBA pirmenybių dvikovose komandoms prireikė pratęsimų, o vienoje iš jų buvo užfiksuotas ir netikėtas rezultatas.Klivlande vykusioje
B.Simmonso ilgam netekusius "76ers" į pergalę vedė karjeros rungtynes sužaidęs J.Embiidas
B.Simmonso ilgam netekusius "76ers" į pergalę vedė karjeros rungtynes sužaidęs J.Embiidas
NBA pirmenybėse įspūdingus rezultatus savoje arenoje ir toliau demonstruoja Filadelfijos „76ers“ (36-22) krepšininkai.Bretto Browno vadovaujama ekipa permainingose rungtynėse rezultatu
C.White'as apie NBA lygos rekordą ir pakartotą MJ pasiekimą: tai dėka mano plaukų
C.White'as apie NBA lygos rekordą ir pakartotą MJ pasiekimą: tai dėka mano plaukų
Čikagos "Bulls" atakų organizatorius Coby White'as pareiškė, kad pergalingose rungtynėse prieš Vašingtono "Wizards" jo asmeninius rekordus lėmė išskirtinė
D.Sabonio dublis nepradžiugino skaudžiausią nesėkmę per 30 metų patyrusių "Pacers"
D.Sabonio dublis nepradžiugino skaudžiausią nesėkmę per 30 metų patyrusių "Pacers"
Košmarišką vakarą NBA pirmenybėse išgyveno Indianos „Pacers“ (33-23) ekipa. Indianapolio krepšininkai Toronte atrodė beviltiškai – nuo pat susitikimo
Amžinų priešų dvikovoje "Lakers" palaužė "Celtics"  (rezultatai)
Amžinų priešų dvikovoje "Lakers" palaužė "Celtics" (rezultatai)
NBA pirmenybėse įspūdingą tarpusavio dvikovą lygos sirgaliams padovanojo amžini varžovai Los Andželo „Lakers“ (43-12) ir Bostono „Celtics“ (39-17).Angelų mieste vykusiame
Monstriški D.Gallinari, Z.LaVine'o ir J.Okogie dėjimai - NBA Top 10 viršūnėje
Monstriški D.Gallinari, Z.LaVine'o ir J.Okogie dėjimai - NBA Top 10 viršūnėje
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė vasario 23 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių momentų dešimtuką.Jo viršūnėje atsidūrė Oklahomos "Thunder"
J.Valančiūnas turės pasitempti – "Grizzlies" prarado vieną lyderių
J.Valančiūnas turės pasitempti – "Grizzlies" prarado vieną lyderių
Dėl vietos NBA atkrintamosiose varžybose kovojanti Memfio „Grizzlies“ komanda artimiausiu metu turės rungtyniauti su išretėjusia priekine linija.Traumą patyrė vienas „grizlių“
Krepšinio imperatorius: NBA komisaras, užkūręs pelno ir populiarumo mašiną (straipsnis)
Krepšinio imperatorius: NBA komisaras, užkūręs pelno ir populiarumo mašiną (straipsnis)
Kaip neeilinių gabumų vadybininkas NBA pavertė sėkmingai veikiančia galinga verslo mašina, generuojančia milijardinį pelną?Atkrintamąsias Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA)
Giannis triuškino "76ers", "Heat" iškėlė į palubes D.Wade'o marškinėlius (rezultatai)
Giannis triuškino "76ers", "Heat" iškėlė į palubes D.Wade'o marškinėlius (rezultatai)
NBA pirmenybėse praėjusią naktį sužaisti septyni susitikimai. Rytuose žaidė dvi elitinės konferencijos komandos, tačiau jų akistatoje daug intrigos nebuvo.Giannio Antetokounmpo vedama Milvokio
Įspūdinga J.Hardeno ir R.Westbrooko ataka "žemė-oras" - NBA Top 10 viršūnėje
Įspūdinga J.Hardeno ir R.Westbrooko ataka "žemė-oras" - NBA Top 10 viršūnėje
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė vasario 22 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių momentų dešimtuką.Antrą vietą užėmė fantastiškas dukart NBA "Oro
S.Pippenas: A.Sabonis rengėsi geriausiai "Blazers" komandoje
S.Pippenas: A.Sabonis rengėsi geriausiai "Blazers" komandoje
Čikagos "Bulls" legenda Scottie Pippenas prisiminė savo karjeros laikotarpį Portlando "Trail Blazers" klube, kuriame kartu su geriausiu visų laikų Lietuvos krepšininku Arvydu
Z.Williamsonas: pažiūriu į veidrodį ir klausiu: įdomu, ar žmonės žino, kad man 19-ika
