Naujienos kraunasi...

Keisto likimo herojus priminė A.Sabonio kančias ir jėgą: amerikiečiai jo bijojo

Autorius: Krepšinis.lt.


Buvusio ilgamečio Madrido „Real“ komandos krepšininko Jose Biriukovo istorija – neįprasta. Ko vertas vien faktas, kad šiam žaidėjui yra tekę ginti ir Sovietų Sąjungos, ir Ispanijos vyrų rinktinių garbę.

Tačiau šį kartą Jose papasakojo ne apie save, o apie gerą savo bičiulį Arvydą Sabonį, rašo Krepšinis.lt.

Jose Biriukovas Aguirregaviria – iš pirmo žvilgsnio eilinis, aukštokas 57-erių metų madridietis, restorano savininkas. Tačiau vos užsukus į jam priklausančią „Las Tablas“ maitinimo įstaigą galima suprasti, kad restoraną įkūrusio žmogaus gyvenimas glaudžiai susijęs su krepšiniu. „Las Tablas“ sienas puošia krepšinio nuotraukų galerija. Kai kuriose iš istorinių fotografijų – pats J. Biriukovas kartu su A. Saboniu.

Bet apie viską nuo pradžių. Kaip primena J. Biriukovo gyvenimo ir karjeros kelią pristatęs ispanų portalas „El Pais“, šios istorijos personažas gimė 1963-iaisiais Maskvoje. Jo tėvas – rusas, mama – baskė, į Maskvą nublokšta po Ispanijos pilietinio karo. Iki 193 cm ūgio išaugęs Jose jaunystėje pasirinko žaisti krepšinį ir tai darė taip gerai, kad patekdavo į įvairiaus amžiaus Sovietų Sąjungos jaunimo rinktines, 22 rungtynes jis sužaidė ir pagrindinėje sovietų rinktinėje, kur ir turėjo progą susipažinti su dvejais metais jaunesniu A. Saboniu.

Tiesa, Maskvoje J. Biriukovas neužsiliko. Baskiškos mamos šaknys jam padėjo gauti Ispanijos pilietybę, krepšininkas persikėlė į Ispaniją ir 1984-aisiais apsivilko Madrido „Real“ marškinėlius.

Per daugiau nei dešimtmetį Madride jis 4 kartus tapo Ispanijos čempionu, iškovojo 4 Ispanijos taures, sykį su „Real“ laimėjo Koračo taurę, o 1995-aisiais kartu su A. Saboniu užkariavo ir Eurolygą.

Būtent po šios pergalės J. Biriukovas dėl kelių skausmų baigė savo karjerą, o A. Sabonis pakėlė sparnus į NBA, Portlando „Trail Blazers“ komandą.

„Kai tik jis atvyko į jaunimo rinktinę, buvo aišku, kad auga kažkas labai rimto. Vienas iš tų žaidėjų, kuriuos palietė Dievo ranka. Įsivaizduokite 18-metį Sabonį – vikrų, greitą, agresyvų, kūrybingą, pataikantį, perduodantį kamuolį“, – kalbėdamas su „El Pais“ prisiminė „Checu“ Ispanijoje vadinamas krepšininkas, per savo karjerą 67 rungtynes sužaidęs ir Ispanijos rinktinėje.

„Arvydas buvo beveik dvejais metais jaunesnis už mūsų kartą, tačiau labai greitai išaugo ir kadetų, ir jaunimo rinktinių marškinėlius. Greitai tapo žvaigžde, ir Aleksandras Gomelskis nedvejojo jį pasiimdamas į 1982-ųjų pasaulio vyrų čempionatą Kolumbijoje“, – pasakojo J. Biriukovas.

Sovietinė rinktinė (jos gretose be A. Sabonio žaidė Sergejus Jovaiša ir Valdemaras Chomičius) laimėjo čempionatą Kolumbijoje, o netrukus jos laukė kelionė į JAV, kur europiečiai sužaidė seriją rungtynių su geriausiomis NCAA lygos ekipomis. Kadangi Maskvos CSKA žaidėjai turėjo sugrįžti į Maskvą ir ruoštis svarbioms klubinėms kovoms, rinktinę sudarė jauni talentai. Tarp jų buvo ir A. Sabonis, ir J. Biriukovas.

„Tiesiog trynėme juos nuo paviršiaus. Amerikiečiai būgštavo stebėdami mus ir žavėjosi Saboniu, kuris jau buvo suspindęs ir tarp vyrų. Iš 12 rungtynių pralaimėjome vos trejas, o vienas jų – dėl akivaizdžios teisėjų vagystės. Sutriuškinome Bobby Knighto treniruojamą Indianos universiteto komandą ir amerikiečiai tiesiog nebegalėjo taikytis su mūsų pergalėmis. Mėnuo buvo tiesiog stebuklingas. Maža to, vakarais gerokai pasilinksmindavome. Devintojo dešimtmečio laisvės jausmas tarsi susijungė su amerikiečių atradimu, kad mes, žmonės iš Sovietų Sąjungos, nesame kažkokie velniai“, – šyptelėjo J. Biriukovas.

„Tuo metu A. Sabonio ūgis dar buvo 210 cm, aikštėje jis darė ką norėjo – buvo universalus ir dominavo. Tai buvo tarsi įžanga į 1984-ųjų kalėdinį turnyrą Madride, kur per trejas rungtynes Arvydas pelnė daugiau nei 70 taškų ir netgi sulaužė krepšio lentą“, – tęsė buvęs krepšininkas.

Anot gyvos legendos, A. Sabonis žaisti krepšinį pradėjo atakuojančio gynėjo pozicijoje, kol per vieną vasarą neišstypo 14 cm. Tuomet jis tapo vidurio puolėju, bet išsaugojo visus perimetro žaidėjo įgūdžius.

„Susidarė įspūdis, kad Arvydas augo iki paskutinių savo karjeros metų Madride. Kai atvyko į Valjadolido „Forum“ būdamas 24 metų, jo ūgis siekė 218 cm. Kai 1995-aisiais atsisveikino su „Real“, buvo įvardijama, kad Arvydo ūgis – 221 cm. Stebuklas, bet jis augo beveik iki trisdešimties“, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo J. Biriukovas.

Visgi, kaip prisimena Sabo bičiulis, kartu su išskirtiniais A. Sabonio fiziniais duomenimis žengė ir problemos. 1987-ųjų pavasarį lietuvis patyrė dešinės kojos Achilo sausgyslės traumą, po operacijos iškilo grėsmė jo karjerai. Netrukus trauma pasikartojo, vėl atlikta sudėtinga operacija, tačiau Arvydas sugebėjo sugrįžti ant parketo.

Kaip primena J. Biriukovas, po Lietuvoje atliktų operacijų A. Sabonis reabilitaciją atliko JAV, Portlande. „Blazers“ komanda Sabą buvo pašaukusi 1986-ųjų NBA naujokų biržos pirmajame rate ir sutiko juo pasirūpinti. Tuo metu klubo savininkas buvo Paulas Allenas, vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų – jis buvo tiesiog įsimylėjęs Sabonį. Stebuklas ar ne, bet Arvydas vėl prisijungė prie sovietų rinktinės ir išvyko į Seulo olimpines žaidynes 1988-aisiais“, – dėstė A. Sabonio bičiulis.

„Arvydo pasirodymas pusfinalio rungtynėse su JAV buvo tikras spektaklis. Nebuvo pats rezultatyviausias, tačiau dominavo baudos aikštelėje. Tiesiog suvalgė ir Davidą Robinsoną, ir Danny Maninngą ir visus kitus. Nors amerikiečiai vėliau tapo „Visų žvaigždžių“ lygio krepšininkais, jie visi išsigando Sabonio, net bijojo prie jo artintis“, – tęsė J. Biriukovas.

Vėliau finale buvo įveikta Jugoslavija ir A. Sabonis savo auksinių titulų kraitį užpildė – prie 1982-ųjų pasaulio čempionato aukso ir 1985-ųjų Europos čempionato bronzos buvo pridėtas ir olimpinis aukščiausios prabos medalis. Vėliau, jau su Lietuvos rinktine, A. Sabonis Barselonoje ir Atlantoje iškovojo olimpinę bronzą.

„Niekada tarpusavyje nekalbame apie jo traumas, tačiau buvo labai gaila, kad jis prarado tiek mobilumo. Kai likimas mus vėl suvedė ir kartu žaidėme Madride, Arvydo dešinė pėda buvo deformuota, visuomet ištinusi, dešinys kelis taip pat pažeistas.

Tačiau jis turėjo tokį neįtikėtiną krepšinio supratimą ir tokius įgūdžius, kad žaidė praktiškai viena koja, tačiau to pakakdavo. Visuomet buvo sakoma, kad Sabonis turėjo anksčiau persikelti į Madridą, turėjo anksčiau išvykti į NBA.“ Nesvarbu, kaip viskas vyko – jis vis tiek pasiekė savo. Arvydas buvo aukščiausio lygio žaidėjas ir išskirtinis kovotojas. Sabonis yra tarp pačių didžiausių, tarp 10 geriausių vidurio puolėjų krepšinio sitorijoje“, – tęsė „Chechu“.

1995-aisiais kartu su „Real“ laimėta Eurolyga buvo A. Sabonio misijos Madride kulminacija. Jam išvykus, pasitraukė ir J. Biriukovas, o A. Sabonis dar šešis sezonus žaidė NBA. Su Eurolyga vidurio puolėjas atsisveikino būdamas 40-ies ir sužaidęs nuostabų sezoną „Žalgiryje“, kai 2004-aisiais buvo išrinktas sezono MVP.

J. Biriukovą ir A. Sabonį dabar vienija „WhatsApp“ programos grupė, kurioje yra ir kitos praeities krepšinio žvaigždės – Rimas Kurtinaitis, Šarūnas Marčiulionis, Aleksandras Volkovas, Igoris Migliniekas, Heino Endenas, Sergejus Tarakanovas. „Sabas rašo mažai. Visuomet, kai tik gali, mėgsta medžioti ir žvejoti Lietuvoje“, – nusijuokė J. Biriukovas.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
D.Motiejūnas: sulaukti pasitikėjimo iš Hardeno man buvo milžiniškas įvertinimas
D.Motiejūnas: sulaukti pasitikėjimo iš Hardeno man buvo milžiniškas įvertinimas
„Čeponio podkastai" švenčia jubiliejų – jau į penkioliktąją tinklalaidės serija krepšinio komentatorius kartu su draugais iš lažybų bendrovės pasikvietė
Rekordininkas A.Voroncevičius oficialiai paliko CSKA (jausmingas komentaras)
Rekordininkas A.Voroncevičius oficialiai paliko CSKA (jausmingas komentaras)
Trečiadienį Maskvos CSKA klubas oficialiai pranešė apie kontrakto nepratęsimą su vienu Rusijos rinktinės lyderių Andrejumi Voroncevičiumi."Baigėsi ilgas ir šlovingas Andrejaus
S.Pešičius į "Barcelonos" fiasko užmerkė akis – kitą sezoną jau tikrai pasipils titulai
S.Pešičius į "Barcelonos" fiasko užmerkė akis – kitą sezoną jau tikrai pasipils titulai
Fiasko Ispanijos ACB čempionato finale patyrusios „Barcelonos“ strategas Svetislavas Pešičius pareiškė, kad 2020-2021 metų sezoną komanda bus dar labiau patobulėjusi, rašo
Nuo 2017 metų nežaidžiantis D.Williamsas antradienį gavo paskutinę algą iš "Nets"
Nuo 2017 metų nežaidžiantis D.Williamsas antradienį gavo paskutinę algą iš "Nets"
Buvusi Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žvaigždė ir dukart olimpinis čempionas Deronas Williamsas antradienį gavo paskutinę algą iš Bruklino "Nets", nors paskutinį
Vietoje A.Gudaičio "Real" pasirinko "Cavaliers" kroatą
Vietoje A.Gudaičio "Real" pasirinko "Cavaliers" kroatą
Madrido „Real“ klubas kitame sezone turėtų susistiprinti iš NBA lygos grįžtančiu Ante Žižičiumi. Apie būsimą sandorį praneša Ispanijos žurnalistas Chema De Lucasas.23-ejų
"Anadolu Efes" oficialiai atsisveikino su vilčių nepateisinusiu snaiperiu
"Anadolu Efes" oficialiai atsisveikino su vilčių nepateisinusiu snaiperiu
Antradienį Stambulo "Anadolu Efes" klubas oficialiai pranešė apie išsiskyrimą su vilčių nepateisinusiu Alecu Petersu.Amerikietis į Turkijos čempionų gretas atvyko iš
Oficialu: "Chimki" rekordų štampuotojas A.Švedas pasirašė naują ilgalaikį kontraktą
Oficialu: "Chimki" rekordų štampuotojas A.Švedas pasirašė naują ilgalaikį kontraktą
Visos spekuliacijos dėl Rimo Kurtinaičio treniruojamos Maskvos srities "Chimki" komandos lyderio Aleksejaus Švedo ateities baigtos galutinai.Antradienį Rusijos klubas oficialiai paskelbė
R.Kurtinaitis "Žalgirio" bijo labiau nei "Real" ir negali pamiršti žaidimo su Sabu
R.Kurtinaitis "Žalgirio" bijo labiau nei "Real" ir negali pamiršti žaidimo su Sabu
Kauno „Žalgirio“ tinklalaidės #ŽalgirisOnAir studijoje ir toliau lankosi garbūs krepšinio pasaulio atstovai. Naujausiu laidos vedėjo Kipro Serpausko pašnekovu tapo legendinis
"Real" viliojamas A.Gudaitis labiau nori išbandyti jėgas NBA
"Real" viliojamas A.Gudaitis labiau nori išbandyti jėgas NBA
Artūras Gudaitis turi vienerių metų sutartį su Milano „Armani“, tačiau krepšinio apžvalgininkai beveik neabejoja, kad 27 metų 208 cm ūgio lietuvis neliks Italijoje.Vis dažniau
Italijos žiniasklaida: vienas "Žalgirio" lyderių Z.LeDay - arti persikėlimo į Milaną
Italijos žiniasklaida: vienas "Žalgirio" lyderių Z.LeDay - arti persikėlimo į Milaną
Kaip jau rašėme, Milano "AX Armani" klubas siekia savo gretose matyti vieną Kauno "Žalgirio" lyderių Zachą LeDay."Dizainerių" gretose amerikiečiui numatomas
Vieną "Unicaja" lyderių vilioja du ispanų Eurolygos klubai
Vieną "Unicaja" lyderių vilioja du ispanų Eurolygos klubai
Kaip jau rašėme, sekmadienį atnaujintose Ispanijos ACB krepšinio lygos pirmenybėse paaiškėjo ir antrasis finalo dalyvis. Juo tapo Tado Sedekerskio atstovaujamas Vitorijos "Baskonia"
Antrasis "Lietkabelio" legionierius – Latvijos–Estijos lygoje žibėjęs amerikietis
Antrasis "Lietkabelio" legionierius – Latvijos–Estijos lygoje žibėjęs amerikietis
Panevėžio „Lietkabelio“ komandoje – antrasis legionierius – vienerių metų sutartis pasirašyta su Troy‘umi Barniesu, kuris sudarys lengvųjų krašto
M.Jamesas: baigsiu karjerą CSKA
M.Jamesas: baigsiu karjerą CSKA
Maskvos CSKA lyderis Mike'as Jamesas, atsakė aistruoliui, kuris paklausė, kada jis apsivilks Stambulo "Fenerbahče" marškinėlius."Baigsiu karjerą CSKA, atleisk", - parašė
Iš Eurolygos klubų dėmėsio laukiantis "Real" argentinietis neskuba dėti parašo
Iš Eurolygos klubų dėmėsio laukiantis "Real" argentinietis neskuba dėti parašo
Madrido "Real" gretose neužsibuvęs argentinietis Nicolas Laprovittola neskuba galutinai priimti buvusios savo komandos Badalonos "Joventut" pasiūlymo.Užsienio žiniasklaida skelbia,
J.Mačiulis po pralaimėjimo "Gulbelei": iki pusfinalio buvo ne kieta kova, o žaidėjų traumavimas
J.Mačiulis po pralaimėjimo "Gulbelei": iki pusfinalio buvo ne kieta kova, o žaidėjų traumavimas
Šeštadienį įvyko trečiasis Lietuvos trijulių čempionato etapas. Ukmergėje vykusį pirmenybių turą laimėjo Šakių „Vytis-Gulbelė“.Daugiau jėgų iki finalo pasitaupiusi
"Real" treneris: turnyro šūkis buvo "grįžti - reiškia laimėti", mes grįžome, bet nelaimėjome
"Real" treneris: turnyro šūkis buvo "grįžti - reiškia laimėti", mes grįžome, bet nelaimėjome
Kaip jau rašėme, Ispanijos čempionės titulą gynusiai Madrido "Real" komandai sezono pratęsimas Valensijoje baigėsi itin nesėkmingai: Pablo Laso auklėtiniai B grupėje užėmė
"Nevėžio" gretose - vienas talentingiausių Italijos krepšininkų (komentaras)
"Nevėžio" gretose - vienas talentingiausių Italijos krepšininkų (komentaras)
Kėdainių "Nevėžyje" kitą sezoną pamatysime 18-metį talentą iš Italijos Abramo Canką, kurį vieneriems metams išnuomojo Krasnodaro "Lokomotiv-Kuban" klubas.Rusijos
Laimėti norintis D.Motiejūnas: jeigu grįžčiau į Europos klubą, tai ne į bet kokį
Laimėti norintis D.Motiejūnas: jeigu grįžčiau į Europos klubą, tai ne į bet kokį
Vienas daugiausiai uždirbančių Lietuvos krepšininkų 29-erių metų Donatas Motiejūnas šį sezoną aikštėje veikiausiai jau nebepasirodys: jo sutartis su Šanchajaus „Sharks“
"Real" ir paguodos rungtynėse nežaidė užtikrintai
"Real" ir paguodos rungtynėse nežaidė užtikrintai
Kaip jau rašėme, Ispanijos čempiono titulą ginantis Madrido "Real" (3/2) klubas nepateko į pusfinalį, kai paaiškėjo, kad Valensijoje vykstančio ACB lygos pratęsimo turnyre
Rezultatyviausiu LKL krepšininku Alytuje tapęs Ch.Collinsas kelia sparnus į garsų Prancūzijos klubą
Rezultatyviausiu LKL krepšininku Alytuje tapęs Ch.Collinsas kelia sparnus į garsų Prancūzijos klubą
Rezultatyviausias praėjusio sezono LKL pirmenybių krepšininkas Lietuvoje neužsibuvo. Alytaus „Dzūkijai“ 2019-20 metų sezone atstovavęs gynėjas Chauncey Collinsas karjerą tes
Nukarūnuoti: "Valencia" pergalė "Real" klubą paliko už pusfinalio borto
Nukarūnuoti: "Valencia" pergalė "Real" klubą paliko už pusfinalio borto
Madrido "Real" klubas atnaujintose Ispanijos ACB krepšinio lygos pirmenybėse patyrė visišką fiasko.Sostinės ekipa prarado galimybę ginti čempionų titulą net nepatekę į
Ispanijos krepšinio fiestos įžangoje – šūvis iš aikštės vidurio ir istorinė "San Pablo" pergalė
Ispanijos krepšinio fiestos įžangoje – šūvis iš aikštės vidurio ir istorinė "San Pablo" pergalė
Penktadienio pavakarę Lietuvos laiku Ispanijoje startavo vienas įdomiausių pastarųjų metų krepšinio trilerių.Valensijoje vykstančio finalinio ACB lygos turnyro B grupėje realias galimybes
Buvęs žalgirietis B.Daviesas galėjo tapti mačo didvyriu, bet prasižengė paskutinę sekundę
Buvęs žalgirietis B.Daviesas galėjo tapti mačo didvyriu, bet prasižengė paskutinę sekundę
Itin apmaudžią nesėkmę paskutinėse Valensijoje pratęstų Ispanijos pirmenybių A grupės varžybų rungtynėse patyrė Barselonos "Barcelona" (4/1) klubas.Šalies vicečempionai po
Italijoje svarstoma A.Gudaičio ateitis: kas laukia lietuvio?
Italijoje svarstoma A.Gudaičio ateitis: kas laukia lietuvio?
A. Gudaitis vis dar turi vienerių metų sutartį su Milano „Armani“. Italijoje žavimasi 27 metų 208 cm ūgio lietuvio sugebėjimais, tačiau abejojama, ar jam atsiras vietos Ettore Messinos
Didvyriu Ispanijoje galėjęs tapti T.Sedekerskis griebėsi už galvos – užmynė liniją
Didvyriu Ispanijoje galėjęs tapti T.Sedekerskis griebėsi už galvos – užmynė liniją
22-ejų metų puolėjui iš Lietuvos Tadui Sedekerskiui nepavyko tapti Vitorijos „Baskonia“ klubo didvyriu.Pergalę Ispanijos ACB lygos A grupės rungtynėse Valensijoje su Badalonos
Daugėja koronaviruso atvejų NBA: teigiamas – ir Oro karaliaus testas
Daugėja koronaviruso atvejų NBA: teigiamas – ir Oro karaliaus testas
Teigiamas koronaviruso testo rezultatas patvirtintas dar vienam NBA lygos krepšininkui. Šį kartą – tai 23-ejų metų Majamio „Heat“ puolėjas Derrickas Jonesas, praneša
E.Mockevičius karjerą tęs Prancūzijos aukščiausiosios lygos klube
E.Mockevičius karjerą tęs Prancūzijos aukščiausiosios lygos klube
Kaip jau rašėme, nors Egidijus Mockevičius turėjo dar metus galiojusį kontraktą su Fuenlabrados "Montakit" klubu, ispanai nutarė pasinaudoti sutartyje numatyta galimybe ir ją nutraukti.Ketvirtadienį
NBA klubo vadovas: lyga tikisi, kad Zionas sugebės padidinti NBA populiarumą
NBA klubo vadovas: lyga tikisi, kad Zionas sugebės padidinti NBA populiarumą
Vienos NBA Rytų konferencijos komandos vadovas mano, kad lyga kryptingai skiria daug dėmesio žvaigždėtajam Naujojo Orleano "Pelicans" naujokui Zionui Williamsonui, kadangi mano, kad jis

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime