Naujienos kraunasi...

S.Grišajevas: kėlė vargų Sabui, nokautavo amerikietį, bet neatlaikė povandeninių srovių

Autorius: Krepšinis.lt.


Europos krepšinio arenose XX a. priešpaskutiname dešimtmetyje būta mažai aukštaūgių, turėjusių rimtų argumentų po krepšiais grumiantis su Arvydu Saboniu. Tačiau 207 cm ūgio Sergejus Grišavejas, garsėjęs kibia savo gynyba, buvo kitoks.

Ne vienus metus rimtu Sabo varžovu po lenta buvęs puolėjas, kurio karjeroje netrūko skandalų, ir kuris savo laiku vilkėjo Vilniaus „Statybos“ marškinėlius, šiuo metu dirba krepšinio treneriu Rusijoje, tačiau iki šiol nevengia prisiminti savo spalvingos karjeros momentų ir į istoriją patekusio spyrio koja.

Prieš keletą dienų 55-erių jubiliejų atšventęs S. Grišajevas atsikvėpia. „Būta visko, bet pergalių buvo mažai“.

Nors vidurio puolėjas su tuometinės Sovietų Sąjungos rinktine ir tapo 1986-ųjų pasaulio čempionu Ispanijoje, tai buvo vienas iš nedidelio skaičiaus jo tarptautinių titulų, apie kurį tvirtai sudėtas vyras kalba su neslepiamu kartėliu.

Gimė greta Japonijos

Pirmuosius krepšinio žingsnius S. Grišajevas žengė itin netoli nuo Japonijos esančioje Sachalino saloje, Nevelsko mieste, kur ir gimė 1961-ųjų lapkričio 12-ąją, rašo vietos portalas Monavista.ru.

Galima sakyti, kad krepšinis pulsavo aukštaūgio ruso gyslomis – jo tėtis buvo žinomas to regiono krepšininkas, su sovietų rinktine dalyvavęs ir 1966-ųjų turnė po Japonija. Kaip pasakoja pats aukštaūgis, vienintelis tėvo noras buvo tas, kad sūnus taip pat taptų krepšininku. Dėl šios priežasties jis S. Grišajevą vesdavosi į treniruotes, kur berniukas valandų valandas praleisdavo su kamuoliu.

Vėliau prasidėjo rimtesnės treniruotės, o į išstypusį vaiką ėmė krypti ne tik vietinių, bet ir platesnėje sferoje dirbančių krepšinio specialistų akys. Pradžioje S. Grišajevas buvo pakviestas į Sachalino srities rinktinę, vėliau sudarė sutartį su tuo metu antroje pagal pajėgumą sovietų lygoje žaidusio Gorkio „Avtomobilist“ komanda, o iš ten atsivėrė kelias ir į Sovietų Sąjungos jaunimo rinktinę.

Neparankus Sabui

Su ja S. Grišajevas tapo Europos čempionu Jugoslavijoje, o netrukus garsus to meto treneris Vladimiras Kondrašinas pakvietė jį į Maskvos „Dinamo“. Greitai žaidėjas atsidūrė Maskvos „Spartak“, kur rungtyniavo aštuonerius metus.

Jis pradėtas kviesti ir tuometinę sovietų rinktinę, kurioje dėl vietos po saule jam teko grumtis su trejais metais jaunesniu A. Saboniu. Ir, kaip pripažino daugelis to meto specialistų, S. Grišajevas Arvydui buvo vienas iš neparankiausių oponentų tiesioginėse dvikovose. „

Kaip manęs buvo galima nekviesti į rinktinę, jeigu aš rinkdavo po trisdešimt taškų per rungtynes ir pats galėdavau draskyti Sabonio gynybą?“, – dabar juokiasi rusas.

Visgi bendros kalbos su treneriu Aleksandru Gomelskiu ir jo aplinka aukštaūgis taip ir nerado. 1986-aisiais Ispanijoje su sovietine rinktine jis tapo pasaulio vicečempionu, tačiau dar tose pirmenybėse tarp vidurio puolėjo ir rinktinės trenerių štabo perbėgo juoda katė, palikusi ženklą S. Grišajevo karjeroje.

Lietuvių ir „armiečių“ nesantaika

Kaip prisimena pats S. Grišajevas, sovietų rinktinėje ilgą laiką tarpusavyje kovojo du flangai – krepšininkai iš Lietuvos ir „armiečiai“, kaip buvo įprasta vadinti Maskvos CSKA žaidėjus.

„A. Gomelskiui tuomet nepavyko išvykti į užsienį. Vietoje jo vyriausiuoju treneriu buvo paskirtas Vladimiras Obuchovas, kuris iš tikrųjų buvo vaikų treneris. Galima teigti, kad jis nesugebėjo kontroliuoti lietuviškos ir „armiečių“ grupuotės. Lietuviai manė, kad reikia į aikštelę leisti vienus, o maskviečiai norėjo kitų. V. Obuchovas tapo situacijos įkaitu. Ir tuo pačiu suprato, kad yra laikinas žmogus, kurį po čempionato patrauks. Be konfliktų viduje mes tikrai būtume tapę pasaulio čempionais. Turėjome labai pajėgią rinktinę, kurios amerikiečiai nebūtų sustabdę. Deja, pralaimėjome 85:87, o Muggsy Boguesas finale išsprendė visas problemas“, – pasakoja rusas.

A. Sabonis prieš 1988-ųjų olimpines žaidynes Seule buvo patyręs traumą, tačiau net ir rizikuodamas A. Gomelskis jį paskutinę akimirką įtraukė į rinktinės sudėtį, S. Grišajevą palikdamas už komandos borto. Žvelgdamas iš laiko perspektyvos, rusas mano, kad atsidurti nacionalinėje komandoje galimybių jis nebeturėjo.

„Po minėtojo pasaulio čempionato apie mane buvo prišnekėta labai bjaurių dalykų. Kalbėjo, kad aš melagis ir gobšuolis. Interviu apie tai ėmė iš įvairių „Spartak“ žaidėjų, klausinėjo apie mane. Abejoju, kad kažkas po tokių skandalėlių būtų dar kvietęs mane į komandą. Iš kur atsirado tokios kalbos? Nežinau, galbūt pats A. Gomelskis kažkur prikišo ranką, tačiau aš rinktinėje daugiau nebežaidžiau“, – apie povandenines sroves, kurių atlaikyti nepavyko, pasakoja rusas.

„A. Gomelskis iš tikrųjų pasižymėjo meile aukštaūgiams. Aleksandras Belostenas, Vladimiras Tkačenka, Arvydas Sabonis... Visas A. Gomelskio žaidimas vyko per tokius krepšininkus.

Sovietų Sąjungos rinktinėje visuomet buvo tam tikros grupuotės – „armiečiai“ iš CSKA ir lietuviai, jeigu tiksliau – žaidėjai iš Baltijos šalių. Visi, kurie nepatekdavo į tas grupuotes, būdavo baltos varnos. Nesakyčiau, kad komanda buvo suskaldyta. Ji buvo normali, tačiau labai specifinė. Kad patektum į žaidimą, teko laviruoti tarp šių srovių“, – teigia A. Grišajevas, per savo karjerą CSKA marškinėlių taip ir neapsivilkęs.

„Išjungė“ varžovą

Visgi vyresnės kartos Lietuvos krepšinio aistruoliams šis aukštaūgis tikrai pažįstamas, kadangi 1994-1995 m. sezone jis vilkėjo „Statybos“ marškinėlius.

Tiesa, dar prieš persikėlimą į Lietuvą įvyko incidentas, taip pat savotiškai nuspalvinęs aukštaūgio karjerą.

1994-ųjų vasarį S. Grišajevas tapo pirmuoju rusu, atsidūrusiu Argentinos profesionalioje krepšinio lygoje, kur praleido keturis mėnesius. Krepšinis šioje Pietų Amerikos šalyje buvo šiurkštus, o pačiam S. Grišajevui tai nepatiko. Nepatiko taip, kad pats žaidėjas kartą pratrūko.

Vienose iš rungtynių tvirtai sudėtas jo varžovas amerikietis Rodney Blake‘as pamėgino S. Grišajevą šiurkščiai ištempti iš po krepšio. Viskas baigėsi tuo, kad R. Blake‘as atsidūrė ligoninėje, o argentiniečių žiniasklaida mėgavosi dviejų šalių milžinių priešprieša: „Ruso ir amerikiečio kova. Rusas pamokė amerikietį.“

„Jis tiesiog nepastebimai smogė man alkūne į dantis. Buvo įpratęs taip žaisti. Tu stovi, o jis tau daužo į dantis alkūne. Turi du pasirinkimus – arba lieki be dantų, arba atsitrauki nuo jo. Mes tuomet žaidėme Argentinos čempionato atkrintamosiose varžybose. Pirmąjį mačą mūsų komanda laimėjo, o prieš antrąjį varžovų treneris, greičiausiai, davė nurodymą. „Na, Blake‘ai, žaisk agresyviau“. Ir jis pradėjo aktyviai darbuotis alkūnėmis, netgi prakirto man lūpą. Kai man tenkė dar kartą, aš refleksyviai jam koja spyriau tiesiai į saulės rezginį. Na, ir žmogų išvežė į ligoninę. O man mėnesį uždraudė žaisti krepšinį“, – apie šį įvykį pasakoja S. Grišajevas.

Rezultatyvesnis tik D. Adomaitis

Netrukus po šio incidento suspenduotam S. Grišajevui vietą pasiūlė viena Urugvajaus komanda, tačiau krepšininkas tokio pasiūlymo atsisakė. Priežastys, anot jo, buvo elementarios: treniruočių aplinka Urugvajuje neatitiko netgi normų, kurios buvo įprastos sovietinėje aplinkoje – aplink aikštelę mėtėsi betoniniai blokai, metalinės konstrukcijos, kėlusios pavojų. Kaip pasakoja pats S. Grišajevas, jam norėjosi žaisti krepšinį, o ne užsiimti gladiatorių kovomis.

Tuomet aukštaūgis sugrįžo į Europą, o pirmoji jo stotelė Senajame žemyne tapo Lietuva. „Statybos“ marškinėlius jis vilkėjo 1994-1995 m. sezone.

Tuo metu 33-ejų S. Grišajevas buvo pats naudingiausias Vilniaus ekipos žaidėjas, o pagal rezultatyvumą nusileido tik dabartiniam Lietuvos rinktinės treneriui Dainiui Adomaičiui, vidutiniškai rinkęs po 16,8 taško.

Lietuvoje S. Grišajevas sužaidė 35-erias rungtynes, pagal atkovotus kamuolius (vid. 8,1 per mačą) buvo 7-as visoje lygoje, tačiau su „Statyba“ kalnų taip ir nenuvertė. Vilniaus komanda tąsyk suklupo dar ketvirtfinalio etape, 0-2 pralaimėjusi Kauno „Laverai“.

Vėliau S. Grišajevas žaidė Lenkijoje, Kinijoje, Bulgarijoje ir netgi Tunise, o karjerą baigė 2003-iaisiais.

„Sveikatos ir noro žaisti netrūko Tiesiog nebebuvo pasiūlymų, taip ir pabaigiau“, – dabar pripažįsta aukštaūgis, nuo krepšinio taip ir nenutolęs.

Nuo 2003 m. jis treniravo Saratovo „Avtodor“, Jekateriburgo JEVRAZ, Rostovo „Lokomotiv-2“ komandas, kurį laiką buvo Sankt Peterburgo „Spartak“ klubo trenerio štabo nariu, o šiuo metu dirba vienu iš trenerių gana kuklioje Jaroslavlio „Burevestnik“ komandoje, taip pat treniruoja vaikus.

„Vaikai – krepšinio ateitis. Ir aš labai tikiuosi, kad gaudami patarimų iš didelę patirtį sukaupusių žmonių jie ją panaudos tikslingai. Krepšinyje, kaip ir bet kuriame kitame sporte, svarbiausia – noras žaisti, gyventi krepšiniu, turėti viziją, tada ir bus ir rezultatai“, – tvirtina aukštaūgis.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
Š.Jasikevičius: reikia labiau gerbti komandines taisykles
Š.Jasikevičius: reikia labiau gerbti komandines taisykles
Kauno "Žalgiris" antradienio vakarą pralaimėjo Eurolygos rugntynes Bamberge, tačiau ilgai narstyti pralaimėjimo priežastis tiesiog nėra laiko.Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai
"Žalgiriui" nepavyko laimėti Vokietijoje
"Žalgiriui" nepavyko laimėti Vokietijoje
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai dvigubų rungtynių savaitę Eurolygoje pradėjo rezultatyviu, tačiau pralaimėjimu pasibaigusiu aštuonioliktojo turo maču Vokietijoje prieš
Serbų žvaigždė NBA mače ramino kumščius į darbą paleidusį varžovą (rezultatai)
Serbų žvaigždė NBA mače ramino kumščius į darbą paleidusį varžovą (rezultatai)
32 taškus pelnęs ir savo NBA sezono rekordą pagerinęs Evanas Fournier padėjo Orlando „Magic“ (13-31) komandai nutraukti 7-ių iš eilės pralaimėjimų seriją.Antradienį
Prieš ketvirtadienio mačą Kaune "Valencia" nukovė "Barcą"
Prieš ketvirtadienio mačą Kaune "Valencia" nukovė "Barcą"
Ketvirtadienio vakarą Valencijos "Valencia Basket" (6/12) Kaune Eurolygos mače susitiks su "Žalgiriu" (11/7).O antradienį Ispanijos čempionai savo žiūrovų akivaizdoje 81:76
V.Jurgilas: dėjimai 1995-aisiais ir dabar - kaip "Lada" ir "Mercedes"
V.Jurgilas: dėjimai 1995-aisiais ir dabar - kaip "Lada" ir "Mercedes"
Artėjant SIL–Karaliaus Mindaugo taurės turnyro dėjimų konkursui LKL legendos ir nuolatiniai „Oro karaliaus“ konkurso varžovai Darius Sirtautas ir Vaidas Jurgilas sutiko prisiminti
J.Valančiūno dėjimai nepadėjo laimėti, D.Sabonis svariai prisidėjo prie pergalės
J.Valančiūno dėjimai nepadėjo laimėti, D.Sabonis svariai prisidėjo prie pergalės
Ketvirtą kartą šį sezoną su „76ers“ (20-20) komanda susikovęs Toronto „Raptors“ (29-13) turėjo pirmą kartą pripažinti varžovų pranašumą.Pirmadienį visai
A.Milaknis: dvikova Vokietijoje bus visai kita istorija
A.Milaknis: dvikova Vokietijoje bus visai kita istorija
Pirmadienio vakare pirmąją treniruotę Bambergo „Brose“ arenoje surengę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienį stos į kovą su šeimininkų „Brose“
Buvęs žalgirietis M.Beričius prisiminė sezoną su Sabu ir kylančią P.Jankūno žvaigždę
Buvęs žalgirietis M.Beričius prisiminė sezoną su Sabu ir kylančią P.Jankūno žvaigždę
Pirmąją sausio savaitę Serbijos sostinėje besilankiusi „Žalgiris TV“ komanda nepraleido progos pakalbinti Kauno „Žalgiryje“ prieš 15 metų rungtyniavusio, o vėliau
LKL savaitės apžvalga: tritaškių lietus Panevėžyje bei "Pieno žvaigždžių" antirekordas
LKL savaitės apžvalga: tritaškių lietus Panevėžyje bei "Pieno žvaigždžių" antirekordas
Brolių Ballų debiutas, arti istorinio pasiekimo buvusi Utenos „Juventus“, pergalingas Axelio Toupane'o metimas, tritaškių salvė Panevėžyje, Pasvalio „Pieno žvaigždžių“
D.Sabonis karaliavo po krepšiais, "Pacers" svečiuose nušlavė Finikso klubą
D.Sabonis karaliavo po krepšiais, "Pacers" svečiuose nušlavė Finikso klubą
Užtikrintą pergalę NBA pirmenybėse pasiekė Indianos „Pacers“ (23-20) krepšininkai, svečiuose nepalikę jokių vilčių Finikso „Suns“ (16-28) ekipai ir sutriuškinę
"Žalgiriui" pergalę Utenoje išplėšė A.Toupane'o metimas (video komentarai)
"Žalgiriui" pergalę Utenoje išplėšė A.Toupane'o metimas (video komentarai) (1)
Prieš dvigubą rungtynių porciją Eurolygoje Lietuvos čempionai apturėjo rimtą išbandymą Utenoje, kur 19-ajame „Betsafe–LKL“ ture tik po pergalingo Axelio Toupane dvitaškio
J.Valančiūnas kovoje su NBA čempionais buvo arti dvigubo dublio ir pergalės
J.Valančiūnas kovoje su NBA čempionais buvo arti dvigubo dublio ir pergalės
Jonui Valančiūnui sunkiai sekėsi rinkti taškus iš žaidimo, tačiau arti dvigubo dublio buvęs lietuvis prisidėjo prie to, kad Toronto „Raptors“ (29-12) mestų iššūkį
"Lietuvos rytas" neturėjo vargo Pasvalyje
"Lietuvos rytas" neturėjo vargo Pasvalyje
„Lietuvos ryto“ ekipa (15–4) pratęsė pergalių seriją „Betsafe–LKL“ čempionate. Šeštadienį Rimo Kurtinaičio auklėtiniai išvykoje 93:65 (21:14,
Ballų debiutas neišgelbėjo: "Lietkabelis" pratęsė "Vytauto" agoniją
Ballų debiutas neišgelbėjo: "Lietkabelis" pratęsė "Vytauto" agoniją
„Betsafe–LKL“ savaitės rungtynėse Prienų–Birštono „Vytauto“ (4/15) ekipoje debiutavo bene garsiausi Lietuvoje esantys krepšininkai – LiAngelo
Lietuviškai apie "Žalgirio" arenos atmosferą prabilęs L.Ballas: man patinka!
Lietuviškai apie "Žalgirio" arenos atmosferą prabilęs L.Ballas: man patinka!
Kauno „Žalgirio“ arena 17-tojo Eurolygos turo rungtynėse tarp Kauno „Žalgirio“ ir Malagos „Unicaja“ sulaukė netikėtų svečių – visame pasaulyje ažiotažą
"Žalgiris" Kaune laimėjo trilerį prieš "Unicaja"
"Žalgiris" Kaune laimėjo trilerį prieš "Unicaja" (1)
Penktadienio vakarą sausakimša Kauno „Žalgirio“ aplodismentais atsidėjoko Juanui Plazai, išvydo fantastišką kovą iki paskutinių sekundžių ir žalgiriečių triumfą
E.Ulanovo "blokas" - tarp gražiausių Eurolygos turo epizodų
E.Ulanovo "blokas" - tarp gražiausių Eurolygos turo epizodų
Eurolyga paskelbė gražiausių septynioliktojo turo epizodų dešimtuką, kuriame atsidūrė ir pergalingas Edgaro Ulanovo gynybinis momentas.Būtent dešimtuką ir pradeda žalgiriečio "blokas"
LeBroną pergudravęs D.Sabonis inicijavo pergalingą "Pacers" spurtą
LeBroną pergudravęs D.Sabonis inicijavo pergalingą "Pacers" spurtą
Solidus dvigubas dublis, sėkmingas žaidimas lemiamomis susitikimo minutėmis ir be žado paliktas LeBronas Jamesas. Domantas Sabonis buvo viena ryškiausių asmenybių pergalingame Indianos „Pacers“
"Baskonia" krepšininkai sutriuškino Eurolygos vicečempionus
"Baskonia" krepšininkai sutriuškino Eurolygos vicečempionus
Vitorijos "Baskonia" (8/9) krepšininkai po tragiškos sezono Eurolygoje pradžios pradeda vis labiau įsibėgėti.Penktadienį baskai savo žiūrovų akivaizdoje 86:54 (16:21, 20:9,
"Anadolu Efes" namie palaužė "Crvena Zvezda" krepšininkus
"Anadolu Efes" namie palaužė "Crvena Zvezda" krepšininkus
Viena Eurolygos autsaiderių Stambulo "Anadolu Efes" (5/12) komanda nenuleidžia rankų.Penktadienį Turkijos klubas namie 104:95 (22:21, 28:25, 27:25, 27:24) įveikė Serbijos ir Adrijos lygos
J.Mačiulis buvo tuščias, bet "Real" iškovojo pergalę Rusijoje
J.Mačiulis buvo tuščias, bet "Real" iškovojo pergalę Rusijoje
Madrido "Real" (11/6) komanda, kurios marškinėlius vilki Jonas Mačiulis, Eurolygoje iškovojo jau šeštą pergalę iš eilės.Ispanijos klubas Rusijoje be didesnio
Kaune "Žalgirio" jaunimas nukovė "Lietuvos ryto" dublerius
Kaune "Žalgirio" jaunimas nukovė "Lietuvos ryto" dublerius
Iki pat ketvirtojo kėlinio nė taško nepelnęs Rokas Jokubaitis suspindėjo reikiamiausiu metu. Gynėjas surinko 12 taškų, įskaitant ir rezultatą Kauno „Žalgirio“ (16-11)
G.Maldūnui - klausimai apie užaugimą ir saulės švietimą
G.Maldūnui - klausimai apie užaugimą ir saulės švietimą
„Kodėl jūs toks aukštas“, – į Gabrielių Maldūną kreipėsi jaunoji ekspertė.Kėdainių „Nevėžio“ aukštaūgis turėjo neįprastą pokalbį – žurnalisto
LKL derinį organizuoja dzūkų duetas
LKL derinį organizuoja dzūkų duetas
Alytaus „Dzūkijos“ komandai šį sezoną derinius organizuoti sekasi ne tobulai – ekipa užima aštuntą vietą „Betsafe–LKL“ pirmenybėse.Tačiau šios
Š.Jasikevičius: Malagos klubas šiuo metu yra pakilime (VIDEO)
Š.Jasikevičius: Malagos klubas šiuo metu yra pakilime (VIDEO)
Penktadienį Kauno "Žalgirio" komanda stos į dar vieną svarbų Eurolygos mūšį.Kauniečiai savo aikštėje 20 val. priims Malagos "Unicaja" komanda, kuriai vadovauja
Į starto penketą grįžusio D.Sabonio pastangų nepakako pergalei
Į starto penketą grįžusio D.Sabonio pastangų nepakako pergalei
NBA pirmenybėse naujausia Majamio „Heat“ (24-17) pergalių serijos auka tapo Indianos „Pacers“ (21-20) krepšininkai. Indianapolyje vykusiame susitikime šeimininkai
A.White'as apie "Unicaja": reiks žaisti prieš puikią varžovų komandą
A.White'as apie "Unicaja": reiks žaisti prieš puikią varžovų komandą
Šį penktadienį Kauno „Žalgirio“ krepšininkai Eurolygos rungtynėse „Žalgirio“ arenoje stos į kovą su pirmajame reguliariojo sezono rate po pratęsimo Ispanijoje
LKL legendos. R.Skaisgirys:bandydavau išvesti iš proto ne tik žaidėjus, bet ir teisėjus
LKL legendos. R.Skaisgirys:bandydavau išvesti iš proto ne tik žaidėjus, bet ir teisėjus
Lietuvos krepšinio lyga per jubiliejinį 25-ąjį sezoną renka ir visuomenei pristatys 25 labiausiai lygai nusipelniusias asmenybes. Apie visus juos bus parengti vaizdo reportažai ir pateikti

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1016) 01.16 06:52
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Krepšinio torentai (154) 10.29 10:27
Apie
Draugaukime