Z.Williamsonas: pažiūriu į veidrodį ir klausiu: įdomu, ar žmonės žino, kad man 19-ika
Žvaigždėtasis Naujojo Orleano "Pelicans" naujokas Zionas Williamsonas pasisakė apie visuomenės lūkesčius dėl jo žaidimo."Man atrodo, kad kartais pamirštu, kurioje savo karjeros
Los Andžele "grizlių" mačą stebėjo Valančiūno "dvynys"
Los Andžele "grizlių" mačą stebėjo Valančiūno "dvynys"
Los Andžele „Lakers“ ir Memfio „Grizzlies“ mūšyje ne atsitiktinai TV operatorių ir akylesnių sporto gerbėjų akys krypo į Joną Valančiūną ir NFL žvaigždę Travisą
NBA klubų vadovai įsitikinę, kad "76ers" greičiau iškeis J.Embiidą nei B.Simmonsą
NBA klubų vadovai įsitikinę, kad "76ers" greičiau iškeis J.Embiidą nei B.Simmonsą
Kaip praneša ESPN apžvalgininkas Timas Bontempsas, NBA klubų vadovai įsitikinę, kad jei Filadelfijos komanda suplanuos išmainyti kurią nors iš dviejų savo ryškiausių
Rezultatyvus ir naudingas D.Sabonis lemiamu metu komandos nenuvylė
Rezultatyvus ir naudingas D.Sabonis lemiamu metu komandos nenuvylė
Po „Visų žvaigždžių“ savaitgalio į NBA rungtynių ritmą pergalingai grįžo Indianos „Pacers“ (33/23), kuri svečiuose 106:98 (15:20, 36:24, 29:21, 26:33) įveikė Niujorko
"Lakers" žvaigždynui į atlapus kibę "grizliai" lemiamu metu pritrūko kvapo
"Lakers" žvaigždynui į atlapus kibę "grizliai" lemiamu metu pritrūko kvapo
LeBronas Jamesas ir Anthony Davisas pelnė daugiau nei pusę komandos taškų, o Vakarų konferencijos lyderė Los Andželo „Lakers“ (42/12) NBA čempionate 117:105 (28:22, 32:19, 24:36,
"Lakers" galutinai nutarė atsisveikinti su D.Cousinsu ir pasikviesti "Pistons" puolėją
"Lakers" galutinai nutarė atsisveikinti su D.Cousinsu ir pasikviesti "Pistons" puolėją
Į NBA lygos čempionų žiedus nusitaikęs Los Andželo "Lakers" žvaigždynas galutinai nusprendė išsiskirti su DeMarcusu Cousinsu, kad atlaisvintų vietą sudėtyje.Dukart olimpinis
Portlande – taiklus Zionas, "Mavericks" gretose spindėjo europiečiai (rezultatai)
Portlande – taiklus Zionas, "Mavericks" gretose spindėjo europiečiai (rezultatai)
Zionas Williamsonas buvo rezultatyviausias Naujojo Orleano ekipoje, o svečiuose žaidę „pelikanai“ (24/32) 128:115 (40:35, 33:28, 29:20, 26:32) pranoko Portlando „Trail Blazers“
Fantastiški L.Jameso ir B.Bealo skrydžiai - NBA Top 10 viršūnėje
Fantastiški L.Jameso ir B.Bealo skrydžiai - NBA Top 10 viršūnėje
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė vasario 21 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių epizodų dešimtuką.Jo viršūnėje atsidūrė fantastiški Los Andželo
J.Embiidas: esu geriausias krepšininkas pasaulyje
J.Embiidas: esu geriausias krepšininkas pasaulyje
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žvaigždė" ir vienas Filadelfijos "76ers" komandos lyderių Joelis Embiidas po pergalės prieš Bruklino "Nets" ekipą
"Shaqtin' A Fool" visą laidą skyrė juokingiausiems Ch.Barkley epizodams
"Shaqtin' A Fool" visą laidą skyrė juokingiausiems Ch.Barkley epizodams
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) legenda bei TNT apžvalgininkas Shaquille'as O'Nealas neįprastu laiku pristatė savo tradicinę rubriką "Shaqtin' A Fool", kurioje
"Grizliai" per vėlai pakirdo iš NBA žiemos miego (rezultatai)
"Grizliai" per vėlai pakirdo iš NBA žiemos miego (rezultatai)
Memfio „Grizzlies“ po trumpos NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio pertraukos į kovą dėl vietos atkrintamosiose varžybose grįžo nesėkmingai.Jono Valančiūno atstovaujama

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime