Naujienos kraunasi...

Lietuvos moterų rinktinės treneris: sunku rasti perliukų, bet talentų vis tiek turime

Autorius: Vaidas Čeponis, "Olimpinė panorama".
Lietuvos moterų rinktinės treneris: sunku rasti perliukų, bet talentų vis tiek turime
Lino Žemgulio nuotr.
Lietuvos moterų krepšinis išgyvena gilią krizę. Tarptautinėje arenoje tik retkarčiais blyksteli jaunosios žaidėjos, o moterų rinktinė iš vienos elitinių Europos komandų jau senokai virtusi eiline vidutinioke.

Apie moterų krepšinio situaciją, perspektyvas, jaunuosius talentus, suaugusiųjų rinktinę „Olimpinė panorama“ kalbėjosi su Lietuvos nacionalinės moterų komandos vyriausiuoju treneriu Mantu Šerniumi.

– Kokią matote Lietuvos moterų krepšinio rinktinės ateitį?

– Sunku matyti šviesią ateitį, kai skiriamas toks mažas dėmesys moterų krepšiniui mūsų šalyje. Daug ką lemia pinigai. Didžiuma Lietuvos miestų, kuriuose populiarus krepšinis, vyrų komandoms skiria dešimt ar daugiau kartų didesnes sumas nei moterų ekipoms. Pavyzdžiui, girdėjau, kad Šiaulių miesto valdžia vyrų klubui davė daugiau nei pusę milijono eurų, o moterų – 30 tūkstančių. Panašiai yra ir daugelyje kitų miestų. Žodžiu, niekas nepaiso lygių teisių. Mano nuomone, ir vyrams, ir moterims reikėtų skirti daugmaž po lygiai pinigų. Tik tada imtų atsigauti mergaičių ir kartu moterų krepšinis.

– Mūsų krepšininkės 1997-aisiais tapo Europos čempionėmis. Paskui beveik visada patekdavo į žemyno pirmenybių finalo etapus. Tačiau dabar lietuvės jau neprasibrovė į du čempionatus iš eilės. Atrodo, neprasimuš ir į trečiąjį. Kodėl jau senokai iškritome iš elito? Ar tik dėl pinigų stygiaus?

– Tiesiog nebeturime tiek individualiai pajėgių žaidėjų kaip anksčiau. Pastaraisiais metais tik viena kita mūsų krepšininkė žaidė Eurolygoje. Mes galime priešintis stipresnėms varžovėms, kurios turi daugiau geresnių žaidėjų nei mes, ar net jas įveikti tik demonstruodami darnų komandinį krepšinį. Žodžiu, labai svarbi taktika. Tačiau vadinamieji FIBA langai sudėlioti nevykusiai – svarbioms rungtynėms privalome pasirengti per keletą dienų, nes pagrindinės žaidėjos negali anksčiau grįžti iš savo klubų.

– Atrankos į 2021 m. Europos čempionatą varžybose sutriuškinote silpnas albanes, bet net 23 taškais pralaimėjote turkėms. Grupėje taip pat rungtyniauja serbės. Ar tikite, kad dar galite užimti bent antrąją vietą, kuri leistų tikėtis kelialapio į finalo etapą?

– Visada reikia tikėti. Aišku, bus sunku. Turkija ir Serbija – tarp pajėgiausių Europos rinktinių. Kita vertus, praėjusioje Europos čempionato atrankoje mes vos dukart nenugalėjome Rusijos komandos, kuri popieriuje atrodo daug galingesnė nei mes.

– Kuo lietuvės labiausiai nusileidžia geriausioms Europos rinktinėms?

– Tai priklauso nuo varžovių. Ispanės mus pranoksta greičiu, sprendimų priėmimo staigumu, prancūzės ūgiu ir atletiškumu, serbės – agresyvumu ir įžūlumu. Vien jų žvilgsnis gali nužudyti. Mums stinga universalių krepšininkių. Jei, tarkime, kažkuri gynėja taikliai meta, tai ji silpnai veržiasi. Arba atvirkščiai. Gana trumpas mūsų atsarginių suolelis – ryškų branduolį sudaro maždaug aštuonios krepšininkės. Be to, daliai žaidėjų trūksta aukšto lygio varžybų patirties.

– Kurių pozicijų žaidėjų labiausiai trūksta?

– Kartais spragų atsiranda netikėtai. Jau ne kartą taip buvo, kad atėjęs į treniruotę sužinau, jog viena krepšininkė ėmė lauktis, paskui – kita. Labiausiai pasigendu tokios įžaidėjos, kokia buvo Rima Valentienė – tvirtai ir sumaniai valdanti komandą, užtikrinta, šaltakraujiška, pataikanti iš toli.

– Mūsų rinktinę jau senokai, taip pat ir šioje žemyno pirmenybių atrankoje, tempia senbuvės, kurioms nuo 28 iki 31 metų – Gintarė Petronytė, Kamilė Nacickaitė, Laura Miškinienė, Monika Grigalauskytė, Giedrė Labuckienė ir kai kurios kitos. 24–27 metų krepšininkių iš esmės nėra. Iš jaunų žaidėjų svarbesnį vaidmenį atlieka tik 22-ejų Laura Juškaitė bei Gabija Meškonytė. Vadinasi, kartų kaita rinktinėje dar nepribrendo?

– Taip. Spėju, kad dauguma senbuvių dar bus rimta paspirtis nacionalinei komandai kelerius metus. Tiesa, auga ne viena jauna gabi žaidėja.

– Ką, be talentingosios 14-metės Justės Jocytės, dar galite išskirti iš jaunų krepšininkių?

– Sunku rasti perliukų, kai mūsų jau mažiau nei trys milijonai. Tačiau talentų vis tiek turime. Pirmiausia galima paminėti 17-metę įžaidėją Audronę Zdanevičiūtę, tokio pat amžiaus priekinės linijos žaidėją Urtę Čižauskaitę, 15-metę aukštaūgę Gerdą Laurušaitytę, 16-metę puolėją Rusnę Augustinaitę, kuri tikriausiai išvyks mokytis ir žaisti į solidų JAV universitetą. Iš vyresnių reikėtų paminėti 22-metę gynėją Lauritą Jurčiūtę, kuri jau greitai gali padėti moterų rinktinei. Yra dar keletas talentingų mergaičių, kurios turi gerų šansų tobulėti. Visoms joms noro tikrai nestinga. Buvo smagu dirbti per treniruočių stovyklą Druskininkuose, nes jų akys aikštėje dega.

– Ir anksčiau jaunų gabių žaidėjų nestigdavo, bet jos tiesiog kažkur dingdavo. Kodėl?

– Dalis merginų meta krepšinį ir pasirenka kitą darbą, kuriuo užsiimdamos gali užsidirbti pinigų. O Lietuvoje jaunos krepšininkės žaisdamos krepšinį tikrai nepraturtės.

Net jei mūsų šalyje nebus stiprios lygos, galime turėti neblogą rinktinę, jeigu jaunos talentingos žaidėjos išvyks tobulėti į gerus JAV universitetus ar rimtus Europos klubus. Iš pradžių galima rungtyniauti tų klubų jaunimo komandoje, o paskui pereiti į pagrindinę. Pavyzdžiui, tokiu keliu nuėjo J. Jocytė. Dabar Europoje, JAV dirba daug agentų, skautų, jie greitai pamato perspektyvias krepšininkes. Šito prieš ketverius-penkerius metus dar nebuvo. Suomijoje per trumpą laiką labai pakilo šios šalies vyrų krepšinio lygis, nes daug vaikinų siunčiama mokytis už Atlanto. Panašiu būdu galima kelti ir Lietuvos moterų krepšinio lygį.

– Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, kaip ant mielių populiarėja trys prieš tris krepšinis. Tačiau mūsų šalyje nėra stiprios moterų trijulių komandos. Ar tokia galėtų atsirasti?

– Be abejonės. Būrys Lietuvos rinktinės krepšininkių Palangoje stebėjo vyrų trijulių kovas ir joms labai patiko. Mano galva, labiausiai tokiam krepšiniui žaisti tiktų Kamilė Nacickaitė, Monika Grigalauskytė, Santa Baltkojienė, Laura Juškaitė, Laura Miškinienė. Jos išsiskiria universalumu.

– Jūs ir toliau sėdite ant dviejų kėdžių – treniruojate ne tik moterų nacionalinę ekipą, bet ir LKL rungtyniaujantį Prienų vyrų klubą. Ar ne per sunku? Gal žadate atsisakyti kurio nors posto?

– Nemanau, kad sėdėdamas ant dviejų kėdžių tampu prastesniu treneriu. Aš nepervargstu, bet išties nelengva susitelkti ties dviem frontais ir vis persiorientuoti. Kai moterys rudenį ir kitų metų pradžioje vėl žais Europos čempionato atrankos rungtynes, Prienų klubo vairą teks perleisti savo asistentams. Taip buvo ir anksčiau. Po kurio laiko planuoju atsisakyti moterų rinktinės trenerio kėdės. Juk tikrai yra jaunų trenerių, kurie būtų pajėgūs vadovauti nacionalinei komandai. Galiu paminėti Vilių Stanišauską, Gitautą Kieviną, Roką Kondratavičių, aišku, Jurgitą Štreimikytę-Virbickienę.

Rinktinės treneris

Mantui Šerniui – 37-eri. Jis buvo profesionalus futbolininkas, o paskui tapo krepšinio treneriu.

Futbolininko (puolėjo) karjera:

1999–2002 m. „Šilutė“
2002 m. Kauno „Inkaras“
2003 m. Klaipėdos „Atlantas-2“
2003–2004 m. Klaipėdos „Atlantas“

Krepšinio trenerio karjera:

2008–2009 m. Šiaulių „Šiaulių“ (LKL) vyr. trenerio asistentas
2009–2010 m. Vilniaus TEO (LMKL) trenerio asistentas, vyr. treneris
2010–2011 m. Kauno „VIČI-Aisčių“ (LMKL) vyr. treneris
2011–2012 m. Kauno „VIČI-Aisčių“ (LMKL) vyr. treneris
2013–2014 m. Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ (LKL) trenerio asistentas
2013 m. iki dabar – Lietuvos moterų krepšinio rinktinės vyr. treneris
2014–2016 m. Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ (LKL) vyr. treneris
2016–2018 m. „Shanxi Flame“ (Kinijos moterų lyga) vyr. treneris
2018–2019 m. Kauno „Žalgirio-2“ (NKL) vyr. treneris
2019 m. iki dabar – Prienų „Cbet“ (LKL) vyr. treneris

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
Geriausias praėjusio sezono LKL treneris nespjautų į asistento kėdę Europos komandoje
Geriausias praėjusio sezono LKL treneris nespjautų į asistento kėdę Europos komandoje
Geriausias praėjusio LKL sezono treneris šiemet savo sėkmės nepakartojo ir liko už atkrintamųjų borto.Jei pernai Mantas Šernius su Prienų klubu užsiropštė net iki penktos
Šernius: vasarą nusprendėme pasirikti Selby, o ne Elmore'ą
Šernius: vasarą nusprendėme pasirikti Selby, o ne Elmore'ą
Pasvalio „Pieno žvaigždės“ baigė sezoną, kuriame liko už Lietuvos krepšinio lygos (LKL) atkrintamųjų borto.9 pergales reguliariajame sezone iškovoję pasvaliečiai liko
Zdovcas įvardijo, kodėl "Žalgiris" nesusikuria gerų situacijų tritaškiams Eurolygoje
Zdovcas įvardijo, kodėl "Žalgiris" nesusikuria gerų situacijų tritaškiams Eurolygoje
Kauno „Žalgiris“ sekmadienį „Betsafe-LKL“ rungtynėse namuose pataikė 14 tritaškių iš 26 (54 proc. taiklumas) ir nepaisant 20 prarastų kamuolių parbloškė
Dėl COVID-19 atvejų nukeliamos Citadele KMT rungtynės
Dėl COVID-19 atvejų nukeliamos Citadele KMT rungtynės
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ komandos trenerių štabe – teigiami koronaviruso atvejai.Dėl šios priežasties, kartu suderinus su Alytaus „Dzūkijos“
Moterų rinktinės sąraše – jaunystės ir patirties derinys
Moterų rinktinės sąraše – jaunystės ir patirties derinys
Už 18 dienų kovą dėl kelialapio į 2023 metų Europos čempionatą pradeda Lietuvos moterų krepšinio rinktinė, kurios išplėstinį sąrašą pristatė vyriausiasis treneris Rimantas
Prienų ekipos trenerį supykdė teisėjų nepagarba: jis negali atsisukęs mane "tujinti"
Prienų ekipos trenerį supykdė teisėjų nepagarba: jis negali atsisukęs mane "tujinti"
„Manau, kad tai didžiulė nepagarba ir to neturėtų būti aukščiausio lygio Lietuvos krepšinio lygoje“, – po gautos techninės pražangos ir penkto pralaimėjimo „Betsafe–LKL“
Iš naujo suburtos "Pieno žvaigždės": ar metų treneris į Pasvalį atneš daugiau pergalių?
Iš naujo suburtos "Pieno žvaigždės": ar metų treneris į Pasvalį atneš daugiau pergalių?
Skaičiuojant paskutiniąsias valandas iki pirmųjų 2021-2022 m. „Betsafe-LKL“ sezono rungtynių, LKL.lt užbaigia visų vienuolikos lygos ekipų vasaros darbų apžvalgos ciklą.Viena
Buvęs "Žalgirio" strategas stoja prie moterų rinktinės vairo
Buvęs "Žalgirio" strategas stoja prie moterų rinktinės vairo
Lietuvos moterų rinktinės vairas patikėtas Rimantui Grigui. Šią savaitę 59-ą gimtadienį švęsiantis klaipėdietis pakeis dar praėjusį pavasarį po nesėkmingos Europos čempionato
Šernius: "Žalgiris" ir "Rytas" yra favoritų favoritai, bet didžiausią įspūdį daro "Šiauliai"
Šernius: "Žalgiris" ir "Rytas" yra favoritų favoritai, bet didžiausią įspūdį daro "Šiauliai"
Pasvalio „Pieno žvaigždės“ vasarą ėmėsi permainų trenerių štabe – po ketverių metų darbo Aukštaitijos klubą paliko Gediminas Petrauskas, kurį pakeitė komandos
Moterų rinktinė sužinojo varžoves atrankoje į 2023 metų Europos čempionatą
Moterų rinktinė sužinojo varžoves atrankoje į 2023 metų Europos čempionatą
Penktadienį surengtoje burtų traukimo ceremonijoje Lietuvos moterų krepšinio rinktinė sužinojo varžoves atrankoje į 2023 metų Europos krepšinio čempionatą.B grupėje lietuvės rungtyniaus
Prie "Pieno žvaigždžių" vairo grįžta M.Šernius
Prie "Pieno žvaigždžių" vairo grįžta M.Šernius
Pasvalio „Pieno žvaigždės“ artėjantį sezoną pasitiks su nauju vyriausiuoju treneriu.Pasvalio klubas į vyriausiojo trenerio kėdę pasikvietė Mantą Šernių. Su strategu pasirašyta
Geriausias sezono treneris Šernius – apie keturis savo tobulėjimo etapus bei likimą Prienuose
Geriausias sezono treneris Šernius – apie keturis savo tobulėjimo etapus bei likimą Prienuose
2020-2021 m. „Betsafe-LKL“ čempionato sezonas pasiekė finišo tiesiąją – dėl vietos finale kaunasi keturios stipriausios šių metų komandos. Sezonui artėjant prie
Urbonas: vienas – Ronaldo, kitas – Rivaldo, trečias sėdi su "Grammy" statulėle
Urbonas: vienas – Ronaldo, kitas – Rivaldo, trečias sėdi su "Grammy" statulėle
Nors Utenos „Juventus“ pergalingai pradėjo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) atkrintamųjų varžybų seriją prieš Prienų „Cbet“, komandos vairininkas Žydrūnas Urbonas
Moterų rinktinė Europos čempionato atranką baigė skausmingu pralaimėjimu serbėms
Moterų rinktinė Europos čempionato atranką baigė skausmingu pralaimėjimu serbėms
Lietuvos moterų krepšinio rinktinė pralaimėjimu baigė Europos čempionato atrankos turnyrą. Manto Šerniaus auklėtinės paskutinėse E grupės rungtynėse 61:96 (18:26, 15:34, 11:22,
Lietuvos rinktinė nusileido turkėms ir Europos čempionate nežais
Lietuvos rinktinė nusileido turkėms ir Europos čempionate nežais
Europos moterų krepšinio čempionato atrankos rungtynėse patyrė nesėkmę. Manto Šerniaus auklėtinės E grupės rungtynėse 55:67 (9:19, 20:14, 7:21, 19:13) nusileido Turkijos rinktinei
Nacickaitė prieš lemiamą mūšį: apie dominavimą Lenkijoje ir tikėjimą rinktine
Nacickaitė prieš lemiamą mūšį: apie dominavimą Lenkijoje ir tikėjimą rinktine
Lietuvos moterų krepšinio rinktinė stoja į lemiamą kovą atrankoje į Europos čempionatą. Stambulo burbule lietuvių laukia itin sudėtinga misija.Lietuvos moterų krepšinio rinktinė
Jocytės diena moterų rinktinėje: treniruotės, "pokaitukas" ir….pamokos
Jocytės diena moterų rinktinėje: treniruotės, "pokaitukas" ir….pamokos
Justė Veronika Jocytė – Lietuvos krepšinio fenomenas. Nors Justei dar tik penkiolika ir krepšinio pasaulyje ji dažnai yra vadinama žaidėja „kūdikio veidu“, ji yra
Moterų rinktinės treneris paskelbė išplėstinį kandidačių sąrašą
Moterų rinktinės treneris paskelbė išplėstinį kandidačių sąrašą
Lietuvos moterų krepšinio rinktinės vyr. treneris Mantas Šernius prieš artėjančias Europos moterų krepšinio čempionato atrankos rungtynes su Turkijos ir Serbijos rinktinėmis,
Brazys į LKL žaidėjų penketuką įtraukė po žalgirietį ir rytietį bei sukritikavo Kairį
Brazys į LKL žaidėjų penketuką įtraukė po žalgirietį ir rytietį bei sukritikavo Kairį
„Betsafe-LKL“ komentatoriams jau pateikus iš skirtingų lyogs komandų sudarytus žaidėjų penketukus bei solidžiausiai vadovaujančius strategus, savo nuomonę išreiškė
Į rūbinę išsiųstas Kairys džiaugiasi: norėjau emocingų rungtynių
Į rūbinę išsiųstas Kairys džiaugiasi: norėjau emocingų rungtynių
„Buvau per aštrus“, – sakė Donaldas Kairys, iškart po rungtynių paklaustas, ar suprato, kodėl nuo trečiojo kėlinio vidurio Vilniaus „Rytą“ akistatoje su
Žaibais rūbinėje spjaudęsis Schilleris: patys matėte rungtynes
Žaibais rūbinėje spjaudęsis Schilleris: patys matėte rungtynes
Kauno „Žalgiris“ antrą savaitgalį iš eilės nugali Prienų „CBet“, tačiau pastaroji dvikova buvo visiškai kitokia. Kauniečiai 103:100 įveikė svečius, tačiau
Lietuvės pripažino Serbijos rinktinės pranašumą
Lietuvės pripažino Serbijos rinktinės pranašumą
Lietuvos moterų krepšinio rinktinė Europos čempionato atrankos rungtynėse Stambule, 71:82 (14:14, 13:25, 22:27, 22:16) turėjo pripažinti Serbijos rinktinės pranašumą.Varžovės
17-metė A.Zdanevičiūtė apie debiutą moterų rinktinėje: maniau, kad tai kažkoks juokelis
17-metė A.Zdanevičiūtė apie debiutą moterų rinktinėje: maniau, kad tai kažkoks juokelis
Moterų rinktinės duris praveria dar viena jauna krepšininkė. Šalia Justės Jocytės moterų rinktinės sudėtyje atsidūrė ir vilnietės Audronės Zdanevičiūtės pavardė. 2019 metais
M.Šernius: rinktinė turi būti pasiruošusi "gyvenk arba mirk" rungtynėms su Serbija
M.Šernius: rinktinė turi būti pasiruošusi "gyvenk arba mirk" rungtynėms su Serbija
Stambule (Turkija) viešinti ir Europos moterų krepšinio čempionato atrankos rungtynėms besiruošianti Lietuvos rinktinė šiandien sužinojo visų narių COVID-19 testų rezultatus.
Moterų rinktinės "burbule" – gausus būrys aptarnaujančio personalo ir pasikeitimai tvarkaraštyje
Moterų rinktinės "burbule" – gausus būrys aptarnaujančio personalo ir pasikeitimai tvarkaraštyje
Lietuvos moterų krepšinio rinktinė tęsia pasiruošimą Europos moterų krepšinio čempionato atrankos E grupės rungtynėms su Serbijos rinktine. Stambule viešinti Manto Šerniaus
COVID-19 atvejis Kauno klube atsiliepė ir rinktinei
COVID-19 atvejis Kauno klube atsiliepė ir rinktinei
COVID-19 virusas palietė ir Kauno „Aisčių-LSMU“ komandą. Pasak oficialaus klubo pranešimo, kauniečių gretose užfiksuotas vienas apsikrėtimas koronavirusu, dėl kurio ekipa užsidarė
Blaževičiui minučių atradęs Schilleris: jo žaidimas mums yra labai svarbus
Blaževičiui minučių atradęs Schilleris: jo žaidimas mums yra labai svarbus
Kauno „Žalgiris“ sekmadienio vakarą 96:72 sutriuškino Prienų „CBet“ klubą, o vyriausiasis kauniečių treneris Martinas Schilleris po pergalės gyrė varžovus ir pasidžiaugė
Paaiškėjo moterų rinktinės sudėtis, "burbule" – tik viena varžovė
Paaiškėjo moterų rinktinės sudėtis, "burbule" – tik viena varžovė
Lietuvos moterų krepšinio rinktinės vyr. treneris Mantas Šernius išrikiavo sudėtį artėjančioms Europos moterų krepšinio čempionato atrankos rungtynėms su Serbijos rinktine.

Vartotojo meniu
Diskusijos
Ką šiuo metu klausotės? (959) 07.29 22:01
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime