Naujienos kraunasi...

Kaip viena nekalta žinutė įplieskė neregėto masto konfliktą, dėl kurio NBA gali prarasti milijardus

Autorius: Alfa.lt.
Kaip viena nekalta žinutė įplieskė neregėto masto konfliktą, dėl kurio NBA gali prarasti milijardus
Viskas prasidėjo nuo nekalto pasidalinimo žinute socialiniame tinkle. Galiausiai tai peraugo į sužlugusią beveik du dešimtmečius trukusią sėkmingą Hjustono „Rockets“ ir Kinijos sąjungą bei grėsmę milijardų JAV dolerių netekti ir visai NBA lygai.

Hjustono „Rockets“ generalinis vadybininkas Darylas Morey veikiausiai negalėjo nė susapnuoti to, ką iššauks jo praėjusią savaitę „Twitter“ socialiniame tinkle paskelbta žinutė, rašo Alfa.lt.

„Kovokite už laisvę. Palaikykite Honkongą“, – parašė šiuo metu su komanda Tokijuje esantis amerikietis, apeliuodamas į jau kelis mėnesius besitęsiančius ir praėjusį penktadienį savo piką pasiekusius protestus, kuriuos Honkongo gyventojai pradėjo dėl Kinijos valdžios noro priimti prieštaringai vertintą ekstradicijos įstatymą, o vėliau tęsė dėl esminių demokratijos laisvių pažeidimų.

Nors „Twitter“ Kinijoje yra blokuojamas, D. Morey žinutė netruko išplisti didžiausioje pasaulio valstybėje. „Rockets“ vadovą ėmė atakuoti tūkstančiai kinų, o pats ilgai šios šalies krepšinio sirgalių garbintas Hjustono klubas, kuriame visą savo NBA karjerą praleido legendinis šalies krepšininkas Yao Mingas, imtas maišyti su žemėmis.

Į situaciją greitai sureagavo „Rockets“ savininkas milijardierius Tilmanas Fertitta, pareiškęs, kad pasidalintoje žinutėje išsakyta pozicija yra tik D. Morey, o ne viso Teksaso valstijos klubo nuomonė. Kaipmat padaręs klaidą suvokė ir D. Morey, kuris išsyk ištrynė žinutę iš „Twitter“ ir patikino nenorėjęs įžeisti „Rockets“ sirgalių iš Kinijos.

„Savo žinute nenorėjau įžeisti komandos aistruolių ir savo draugų Kinijoje, – praėjus parai po neapdairios žinutės paskelbimo sakė D. Morey. – Paprasčiausiai pasidalinau mintimi, susijusia su komplikuoto įvykio interpretacija. Po to, kai paviešinau tą mintį, turėjau daug laiko ir galimybių apgalvoti visas tų įvykių (protestų Honkonge – Alfa.lt) perspektyvas. Visada vertinau Kinijos žmonių ir rėmėjų palaikymą, tad tikiuosi, kad tie, kuriuos nuvyliau, supras, kad juos įžeidžiau dėl nesusipratimo. Mano žinutė niekaip nebuvo susijusi su „Rockets“ arba NBA pozicija.“

Visgi žala jau buvo padaryta. Nepraėjus nė 48 valandoms nuo D. Morey žinutės, nuo „Rockets“ atsiribojo kone visi su klubu susiję kinai – šalies krepšinio federacija, valdoma Yao Mingo, pagrindiniai rėmėjai ir net nacionalinė Kinijos televizija CCTV, pareiškusi, jog nebetransliuos „raketų“ rungtynių.

Hjustono klubui tai turėtų būti didžiulis smūgis. Dar nuo pat tada, kai raudonus šios komandos marškinėlius vilkėjo Yao Mingas, „Rockets“ buvo bene mėgstamiausia NBA komanda Kinijoje.

Savo didžiulės gerbėjų bazės Azijos šalyje garbei „raketos“ bent kelerias rungtynes per sezoną žaisdavo su Kinijos rinkai pritaikytais marškinėliais su hieroglifais, o Hjustono klubo vedlio Jameso Hardeno marškinėliai Kinijoje eilę metų puikuojasi arti perkamiausių sąrašo viršūnės. Dar prieš mažiau nei savaitę „Rockets“ rungtyniavo ir prieš Kinijos klubą, kai namie didžiuliu skirtumu (141:70) sutriuškino Šanchajaus „Sharks“ ekipą su Donatu Motiejūnu priešakyje.

Nutrūkę ryšiai su Kinija skaudžiai smogs ir pačiam T. Fertittai, mat šis amerikietis verslininkas prieš dvejus metus už „Rockets“ suplojo tuo metu rekordinę 2,2 mlrd. JAV dolerių sumą. Viena iš tokios didelės sumos priežasčių buvo ir „raketų“ populiarumas Kinijoje, nešęs šiai komandai šimtus milijonų dolerių kasmet.

Daugelis tikėjosi, jog įsiplieskusį konfliktą padės numalšinti įtakingų asmenybių – NBA komisaro Adamo Silverio ir pirmojo NBA komandos savininko iš Kinijos – Joe Tsai – įsikišimas. Vis dėlto jų komentarai tik dar labiau įprasmino skirtis, kuriomis pasižymi JAV ir Kinija.

A. Silveris pirmąjį savo pranešimą šia tema išplatino dar sekmadienį, tačiau jį sukritikavo ne tik krepšinio gerbėjai, bet ir JAV prezidento rinkimų kandidatai ir JAV Senato nariai.

Ištikimas „Rockets“ sirgalius, senatorius Tedas Cruzas tikino, jog Kinijos veiksmų nepasmerkęs A. Silveris elgiasi gėdingai.

„Kaip ilgalaikis „Rockets“ aistruolis, didžiavausi tuo, jog Darylas Morey atkreipė dėmesį į Kinijos komunistų partijos veiksmus Honkonge. Dabar, vaikydamasi pinigų, NBA gėdingai atsitraukia“, – rašė 2016-aisiais nesėkmingai JAV prezidento posto siekęs politikas.

Sulaukęs dar ir tokių JAV politikos įžymybių, kaip Elizabeth Warren ir Marco Rubio, kritikos, A. Silveris antradienį pakoregavo ir papildė savo pranešimą, kuriame pareiškė, jog vertina D. Morey ir kitų krepšinio pasaulio atstovų teisę laisvai pasisakyti sau norima tema.

„NBA nežada užsiimti žaidėjų, komandų darbuotojų ar savininkų pasisakymų reguliavimu, – teigiama NBA komisaro pranešime. – Mes tiesiog negalime taip elgtis. Neišvengiama, kad žmonės – tarp jų ir amerikiečiai bei kinai – turės skirtingas nuomones skirtingais klausimais. Vis dėlto ne NBA lygai spręsti, kuri nuomonė yra teisinga, o kuri – ne. Lygybės, pagarbos ir laisvės vertybės ilgus metus apibrėžė NBA lygą ir toliau tą darys.“

Nors NBA komisaro antrasis pasisakymas pasižymėjo diplomatiškumu ir laviravimu tarp skirtingų pozicijų, toks A. Silverio atsakymas kinų nesužavėjo ir pyktis ant „Rockets“ peraugo į konfliktą su visa NBA lyga. CCTV netruko pranešti, jog atšaukia visų NBA ikisezoninių rungtynių transliacijas, tačiau manoma, kad jeigu A. Silveris nepakeis tono ir nenubaus D. Morey, Kinijoje greičiausiai nebus rodomi ir reguliariojo sezono susitikimai.

NBA mačų transliacijos didžiausioje pasaulio valstybėje kasmet sulaukia bemaž 800 mln. žiūrovų. Skaičiuojama, kad per metus stipriausia planetos krepšinio lyga ir jos komandos iš Kinijos atsiriekia apie 4 mlrd. dolerių kąsnį.

Situacijos nesušvelnino ir J. Tsai, kontrolinį Bruklino „Nets“ akcijų paketą iš ruso Michailo Prochorovo įsigijęs dar 2017 m. rudenį, o sandorį baigęs šį rugsėjį, kai galutinai perėmė viename iš Niujorko rajonų reziduojantį klubą.

Vienas iš „Alibaba“ kompanijos įkūrėjų, patenkantis tarp 150 turtingiausių pasaulio žmonių, pirmadienį pasisakė „Rockets“ konflikto su kinais klausimu, stodamas į pastarųjų pusę.

„Kai rugsėjį baigiau „Nets“ įsigijimo sandorį, nesitikėjau, kad pirmas mano viešas pareiškimas sirgaliams bus komentuojant politinį pareiškimą, kuriuo pademonstruotas šiurkštus nesupratingumas – taip šią situaciją suvokia šimtai milijonų NBA sirgalių iš Kinijos, – tikino Taivane gimęs ir Kanados pilietybę vėliau įgijęs J. Tsai. – Kai kurios temos kitose šalyse yra kontraversiškos, o būtent taip galima pavadinti NBA komandos generalinio vadybininko išreikštą paramą separatistiniam judėjimui Kinijos teritorijoje.

Vakarų žiniasklaida ir Kinijos kritikai ignoruoja faktą, kad 1,4 mlrd. šalies piliečių vieningai palaiko Kinijos teritorinį vientisumą. Ši tema net neturėtų būti situacijos nežinančių žmonių diskusijų objektu.“

Pasak žymaus kinų tinklaraštininko Kai Qu, ši A. Silverio ir J. Tsai pozicijų skirtis tik parodo, jog už „Rockets“, NBA ir Kinijos konflikto slypi tikra kultūrinė sandūra.

„Amerikiečiai tviteryje kritikuoja NBA už tai, kad ši ne iš karto palaikė žodžio laisvę. Tuo tarpu kinai „Weibo“ tinkle, kuris yra „Twitter“ atitikmuo Kinijoje, kritikuoja NBA dėl D. Morey nepasmerkimo ir nenubaudimo.

Tai – tikras kultūrinis susikirtimas. Visi, kurie pateko į jo sūkurį – tarp jų ir „Rockets“ bei A. Silveris, – neturi šansų iš šios situacijos išlipti sausi“, – tikina Kai Qu.

Akivaizdu, kad iš pažiūros nekalta žinutė įplieskė tokį konfliktą, kuris išryškino didžiąją dilemą tarp racionalaus išskaičiavimo ir vertybinio pamato gynimo. Laimėtojų šioje situacijoje, veikiausiai, nebus, o „sniego gniūžtės“ efektą įgavęs konfliktas gali sugriauti kelis dešimtmečius kurtą stipriausios pasaulio lygos vienos galingiausių pasaulio valstybių bendradarbiavimą. 

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
"Pacers" milijonai ir Sabonis: kodėl buvo delsiama ir ką sutarties pratęsimas su lietuviu reiškia klubui?
"Pacers" milijonai ir Sabonis: kodėl buvo delsiama ir ką sutarties pratęsimas su lietuviu reiškia klubui?
Pratęsti sutartį su Domantu Saboniu visuomet buvo Indianos klubo tikslas, tačiau lieka klausimų, kaip gerai jis žais startiniame penkete sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje greta Myleso Turnerio.Pratęsęs
Čempionų žiedus atsiėmę "Raptors" sezoną atidarė dramatiška pergale prieš "Pelicans"
Čempionų žiedus atsiėmę "Raptors" sezoną atidarė dramatiška pergale prieš "Pelicans" (1)
Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pergalingai pradėjo čempionų titulą ginantys Toronto „Raptors“ (1-0) krepšininkai.Nicko Nurse'o auklėtiniai namuose po pratęsimo pareikalavusio
NBA karnavalas prasideda: skirtingi "lietuviškų" komandų lūkesčiai
NBA karnavalas prasideda: skirtingi "lietuviškų" komandų lūkesčiai
Naktį iš antradienio į trečiadienį (Lietuvos laiku) startuos 74-asis pajėgiausios pasaulyje krepšinio lygos NBA sezonas. Du klubai, turintys krepšininkų iš Lietuvos, į
Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir "Pacers", ir patys Saboniai
Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir "Pacers", ir patys Saboniai
Indianos „Pacers“ klubas patvirtino, kad ilgam pratęsė sutartį su 23-ejų metų 211 cm ūgio vidurio puolėju Domantu Saboniu.Nors pats klubas kontrakto detalių neatskleidžia, anot ESPN
S.A.Smithas: didžiausią spaudimą jaučia LeBronas ir Westbrookas
S.A.Smithas: didžiausią spaudimą jaučia LeBronas ir Westbrookas
Garsus krepšinio apžvalgininkas ir televizijos laidų vedėjas Stephenas A. Smithas ESPN laidoje "First Take" išskyrė Los Andželo "Lakers" lyderį LeBroną Jamesą
NBA sugriežtino sirgalių elgesio taisykles
NBA sugriežtino sirgalių elgesio taisykles
NBA prieš naująjį lygos sezono startą sugriežtino sirgalių elgesio taisykles, labiausiai skirtas tiems, kas rungtynių metu yra arčiausiai aikštės ir žaidėjų.Bet kuris nustatytų
NBA debiutuoti nespėjusiam pirmajam šaukimui Z.Williamsonui plyšo meniskas
NBA debiutuoti nespėjusiam pirmajam šaukimui Z.Williamsonui plyšo meniskas
Vieno iš laukiamiausių debiutų NBA lygos gerbėjams teks gerokai palūkėti. Naujojo Orleano „Pelicans“ klubas patvirtino, kad Zionui Williamsonui plyšo dešiniojo kelio
Įspūdingos vertės sutartį pasirašęs D.Sabonis lieka "Pacers" klube
Įspūdingos vertės sutartį pasirašęs D.Sabonis lieka "Pacers" klube
Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių metų trukmės sutartį su Indianos klubu.Pagal ją lietuvis per ketverius metus uždirbs apie
"Pistons" atleis septyniskart NBA "Visų žvaigždžių" rungtynių dalyvį
"Pistons" atleis septyniskart NBA "Visų žvaigždžių" rungtynių dalyvį
Kaip jau rašėme, rugsėjį Detroito "Pistons" klubas rugsėjį pasirašė vienerių metų negarantuotą kontraktą su septyniskart NBA "Visų žvaigždžių" rungtynių
"Kings" visgi sudarys naują sutartį su praėjusį sezoną sužibėjusiu B.Hieldu
"Kings" visgi sudarys naują sutartį su praėjusį sezoną sužibėjusiu B.Hieldu
Nors neseniai rašėme, kad "The Sacramento Bee" pranešė, jog praėjusiame NBA lygos sezone sužibėjusio Buddy Hieldo ir Sakramento "Kings" derybos dėl naujo kontrakto
"Raptors" oficialiai paskelbė apie naują kontraktą su vienu NBA finalo didvyrių P.Siakamu
"Raptors" oficialiai paskelbė apie naują kontraktą su vienu NBA finalo didvyrių P.Siakamu
Toronto "Raptors" klubas oficialiai pranešė apie naujo kontrakto su vienu praėjusio NBA lygos finalo didvyrių Pascaliu Siakamu pasirašymą.Nors sutartyies detalės neskelbiamos,
G.Antetokounmpo: nepasakysiu, kad esu geresnis už Hardeną, bet MVP apdovanojimas stovi mano namuose
G.Antetokounmpo: nepasakysiu, kad esu geresnis už Hardeną, bet MVP apdovanojimas stovi mano namuose
Milvokio "Bucks" žvaigždė Giannis Antetokounmpo pakomentavo nuomonę, kad NBA lygos MVP titulas turėjo atitektį užpraeitą sezoną jį laimėjusiam Hjustono "Rockets" lyderiui
M.Gortatas: "Suns" buvo blogiausias klubas, kuriame esu žaidęs, ten - visiška betvarkė
M.Gortatas: "Suns" buvo blogiausias klubas, kuriame esu žaidęs, ten - visiška betvarkė
Vienas garsiausių šio šimtmečio Lenkijos krepšininkų Marcinas Gortatas neigiamai atsiliepė apie Finikso "Suns" komandą, kurioje rungtyniavo 2010-2013 metais."Kas
L.Jamesas: sezono atidarymas - kaip pirmoji diena mokykloje: dėlioji rūbus, jaudiniesi
L.Jamesas: sezono atidarymas - kaip pirmoji diena mokykloje: dėlioji rūbus, jaudiniesi
Los Andželo "Lakers" žvaigždė LeBronas Jamesas visada su nekantrumu laukia sezono atidarymo rungtynių, npriklausomai nuo to, kas bus pirmasis varžovas."Sezono atidarymas - tai nuostabu,
L.Jameso mokykliniai marškinėliai parduoti už mažesnę sumą, nei buvo planuota
L.Jameso mokykliniai marškinėliai parduoti už mažesnę sumą, nei buvo planuota
NBA lygos superžvaigždės ir Los Andželo "Lakers" lyderio LeBrono Jameso mokykliniai krepšinio marškinėliai aukcione buvo parduoti už 187 500 JAV dolerių.Pranešama,
A.Pasečnikas kol kas nedebiutuos NBA - "Wizards" atsisakė latvio paslaugų
A.Pasečnikas kol kas nedebiutuos NBA - "Wizards" atsisakė latvio paslaugų
Neseniai sužibusi Anžejaus Pasečniko viltis išmėginti jėgas stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje nepasiteisino.Pranešama, kad su Vašingtono "Wizards" trupalaikę
"Jazz" susitarė dėl naujo ilgalaikio kontrakto su vyriausiuoju treneriu
"Jazz" susitarė dėl naujo ilgalaikio kontrakto su vyriausiuoju treneriu
Jutos "Jazz" vadovybė susitarė dėl naujo kontrakto pasirašymo su vyriausiuoju treneriu Quinu Snyderiu.52-ejų specialisto sutartyje buvo dar dveji metai galiojančioje sutartyje, tačiau
"Heat" nušalino D.Waitersą dėl "kolektyvui daromos žalos"
"Heat" nušalino D.Waitersą dėl "kolektyvui daromos žalos"
Majamio "Heat" vadovybė priėmė sprendimą nuo NBA lygos startinio mačo nušalinti skandalingu charakteriu garsėjanbtį Dioną Waitersą. Tai susiję su "kolektyvui žalą darančia
"Raptors" susitarė su vienu NBA finalo didvyrių P.Siakamu dėl maksimalaus kontrakto
"Raptors" susitarė su vienu NBA finalo didvyrių P.Siakamu dėl maksimalaus kontrakto
Toronto "Raptors" klubas susitarė su vienu praėjusio NBA lygos finalo didvyrių Pascaliu Siakamu dėl maksimalaus kontrakto pasirašymo.Pranešama, kad pagal naują sutartį, kuri
D.Sabonio dienos Indianoje gali būti suskaičiuotos: "Pacers" aktyviai ieško lietuviui naujo klubo
D.Sabonio dienos Indianoje gali būti suskaičiuotos: "Pacers" aktyviai ieško lietuviui naujo klubo
Dvejus metus Indianos „Pacers“ klube praleidęs Domantas Sabonis jau artimiausiomis dienomis gali būti priverstas ieškoti naujos gyvenamosios vietos.Lietuvio ir jo atstovaujamo klubo
S.A.Smithas: "Pelicans" mums nepasakoja apie Z.Williamsono padėtį, susirūpino ir "Nike"
S.A.Smithas: "Pelicans" mums nepasakoja apie Z.Williamsono padėtį, susirūpino ir "Nike"
Kaipo jau rašėme, 2019 metų NBA naujokų biržos pirmasis šaukimas Zionas Williamsonas praleis lygos sezono startą. Naujojo Orleano "Pelicans" klubas nenori rizikuoti dešiniojo
Paskutinėse NBA ikisezoninėse – pašėlusios J.Hardeno ir K.Nunno taškų lenktynės
Paskutinėse NBA ikisezoninėse – pašėlusios J.Hardeno ir K.Nunno taškų lenktynės
Naktį iš penktadienio į šeštadienį sužaistos šešerios paskutinės NBA ikisezoninės rungtynės, kuriose savo svarų žodį tarė tokios lygos žvaigždės Jamesas
Didingiausia ir labiausiai neįvertinta krepšinio karjera: "garbingo ir stipraus tarno" paliktas pėdsakas
Didingiausia ir labiausiai neįvertinta krepšinio karjera: "garbingo ir stipraus tarno" paliktas pėdsakas
Lygiai prieš pusšimtį metų, 1969-ųjų spalio 18-ą dieną, NBA lygoje debiutavo krepšininkas, kurio vardas vis dar išlaiko pagarbios mistikos gaubiamą legendos statusą
NBA sezono startas - be pirmojo šaukimo Z.Williamsono
NBA sezono startas - be pirmojo šaukimo Z.Williamsono
2019 metų NBA naujokų biržos pirmasis šaukimas Zionas Williamsonas praleis lygos sezono startą.Pranešama, kad Naujojo Orleano "Pelicans" klubas nenori rizikuoti dešiniojo
Sh.O'Nealas suteiks namus per susišaudymą futbolo rungtynėse sužalotam berniukui
Sh.O'Nealas suteiks namus per susišaudymą futbolo rungtynėse sužalotam berniukui
Krepšinio Šlovės muziejaus narys Shaquille'as O'Nealas vėl pademonstravo savo dosnumą.ESPN praneša, kad NBA legenda suteiks namus invalidu tapusio 12-mečio berniuko mamai.
Aukštaūgio karjerą gaivinsiantys "Warriors" atleido buvusį J.Valančiūno komandos draugą
Aukštaūgio karjerą gaivinsiantys "Warriors" atleido buvusį J.Valančiūno komandos draugą
Vieną paskutiniųjų sudėties komplektacijos sprendimų prieš NBA reguliariojo sezono startą priėmė pastaruosius penkerius metus pirmenybių finale varžęsi „Golden State Warriors“.Kalifornijos
G.Antetokoumpo: net baisu nuo to, kokie galingi mes galime būti
G.Antetokoumpo: net baisu nuo to, kokie galingi mes galime būti
NBA lygos MVP ir Graikijos rinktinės žvaigždė Giannis Antetokounmpo aukštai įvertino savo komandos potencialą po ikisezoninių rungtynių."Bucks" pirmą kartą nuo 1997 metų pasirengimą
Buvęs C.Anthony bendraklubis: "Melo nenori pasitraukti štai taip. Jis norėtų atsisveikinimo turo"
Buvęs C.Anthony bendraklubis: "Melo nenori pasitraukti štai taip. Jis norėtų atsisveikinimo turo"
Buvęs Carmelo Anthony bendraklubis papasakojo apie tai, kad priblėsusi žvaigždė tik žodžiais normaliai reaguoja į situaciją, kai jo karjera gali baigtis dėl NBA klubų pasiūlymų nebuvimo.Anksčiau

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime