Naujienos kraunasi...

Kaip viena nekalta žinutė įplieskė neregėto masto konfliktą, dėl kurio NBA gali prarasti milijardus

Autorius: Alfa.lt.
Kaip viena nekalta žinutė įplieskė neregėto masto konfliktą, dėl kurio NBA gali prarasti milijardus
Viskas prasidėjo nuo nekalto pasidalinimo žinute socialiniame tinkle. Galiausiai tai peraugo į sužlugusią beveik du dešimtmečius trukusią sėkmingą Hjustono „Rockets“ ir Kinijos sąjungą bei grėsmę milijardų JAV dolerių netekti ir visai NBA lygai.

Hjustono „Rockets“ generalinis vadybininkas Darylas Morey veikiausiai negalėjo nė susapnuoti to, ką iššauks jo praėjusią savaitę „Twitter“ socialiniame tinkle paskelbta žinutė, rašo Alfa.lt.

„Kovokite už laisvę. Palaikykite Honkongą“, – parašė šiuo metu su komanda Tokijuje esantis amerikietis, apeliuodamas į jau kelis mėnesius besitęsiančius ir praėjusį penktadienį savo piką pasiekusius protestus, kuriuos Honkongo gyventojai pradėjo dėl Kinijos valdžios noro priimti prieštaringai vertintą ekstradicijos įstatymą, o vėliau tęsė dėl esminių demokratijos laisvių pažeidimų.

Nors „Twitter“ Kinijoje yra blokuojamas, D. Morey žinutė netruko išplisti didžiausioje pasaulio valstybėje. „Rockets“ vadovą ėmė atakuoti tūkstančiai kinų, o pats ilgai šios šalies krepšinio sirgalių garbintas Hjustono klubas, kuriame visą savo NBA karjerą praleido legendinis šalies krepšininkas Yao Mingas, imtas maišyti su žemėmis.

Į situaciją greitai sureagavo „Rockets“ savininkas milijardierius Tilmanas Fertitta, pareiškęs, kad pasidalintoje žinutėje išsakyta pozicija yra tik D. Morey, o ne viso Teksaso valstijos klubo nuomonė. Kaipmat padaręs klaidą suvokė ir D. Morey, kuris išsyk ištrynė žinutę iš „Twitter“ ir patikino nenorėjęs įžeisti „Rockets“ sirgalių iš Kinijos.

„Savo žinute nenorėjau įžeisti komandos aistruolių ir savo draugų Kinijoje, – praėjus parai po neapdairios žinutės paskelbimo sakė D. Morey. – Paprasčiausiai pasidalinau mintimi, susijusia su komplikuoto įvykio interpretacija. Po to, kai paviešinau tą mintį, turėjau daug laiko ir galimybių apgalvoti visas tų įvykių (protestų Honkonge – Alfa.lt) perspektyvas. Visada vertinau Kinijos žmonių ir rėmėjų palaikymą, tad tikiuosi, kad tie, kuriuos nuvyliau, supras, kad juos įžeidžiau dėl nesusipratimo. Mano žinutė niekaip nebuvo susijusi su „Rockets“ arba NBA pozicija.“

Visgi žala jau buvo padaryta. Nepraėjus nė 48 valandoms nuo D. Morey žinutės, nuo „Rockets“ atsiribojo kone visi su klubu susiję kinai – šalies krepšinio federacija, valdoma Yao Mingo, pagrindiniai rėmėjai ir net nacionalinė Kinijos televizija CCTV, pareiškusi, jog nebetransliuos „raketų“ rungtynių.

Hjustono klubui tai turėtų būti didžiulis smūgis. Dar nuo pat tada, kai raudonus šios komandos marškinėlius vilkėjo Yao Mingas, „Rockets“ buvo bene mėgstamiausia NBA komanda Kinijoje.

Savo didžiulės gerbėjų bazės Azijos šalyje garbei „raketos“ bent kelerias rungtynes per sezoną žaisdavo su Kinijos rinkai pritaikytais marškinėliais su hieroglifais, o Hjustono klubo vedlio Jameso Hardeno marškinėliai Kinijoje eilę metų puikuojasi arti perkamiausių sąrašo viršūnės. Dar prieš mažiau nei savaitę „Rockets“ rungtyniavo ir prieš Kinijos klubą, kai namie didžiuliu skirtumu (141:70) sutriuškino Šanchajaus „Sharks“ ekipą su Donatu Motiejūnu priešakyje.

Nutrūkę ryšiai su Kinija skaudžiai smogs ir pačiam T. Fertittai, mat šis amerikietis verslininkas prieš dvejus metus už „Rockets“ suplojo tuo metu rekordinę 2,2 mlrd. JAV dolerių sumą. Viena iš tokios didelės sumos priežasčių buvo ir „raketų“ populiarumas Kinijoje, nešęs šiai komandai šimtus milijonų dolerių kasmet.

Daugelis tikėjosi, jog įsiplieskusį konfliktą padės numalšinti įtakingų asmenybių – NBA komisaro Adamo Silverio ir pirmojo NBA komandos savininko iš Kinijos – Joe Tsai – įsikišimas. Vis dėlto jų komentarai tik dar labiau įprasmino skirtis, kuriomis pasižymi JAV ir Kinija.

A. Silveris pirmąjį savo pranešimą šia tema išplatino dar sekmadienį, tačiau jį sukritikavo ne tik krepšinio gerbėjai, bet ir JAV prezidento rinkimų kandidatai ir JAV Senato nariai.

Ištikimas „Rockets“ sirgalius, senatorius Tedas Cruzas tikino, jog Kinijos veiksmų nepasmerkęs A. Silveris elgiasi gėdingai.

„Kaip ilgalaikis „Rockets“ aistruolis, didžiavausi tuo, jog Darylas Morey atkreipė dėmesį į Kinijos komunistų partijos veiksmus Honkonge. Dabar, vaikydamasi pinigų, NBA gėdingai atsitraukia“, – rašė 2016-aisiais nesėkmingai JAV prezidento posto siekęs politikas.

Sulaukęs dar ir tokių JAV politikos įžymybių, kaip Elizabeth Warren ir Marco Rubio, kritikos, A. Silveris antradienį pakoregavo ir papildė savo pranešimą, kuriame pareiškė, jog vertina D. Morey ir kitų krepšinio pasaulio atstovų teisę laisvai pasisakyti sau norima tema.

„NBA nežada užsiimti žaidėjų, komandų darbuotojų ar savininkų pasisakymų reguliavimu, – teigiama NBA komisaro pranešime. – Mes tiesiog negalime taip elgtis. Neišvengiama, kad žmonės – tarp jų ir amerikiečiai bei kinai – turės skirtingas nuomones skirtingais klausimais. Vis dėlto ne NBA lygai spręsti, kuri nuomonė yra teisinga, o kuri – ne. Lygybės, pagarbos ir laisvės vertybės ilgus metus apibrėžė NBA lygą ir toliau tą darys.“

Nors NBA komisaro antrasis pasisakymas pasižymėjo diplomatiškumu ir laviravimu tarp skirtingų pozicijų, toks A. Silverio atsakymas kinų nesužavėjo ir pyktis ant „Rockets“ peraugo į konfliktą su visa NBA lyga. CCTV netruko pranešti, jog atšaukia visų NBA ikisezoninių rungtynių transliacijas, tačiau manoma, kad jeigu A. Silveris nepakeis tono ir nenubaus D. Morey, Kinijoje greičiausiai nebus rodomi ir reguliariojo sezono susitikimai.

NBA mačų transliacijos didžiausioje pasaulio valstybėje kasmet sulaukia bemaž 800 mln. žiūrovų. Skaičiuojama, kad per metus stipriausia planetos krepšinio lyga ir jos komandos iš Kinijos atsiriekia apie 4 mlrd. dolerių kąsnį.

Situacijos nesušvelnino ir J. Tsai, kontrolinį Bruklino „Nets“ akcijų paketą iš ruso Michailo Prochorovo įsigijęs dar 2017 m. rudenį, o sandorį baigęs šį rugsėjį, kai galutinai perėmė viename iš Niujorko rajonų reziduojantį klubą.

Vienas iš „Alibaba“ kompanijos įkūrėjų, patenkantis tarp 150 turtingiausių pasaulio žmonių, pirmadienį pasisakė „Rockets“ konflikto su kinais klausimu, stodamas į pastarųjų pusę.

„Kai rugsėjį baigiau „Nets“ įsigijimo sandorį, nesitikėjau, kad pirmas mano viešas pareiškimas sirgaliams bus komentuojant politinį pareiškimą, kuriuo pademonstruotas šiurkštus nesupratingumas – taip šią situaciją suvokia šimtai milijonų NBA sirgalių iš Kinijos, – tikino Taivane gimęs ir Kanados pilietybę vėliau įgijęs J. Tsai. – Kai kurios temos kitose šalyse yra kontraversiškos, o būtent taip galima pavadinti NBA komandos generalinio vadybininko išreikštą paramą separatistiniam judėjimui Kinijos teritorijoje.

Vakarų žiniasklaida ir Kinijos kritikai ignoruoja faktą, kad 1,4 mlrd. šalies piliečių vieningai palaiko Kinijos teritorinį vientisumą. Ši tema net neturėtų būti situacijos nežinančių žmonių diskusijų objektu.“

Pasak žymaus kinų tinklaraštininko Kai Qu, ši A. Silverio ir J. Tsai pozicijų skirtis tik parodo, jog už „Rockets“, NBA ir Kinijos konflikto slypi tikra kultūrinė sandūra.

„Amerikiečiai tviteryje kritikuoja NBA už tai, kad ši ne iš karto palaikė žodžio laisvę. Tuo tarpu kinai „Weibo“ tinkle, kuris yra „Twitter“ atitikmuo Kinijoje, kritikuoja NBA dėl D. Morey nepasmerkimo ir nenubaudimo.

Tai – tikras kultūrinis susikirtimas. Visi, kurie pateko į jo sūkurį – tarp jų ir „Rockets“ bei A. Silveris, – neturi šansų iš šios situacijos išlipti sausi“, – tikina Kai Qu.

Akivaizdu, kad iš pažiūros nekalta žinutė įplieskė tokį konfliktą, kuris išryškino didžiąją dilemą tarp racionalaus išskaičiavimo ir vertybinio pamato gynimo. Laimėtojų šioje situacijoje, veikiausiai, nebus, o „sniego gniūžtės“ efektą įgavęs konfliktas gali sugriauti kelis dešimtmečius kurtą stipriausios pasaulio lygos vienos galingiausių pasaulio valstybių bendradarbiavimą. 

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
"Pistons" lyderį nori prisivilioti "Lakers", "Knicks" ir "Celtics", tačiau favoritas – kitas klubas
"Pistons" lyderį nori prisivilioti "Lakers", "Knicks" ir "Celtics", tačiau favoritas – kitas klubas
Vašingtono "Wizards" šiuo metu turi didžiausias galimybes įsigyti Detroito "Pistons" lyderį Jerami Grantas, remdamasis savo šaltiniais NBA lygoje praneša
Irvingas – "Cavaliers" sirgaliams: dovanojau jums titulą, o jūs, motherf...eriai, iki šiol nedėkingi
Irvingas – "Cavaliers" sirgaliams: dovanojau jums titulą, o jūs, motherf...eriai, iki šiol nedėkingi
Bruklino "Nets" atakų organizatorius Kyrie Irvingas apsižodžiavo su "Cavaliers" sirgaliais susitikimo Klivlande metu.Septynerių "Visų žvaigždžių" rungtynių dalyvis
Wojnarowski: "Lakers" prieš "deadline'ą" – keblioje padėtyje, gali tik stumdyti baldus
Wojnarowski: "Lakers" prieš "deadline'ą" – keblioje padėtyje, gali tik stumdyti baldus
Garsus ESPN apžvalgininkas Adrianas Wojnarowski įvertino Los Andželo "Lakers" perspektyvas prieš vasario 10 dieną NBA lygoje numatytą "deadline'ą"."Paklausykite,
Sirvydžio komando toliau renka pergales G lygoje
Sirvydžio komando toliau renka pergales G lygoje
Dar vieną pergalę Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) dukterinėje G lygoje iškovojo Deivido Sirvydžio atstovaujama komanda.Detroito "Motor City Cruise" (5-1) savo aikštėje
Legendinis Mingas pakvietė Kiniją kritikuojantį Kanterį Freedomą aplankyti jo šalį
Legendinis Mingas pakvietė Kiniją kritikuojantį Kanterį Freedomą aplankyti jo šalį
Kinijos legenda bei šalies krepšinio federacijos prezidentas Yao Mingas sureagavo į Bostono "Celtics" vidurio puolėjo Eneso Kanterio raginimą boikotuoti Pekino olimpiadą.Rudenį
Bradley sukėlė susistumdymą su Morantu, Adamsas nunešė "bulių" atokiau
Bradley sukėlė susistumdymą su Morantu, Adamsas nunešė "bulių" atokiau
Nuotaikingas epizodas įvyko NBA lygos Memfio "Grizzlies" ir Čikagos "Bulls" komandų rungtynių metu.Ketvirtojo kėlinio viduryje "bulių" aukštaūgis Tony Bradley
Irvingas rėžė kalbą apie Duranto traumą bei skiepus, Barkley linki "Nets" nesėkmių
Irvingas rėžė kalbą apie Duranto traumą bei skiepus, Barkley linki "Nets" nesėkmių
Žvaigždėtasis Bruklino "Nets" atakų organizatorius Kyrie Irvingas pareiškė, kad neketina skiepytis nuo koronaviruso dėl to, kad traumą patyręs komandos lyderis Kevinas Durantas
Shaqas: jei "Suns" laimės seriją prieš "Warriors", užsirašysiu "Suns" ant užpakalio ir pereisiu du kvartalus
Shaqas: jei "Suns" laimės seriją prieš "Warriors", užsirašysiu "Suns" ant užpakalio ir pereisiu du kvartalus
Šlovės muziejaus narys bei TNT komentatorius ir laidų vedėjas Shaquille'as O'Nealas įsitikinęs, kad šiame NBA sezone triumfuos San Fransisko "Golden State Warriors"."Warriors"
Hardenas po šio sezono gali palikti "Nets"
Hardenas po šio sezono gali palikti "Nets"
Vienas Bruklino "Nets" lyderių Jamesas Hardenas ateinančio tarpsezonio metu gali palikti komandą.Kaip praneša garsus apžvalgininkas Markas Steinas, Nacionalinės krepšinio asociacijos
Įspūdinga: Westbrooko dėjimas per 25 cm aukštesnį Gobertą – gražiausias NBA nakties momentas
Įspūdinga: Westbrooko dėjimas per 25 cm aukštesnį Gobertą – gražiausias NBA nakties momentas
Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) pirmadienį įvyko dvylika susitikimų, net devyniuose iš jų triumfavo aikščių šeimininkai.Lyga pristatė sausio 17 dieną sužaistų
Rezultatyviausias mačo žaidėjas Kulboka atvedė savo ekipą į revanšą G lygoje
Rezultatyviausias mačo žaidėjas Kulboka atvedė savo ekipą į revanšą G lygoje
Puikiai pasirodęs Arnoldas Kulboka atvedė savo atstovaujamą komandą į revanšą NBA dukterinės G lygos mače.Grinsboro "Swarm" (3-2) savo gerbėjų akivaizdoje 108:94 (32:21, 32:25,
Eilinį Sabonio dublį užgožė prancūzo tritaškiai (rezultatai)
Eilinį Sabonio dublį užgožė prancūzo tritaškiai (rezultatai)
NBA čempionate ir toliau raišuoja Indianos „Pacers“ (15-29) krepšininkai, kurie svečiuose 133:139 (40:27, 28:32, 36:31, 35:43) neatsilaikė prieš Los Andželo „Clippers“
Valančiūnas žaidė įspūdingai, tačiau didelį pranašumą iššvaistę "pelikanai" krito Bostone
Valančiūnas žaidė įspūdingai, tačiau didelį pranašumą iššvaistę "pelikanai" krito Bostone
Jonas Valančiūnas ryškiai išsiskyrė savo komandoje, tačiau jo atstovaujami Naujojo Orleano "Pelicans" (16-28) patyrė nesėkmę NBA lygoje.Willie Greeno auklėtiniai išvykoje
Frye'us – apie "Lakers" gynybą: nėra lengva taip prastai atrodyti
Frye'us – apie "Lakers" gynybą: nėra lengva taip prastai atrodyti
NBA čempionas Klivlando "Cavaliers" gretose Channingas Frye'us pasidalijo nuomone apie "Lakers" gynybą po paskutinio mačo, kuriame Los Andželo klubas 96:133 beviltiškai
Sirvydis buvo vienas geriausių itin rezultatyviame mače
Sirvydis buvo vienas geriausių itin rezultatyviame mače
Porą mačų praleidęs Deividas Sirvydis blykstelėjo itin rezultatyviame bei pergalingame mače NBA dukterinėje G lygoje.Detroito "Motor City Cruise" (4-1) namie užtikrintai 133:114 (40:21,
Fantastišką metimą per aikštę pataikęs Gobertas įveikė trigubų dublių meistrą Jokičių (rezultatai)
Fantastišką metimą per aikštę pataikęs Gobertas įveikė trigubų dublių meistrą Jokičių (rezultatai)
Penkias rungtynes dėl COVID-19 protokolo praleidęs Rudy Gobertas į aikštę grįžo su trenksmu. Prancūzas išsiskyrė įspūdingu dvigubu dubliu, o Jutos „Jazz“ (29-14) svečiuose
Duranto kelio trauma nėra sunki, tačiau "Nets" be lyderio teks verstis ilgokai
Duranto kelio trauma nėra sunki, tačiau "Nets" be lyderio teks verstis ilgokai
Kaip jau skelbėme, Bruklino "Nets" šeštadienį 120:105 įveikė Jono Valančiūno atstovaujamą Naujojo Orleano "Pelicans", tačiau prarado lyderį Keviną Durantą.Vienas
Įspūdinga "Nuggets" gynėjo verpstė po Jokičiaus perdavimo – gražiausias NBA nakties epizodas
Įspūdinga "Nuggets" gynėjo verpstė po Jokičiaus perdavimo – gražiausias NBA nakties epizodas
Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) penktadienį įvyko dešimt susitikimų, po penkias pergales pasidalijo šeimininkai ir svečiai.Lyga pristatė sausio 15 dieną sužaistų
"Nets" prarado Durantą, bet vis tiek pranoko "Pelicans" su Valančiūnu
"Nets" prarado Durantą, bet vis tiek pranoko "Pelicans" su Valančiūnu
Naujojo Orleano „Pelicans“ (16-27) krepšininkms nepavyko rimčiau pasipriešinti vieniems NBA Rytų konferencijos lyderių Bruklino „Nets“ (27-15), net ir šiems
Kulbokos ekipa patyrė antrą nesėkmę NBA G lygoje
Kulbokos ekipa patyrė antrą nesėkmę NBA G lygoje
Arnoldas Kulboka antrą kartą iš eilės naudingu žaidimu nepasižymėjo, o jo atstovaujama komanda patyrė antrą nesėkmę NBA dukterinėje G lygoje.Grinsboro "Swarm" (2-2) namie 109:116
Pusę kėlinio žaidęs Brazdeikis Dalase į krepšį taip ir nepataikė
Pusę kėlinio žaidęs Brazdeikis Dalase į krepšį taip ir nepataikė
Ignas Brazdeikis gavo retą progą pasireikšti, bet jos deramai neišnaudojo, o jo atstovaujamas Orlando „Magic“ (8-36) klubas 92:108 (23:32, 20:23, 25:30, 24:23) nerado argumentų
Bookeris: mane įkvepia Mambos mentalitas, bet aš – ne Kobe Bryantas
Bookeris: mane įkvepia Mambos mentalitas, bet aš – ne Kobe Bryantas
Finikso "Suns" žvaigždė Devinas Bookeris nepatenkintas tuo, kad sirgaliai jį nuolat lygina su traiškai žuvusia Los Andželo "Lakers" legenda Kobe Bryantu."Vienintelė
Westbrookas – apie gandus dėl išmainymo: turiu kur kas svarbesnį tikslą nei krepšinis
Westbrookas – apie gandus dėl išmainymo: turiu kur kas svarbesnį tikslą nei krepšinis
"Lakers"  pralaimėjus Sakramento "Kings" 116:125 vėl padaugėjo kalbų apie Los Andželo komandos žvaigždės Russello Westbrooko išmainymą.Atakų organizatorius tame
"Aklas" Sabonio perdavimas – tarp įspūdingiausių NBA nakties epizodų
"Aklas" Sabonio perdavimas – tarp įspūdingiausių NBA nakties epizodų
Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) penktadienį įvyko devyni susitikimai.Lyga pristatė sausio 14 dieną sužaistų rungtynių gražiausių epizodų dešimtuką, į kurį vėl pateko
Sabonis ir "Pacers" savo aikštėje neprilygo NBA lyderiams (rezultatai)
Sabonis ir "Pacers" savo aikštėje neprilygo NBA lyderiams (rezultatai)
Indianos „Pacers“ (15 pergalių/28 pralaimėjimai) komanda su Domantu Saboniu ir toliau grimzta į nesėkmių liūną.Šeštadienį „Pacers“ savo aikštėje 94:112
Kulbokos ekipa patyrė pirmą nesėkmę NBA G lygoje
Kulbokos ekipa patyrė pirmą nesėkmę NBA G lygoje
Arnoldas Kulboka šį kartą naudingu žaidimu nepasižymėjo, o jo atstovaujama komanda patyrė pirmą nesėkmę NBA dukterinėje G lygoje.Grinsboro "Swarm" (2-1) namie 111:124 (27:25,
"Bulls" boso liaupsės Karnišovui: žinojau, kad jis viską sutvarkys, bet negalvojau, kad taip greitai
"Bulls" boso liaupsės Karnišovui: žinojau, kad jis viską sutvarkys, bet negalvojau, kad taip greitai
Puikų žaidimą demonstruojančio ir vėl apie aukščiausius tikslus galvoti galinčio Čikagos „Bulls“ klubo prezidentas Michaelas Reinsdorfas nukėlė kepurę prieš Artūrą
Rubio – apie galimą išmainymą, pertrauką rinktinėje bei galimą grįžimą į Ispaniją
Rubio – apie galimą išmainymą, pertrauką rinktinėje bei galimą grįžimą į Ispaniją
Ispanijos krepšinio žvaigždė bei Klivlando "Cavaliers" atakų organizatorius Ricky Rubio papasakojo, kaip priėmė sunkią kelio traumą, dėl kurios jam sezonas baigtas, taip pat pasidalijo

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime