Naujienos kraunasi...

Lietuvos moterų krepšinio situacija: apsišarvuokime kantrybe (Paulausko, Gusto, Čerškaus komentarai)

Autorius: Vaidas Čeponis, "Olimpinė panorama".
Lietuvos moterų krepšinio situacija: apsišarvuokime kantrybe (Paulausko, Gusto, Čerškaus komentarai)
Sauliaus Čirbos nuotr.
Lietuvos moterų krepšinis – gilioje duobėje. Atsigavimo požymių beveik nematyti. Mūsų šalies elitinėje lygoje žaidžia tik penkios komandos, iš kurių dvi – Vilniaus „Kibirkšties“. Lietuvos moterų rinktinė 1997-aisiais iškovojo Europos auksą, bet dabartinė net nepateko į dvejas pastarąsias žemyno pirmenybes. Jose lietuvės prieš tai dalyvavo 11 kartų.

Atsisako žaisti rinktinėje

Mūsiškės liko ir už trijų pastarųjų pasaulio čempionatų borto. Nieko stebėtina, kad Lietuvos nacionalinė ekipa nė karto nerungtyniavo olimpinėse žaidynėse.

Mūsų šalies klubai jau seniai nedalyvauja Europos turnyruose, nors kadaise Vilniaus „Lietuvos telekomas“ buvo dukart patekęs į Eurolygos finalo ketvertą.

Lietuvos jaunučių, jaunių, jaunimo rinktinėms daugybę metų Europos čempionatuose tenka našlaičių dalia. Dalis šių mūsų komandų net iškrenta iš elitinės Senojo žemyno komandų grupės ir ritasi į žemesnį divizioną.

Dalis merginų atsisako atstovauti savo šaliai. Šiemet Lietuvos krepšinio federacijos atstovams reikėjo įkalbinėti, kad vasarą merginos rungtyniautų jaunių ir jaunimo rinktinėse. Ypač sunku surinkti 20-mečių rinktinę, nes kai kurios merginos tokių metų jau būna nusprendusios baigti karjerą. Jos tiesiog neturi kur žaisti. Tiesa, dabar, įsikūrus moterų krepšinio B lygai, šios merginos jau turi galimybę rungtyniauti su moterimis.

Bene vieninteliai pragiedruliai – įsižiebusi 14-metės Justės Jocytės žvaigždelė. Daugiausia jos ir Audronės Zdanevičiūtės pastangomis pernai iš Europos 16-mečių pirmenybių buvo parsivežti sidabro medaliai. Prieš tai Lietuvos merginos (įskaitant visas amžiaus grupes) prizinę vietą buvo užėmusios tik 2008 m. Europos 18-mečių čempionate.

Trūksta trenerių

Pagrindinės priežastys, dėl ko susidarė tokia prasta padėtis – kad jau ilgą laiką krepšinį renkasi vis mažiau mergaičių. Taip yra ir dėl to, jog labai stinga trenerių, ypač moterų, kurios motyvuotų mergaites, sudomintų jas krepšiniu. Kaltos ir mažos trenerių algos.

Tą pripažįsta visi „Olimpinės panoramos“ kalbinti pašnekovai – buvęs Lietuvos moterų rinktinės ir Vilniaus „Teo“ komandos vyriausiasis treneris, krepšinio ekspertas Rūtenis Paulauskas, Moterų krepšinio lygos direktorius Giedrius Gustas, Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) vadovas Andrius Čerškus.

Pasak A. Čerškaus, sudėtinga įtikinti trenerius vyrus darbuotis su mergaitėmis. Jaunų, įdomių trenerių moterų, kurios sugebėtų pritraukti mergaičių į krepšinį, stinga kaip oro. SKM vadovo teigimu, vyresnio amžiaus trenerėms, kurios dirba valstybinėse krepšinio mokyklose, sunkiai sekasi rasti bendrą kalbą su šių laikų mergaitėmis, todėl dalis jų meta krepšinį.

O smarkiai sumažėjus masiškumui natūralu, kad ir talentų vis mažiau atsiranda, be to, itin susitraukė konkurencija. Tad jaunoms gabioms krepšininkėms, kurių nėra daug, tiesiog nėra su kuo kaip lygus su lygiu pasigrumti aikštėje.

Su A. Čerškumi sutinka R. Paulauskas. Jo manymu, mergaites krepšiniu gali sudominti tik tie treneriai, kurie be galo myli savo darbą.

Pinigai metami į balą

R. Paulausko teigimu, iš biudžeto gyvenančiose valstybinėse sporto mokyklose neretai mergaičių grupės yra netikros, butaforinės, tai yra joms net nevyksta treniruotės. Mat kai kurie treneriai, norėdami gauti algą, mergaičių sąrašus iš esmės nurašo nuo lubų, o savivaldybės vis tiek tam skiria lėšų. Tokiu būdu ne tik į balą išmetami pinigai, bet ir laužoma sistema, kuri tampa visiškai nekonkurencinga.

Be to, trenerių atlyginimai niekaip nesusiję su pasiektais rezultatais. O privačių mokyklų treneriai turi būtinai patys susirasti krepšiniu besidominčių mergaičių, taip pat ir sporto salę.

SKM, kuri yra didžiausia Lietuvos krepšinio mokykla, iš viso turi 5,5 tūkst. auklėtinių, iš kurių mergaičių – tik apie 150. Daugiausia jų – darželių grupėse, vėliau nemažai jų meta krepšinį. Meta ir dėl to, kad tėvams reikia nemažai mokėti.

„Savivaldybės ir federacija iš esmės nepadeda, o mums būtina mokėti už salės nuomą, algą treneriui, mokesčius valstybei. Nedidelės mergaičių grupės yra itin nuostolingos. Trenerio algą privačioje mokykloje lemia grupės dydis. Finansiškai paremti mergaičių grupes reikėtų keletą metų, tada jų atsirastų daugiau“, – sako A. Čerškus.

Net 30 savivaldybių neturi nė vienos mergaičių krepšinio grupės. Moksleivių krepšinio lygoje (MKL) rengiami tik 12-mečių, 14-mečių, 16-mečių ir 18-mečių merginų čempionatai. Berniukų ir vaikinų grupėse organizuojamos visų amžiaus grupių (nuo 12 iki 19 m.) pirmenybės. Šiemet MKL varžybose iš viso žaidžia apie 60 mergaičių ir merginų komandų, o berniukų ir vaikinų – per 300.

Steigti centrus ir gimnazijas

R. Paulauskui patinka ankstesnės Krepšinio federacijos vadovų idėja įsteigti mūsų šalyje mergaičių krepšinio centrus – bent du. Tarkim, Prancūzijoje veikia panašus centras – Tony Parkerio akademija. Trenerio samprotavimu, į tuos centrus būtų galima sukviesti talentingiausias jaunas žaidėjas. Savivaldybės, federacija turėtų remti ir privačias mokyklas, kad jos galėtų privilioti daugiau mergaičių. Miestų ar rajonų savivaldybės net galėtų pasirūpinti bazėmis. Jų klausimas – itin aktualus, nes salių, kuriose būtų galima treniruotis, trūksta.

Be to, R. Paulausko teigimu, būtų į naudą, jei Lietuvoje atsirastų ir viena kita sporto gimnazija, kur būtų sudarytos palankios sąlygos derinti mokslą ir sportą.

Elitinėje lygoje – tik penkios komandos

Šalies Moterų krepšinio lygos elitinėje grupėje (A divizione) rungtyniauja vos penkios ekipos, žaidėjos (ir tai ne visos) gauna labai mažas algas, socialinių garantijų nėra, todėl daug krepšininkių tiesiog meta profesionalųjį sportą.

Praėjusį sezoną startavo naujo formato Moterų krepšinio lyga, kurios A ir B divizionuose iš viso žaidžia 15 ekipų. Kitą sezoną A grupėje gali atsirasti ir Alytaus komanda, tuomet iš viso žaistų šešios ekipos.

Pasak G. Gusto, proveržis moterų krepšinyje gali įvykti po kelerių metų, todėl reikia apsišarvuoti kantrybe. Nemažai mergaičių žaisti krepšinį renkasi Marijampolėje, Alytuje. Ukmergėje, gerėja padėtis Kėdainiuose, Jonavoje.

Lygos direktoriaus teigimu, Lietuvoje randasi jaunų, talentingų, savo darbą mylinčių trenerių, kaip antai Vilius Stanišauskas, Gitautas Kievinas, Rokas Kondratavičius.

Anksčiau lyga turėjo generalinius rėmėjus, bet šį sezoną tokio nepavyko rasti. Pasak G. Gusto, palyginti su ankstesne Lietuvos krepšinio moterų lyga, dabartinė žengė žingsnį į priekį tuo aspektu, kad visos rungtynės, jų santraukos, interviu po dvikovų tiesiogiai rodomi feisbuke ir „YouTube“ kanale, o savaitės mačas – ir per „Delfi TV“.

Šį sezoną trys klubai – Vilniaus „Kibirkštis-MRU“, Kauno „Aistės-LSMU“ ir „Šiauliai“ – rungtyniavo Baltijos moterų krepšinio lygoje, kuri turėjo generalinį rėmėją.

G. Gustas sakė, kad kitą sezoną tikimasi pritraukti ir estes, todėl Baltijos lygoje žaistų aštuonios ekipos – po tris iš Lietuvos ir Latvijos bei dvi iš Estijos.

Ant dviejų kėdžių

Prastoki pastaruoju metu ir Lietuvos moterų rinktinės popieriai. Ji bando prasibrauti į 2021 m. Europos čempionatą, bet šansai nėra dideli. Mūsiškės E grupėje 108:43 nušlavė silpną Albanijos komandą, bet 51:74 neprilygo Turkijai. Atrankos kovos atsinaujins lapkritį.

Lietuvėms dar teks po kartą žaisti su albanėmis ir turkėmis bei dusyk su grupės favorite Serbija. Į žemyno pirmenybių finalo turnyrą iškart prasimuš pirmąsias vietas devyniose grupėse užėmusios ekipos bei penkios tos, kurių rezultatai bus geriausi tarp antrąsias vietas užėmusių rinktinių.

Mūsų nacionalinę komandą toliau treniruoja Mantas Šernius, kuris yra ir vyrų krepšinio klubo Prienų „CBet“ vyriausiasis strategas. Buvęs moterų rinktinės vyr. treneris Vydas Gedvilas, kuris su ja 1997 m. iškovojo Europos auksą, yra teigęs, kad tokia situacija, kai vairininkas sėdi ant dviejų kėdžių, – nenormali. V. Gedvilo nuomone, Lietuva ir dabar yra pajėgi patekti į Europos čempionatus.

Bet R. Paulauskas mano kitaip. „Mūsų rinktinei dabar trūksta aukšto lygio krepšininkių, todėl treneris nelabai ką gali pakeisti per keletą dienų, kai žaidėjos susirenka į treniruotes prieš atrankos rungtynes. Juk neišmokysi krepšininkių per labai trumpą laiką mesti į krepšį, varytis kamuolio.

Mantas moka nuteikti krepšininkes kovai, jas gerai motyvuoja. Be to, treneriui reikia iš kažko gyventi. Tą būtų sunku padaryti dirbant tik su moterų rinktine. Manau, kad nelabai kas veržiasi treniruoti mūsų moterų rinktinę ir nelabai yra tinkamų kandidatų“, – gana pesimistiškai kalba krepšinio ekspertas.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
Paulausko prognozė: "Žalgiris" neatsilaikys prieš "Valencią", bet įveiks  "Baskonią"
Paulausko prognozė: "Žalgiris" neatsilaikys prieš "Valencią", bet įveiks "Baskonią"
Kauno „Žalgiriui“ Eurolygoje artėja lemtingų išbandymų metas – su 12 pergalių ir 9 pralaimėjimais 6-toje vietoje įsitaisę kauniečiai toli gražu nėra ramūs ir jaučia
"Šiaulių" amerikietė - gruodžio mėnesio MVP
"Šiaulių" amerikietė - gruodžio mėnesio MVP
Sėkmingai „Huawei Moterų lygos“ mėnesio atkarpą su „Šiaulių“ klubu įveikusi Davida Dale sulaukė asmeninio pripažinimo. 23-ejų amerikietė tapo naudingiausia gruodžio
SKM įkūrėjas A.Čerškus pasibaisėjęs "Ryto" savininkais ir tikisi, kad juos pakeis nauji žmonės
SKM įkūrėjas A.Čerškus pasibaisėjęs "Ryto" savininkais ir tikisi, kad juos pakeis nauji žmonės
2007 m. trijų jaunų studentų – Andriaus Čerškaus, Andriaus Jančiausko ir Alfredo Lukaševičiaus įkurta Sostinės krepšinio mokykla (SKM) palaipsniui tapo sėkmingiausia
Fantastiškas ispanų legendos perdavimas lietuvei supjaustė latvių gynybą
Fantastiškas ispanų legendos perdavimas lietuvei supjaustė latvių gynybą
Naujame moterų FIBA Eurolygos sezone sunkią pergalę į savo sąskaitą įsirašė Žironos „Spar“ komanda, kuriai atstovauja lietuvė Giedrė Labuckienė.Katalonijos regiono krepšininkės
Jocytė su ASVEL Eurolygoje startavo triuškinančia pergale
Jocytė su ASVEL Eurolygoje startavo triuškinančia pergale
Triuškinančia pergale FIBA moterų Eurolygoje startavo Justės Jocytės atstovaujama Liono ASVEL (1/0) komanda.Antradienį Prancūzijos klubas namie 89:57 (25:14, 23:22, 25:12, 16:9) nepaliko vilčių
Lietuvos krepšinyje – istorinis įvykis: pirmąkart rungtynėms teisėjavo moterų trijulė
Lietuvos krepšinyje – istorinis įvykis: pirmąkart rungtynėms teisėjavo moterų trijulė
„Huawei Moterų lygoje“ užfiksuotas neeilinis įvykis Lietuvos krepšinio raidoje. Pirmąkart šalies istorijoje aukščiausios lygos rungtynėms teisėjavo tik iš
"Kibirkšties-MRU" meksikietė pasidalijo įspūdžiais apie Vilnių
"Kibirkšties-MRU" meksikietė pasidalijo įspūdžiais apie Vilnių
Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ stovykloje tarpsezoniu nutūpusi Jacqueline Luna-Castro jau pirmąjį „Huawei Moterų lygos“ sezono mėnesį tapo viena iš sostinės klubo
Moterų lygos spalio mėnesio MVP tapo meksikietė
Moterų lygos spalio mėnesio MVP tapo meksikietė
Stabiliai „Huawei Moterų lygoje“ startavusi Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ legionierė Jaqueline Luna-Castro tapo naudingiausia A diviziono mėnesio žaidėja.27-erių meksikietė
Klaipėdos derbyje – Donskichytė karjeros rungtynės ir užtikrinta "Neptūno" pergalė
Klaipėdos derbyje – Donskichytė karjeros rungtynės ir užtikrinta "Neptūno" pergalė
Antrąją pergalę „Huawei Moterų lygos“ čempionate iškovojo Klaipėdos „Neptūno“ (2-1) krepšininkės.Daliaus Ubarto auklėtinės 83:63 (22:14, 26:18,
COVID-19 persirgęs "Kibirkšties" treneris papasakojo apie ligos simptomus
COVID-19 persirgęs "Kibirkšties" treneris papasakojo apie ligos simptomus
Koronavirusą įveikęs Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ specialistas Gitautas Kievinas savaitgalį pasitiko džiugia nuotaika. Prieš pat jį baigėsi saviizoliacijos laikotarpis, tiek
G.Gustas - apie Eurolygos lygio klubą Vilniuje (interviu)
G.Gustas - apie Eurolygos lygio klubą Vilniuje (interviu)
Moterų lygos šeimoje – nauji nariai. Prie A diviziono prisijungė antra Klaipėdos komanda – LCC tarptautinis universitetas, o prie B diviziono – Kauno LSMU
Sudėtį pristačiusioje "Kibirkšties-VKM" komandoje – keturios naujokės
Sudėtį pristačiusioje "Kibirkšties-VKM" komandoje – keturios naujokės
Vilniaus „Kibirkšties-VKM“ pristatė sudėtį artėjančiam Moterų lygos A diviziono sezonui.Jurgitos Štreimikytės-Virbickienės komandą tarpsezoniu papildė keturios naujokės
Geros žinios: žiūrovų skaičius renginiuose nebus ribojamas, bet su viena sąlyga
Geros žinios: žiūrovų skaičius renginiuose nebus ribojamas, bet su viena sąlyga
Lietuvos krepšinio lygos (LKL) klubai bei kitų sporto ir kultūros renginių organizatoriai gali kiek lengviau atsikvėpti.Trečiadienį Vyriausybėje patvirtintas sprendimas nuo rugsėjo 1-os
Viena Lietuvos rinktinės lyderių karjerą tęs Ispanijoje, Eurolygos klube
Viena Lietuvos rinktinės lyderių karjerą tęs Ispanijoje, Eurolygos klube
Viena Lietuvos moterų krepšinio rinktinės lyderių Laura Juškaitė karjerą tęs Ispanijos aukščiausioje lygoje.Vilnietė pasirašė vienerių metų kontraktą su Valensijos
A.Čerškus: ko reikia, kad Lietuvos krepšinis vėl suklestėtų?
A.Čerškus: ko reikia, kad Lietuvos krepšinis vėl suklestėtų?
Pirmadienį oficialiai pranešta apie Eurolygos sezono pabaigą. Vienas pagrindinių argumentų – skirtinga padėtis Senojo žemyno valstybėse. Lietuvoje, skirtingai nei, pavyzdžiui, Rusijoje
Po septynerių metų vadovavimo Lietuvos čempionių klubą paliko D.Virbickas
Po septynerių metų vadovavimo Lietuvos čempionių klubą paliko D.Virbickas
Šią savaitę darbą baigia ilgametis Vilniaus moterų krepšinio klubo „Kibirkštis-MRU“ vadovas Dainius Virbickas. Klubo dalininkai dėkoja direktoriui už darbą bei už
Lietuvos moterų krepšinio situacija: apsišarvuokime kantrybe (Paulausko, Gusto, Čerškaus komentarai)
Lietuvos moterų krepšinio situacija: apsišarvuokime kantrybe (Paulausko, Gusto, Čerškaus komentarai)
Lietuvos moterų krepšinis – gilioje duobėje. Atsigavimo požymių beveik nematyti. Mūsų šalies elitinėje lygoje žaidžia tik penkios komandos, iš kurių dvi – Vilniaus
"Kibirkšties-MRU" vadovo nedžiugina šitaip laimėtas titulas (interviu)
"Kibirkšties-MRU" vadovo nedžiugina šitaip laimėtas titulas (interviu)
Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ komandai šis sezonas lyg sūpynės. Sėkmingą žaidimą keitė pralaimėjimai, geras atkarpas – blogos, vyko trenerių pasikeitimas ir, galiausiai,
Nutrauktas Moterų lygos sezonas, čempionės - vilnietės; stabdomi LKF projektai
Nutrauktas Moterų lygos sezonas, čempionės - vilnietės; stabdomi LKF projektai
Antradienį (kovo 17 d.) posėdžiavusi Lietuvos moterų krepšinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti šalies pirmenybes.Vaizdo konferencijos metu už tokį sprendimą valdybos nariai
R.Paulauskas apie Eurolygą: jei žaidėjai išsivažinėja, ar tik nebus pasekta LKL pavyzdžiu?
R.Paulauskas apie Eurolygą: jei žaidėjai išsivažinėja, ar tik nebus pasekta LKL pavyzdžiu?
Esmines šių dienų aktualijas apžvelgęs krepšinio ekspertas Rūtenis Paulauskas įsitikinęs – stresas gali mus mobilizuoti arba pribaigti. Sostinės krepšinio mokyklos
R.Paulauskas: "Rytas“, paėmęs D.Bičkauskį, ne tik sustiprino sudėtį, bet ir susilpnino varžovus
R.Paulauskas: "Rytas“, paėmęs D.Bičkauskį, ne tik sustiprino sudėtį, bet ir susilpnino varžovus
Jau kitą savaitgalį Klaipėdos „Švyturio“ arenoje nugriaudės Citadele Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketverto turnyras, tačiau dėl didžiulės intrigos pirmuosiuose ketvirtfinalių
J.Štreimikytė-Virbickienė: karių geno paieškos "kibirkštėlėse" (interviu)
J.Štreimikytė-Virbickienė: karių geno paieškos "kibirkštėlėse" (interviu)
„Ar sakyti teisybę?“ - „Vakaro žinių“ paklausta, kaip sekasi vadovauti Vilniaus „Kibirkšties-VKM“ komandai, šypsodamasi klausimu atsakė Jurgita Štreimikytė-Virbickienė.
Ar įsibėgėjęs "Lietkabelis" gali apkartinti "Žalgirio" sezoną? (V.Šeškaus ir R.Paulausko komentarai)
Ar įsibėgėjęs "Lietkabelis" gali apkartinti "Žalgirio" sezoną? (V.Šeškaus ir R.Paulausko komentarai)
„Jei rinktumėmės pagal paskutines rungtynes, Kauno „Žalgiriui“ labiausiai tinka Panevėžio „Lietkabelis“ pagal galimybę sukurti intrigą“, – įsitikinęs
R.Paulauskas: "Žalgiris" įveikiamas tik pavieniais atvejais; V.Šeškus: sakiau, kad "Juventus" gali nustebinti
R.Paulauskas: "Žalgiris" įveikiamas tik pavieniais atvejais; V.Šeškus: sakiau, kad "Juventus" gali nustebinti
Kauno „Žalgirio“ galingumas nekelia abejonių, tačiau dėl likusių vietų antroje „Betsafe–LKL“ sezono dalyje vyks įnirtingi mūšiai, įsitikinę Lietuvos krepšinio
"Kibirkšties-MRU" komanda apie šventes: tradicijos, patiekalai ir dovanos
"Kibirkšties-MRU" komanda apie šventes: tradicijos, patiekalai ir dovanos
Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ komandos krepšininkės, treneriai ir vadovai pasklido po įvairiausius Lietuvos kampelius, kur gražiausias metų šventes sutiks su savo artimiausiais
J.Jocytės atsisveikinimo rungtynėse jos komanda nusileido kaunietėms
J.Jocytės atsisveikinimo rungtynėse jos komanda nusileido kaunietėms
Kauno „Aistės-LSMU“ (1-1) dar pirmajame kėlinyje įgijo dviženklę persvarą ir iškovojo pergalę Moterų lygos A diviziono rungtynėse Klaipėdoje. Roko Kondratavičiaus auklėtinės
Klaipėdoje – J. Jocytės išlydėtuvės: "Bus sunku atsisveikinti ne tik su komanda, bet ir su Lietuva"
Klaipėdoje – J. Jocytės išlydėtuvės: "Bus sunku atsisveikinti ne tik su komanda, bet ir su Lietuva"
Klaipėdos „Neptūno“ komandoje sezoną pradėjusi Justė Jocytė pasitinka etapo Moterų lygoje pabaigą. Penktadienio mūšis uostamiestyje su Kauno „Aistėmis-LSMU“ 14-metei
Šiauliuose augantis talentas R.Augustinaitė: tokiame lygyje gaunu daug patirties ir pamokų
Šiauliuose augantis talentas R.Augustinaitė: tokiame lygyje gaunu daug patirties ir pamokų
Penkiolikmetė Rusnė Augustinaitė – viena iš šešių sidabrinės Europos jaunučių rinktinės krepšininkių, šį sezoną debiutavusių Moterų lygoje. Gimtojo

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime