Naujienos kraunasi...

Ir Lietuvoje dirbsiantis Eurolygos teisėjas: "Žalgiris" yra nutolęs, bet bendrai čempionatas stiprus

Ir Lietuvoje dirbsiantis Eurolygos teisėjas: "Žalgiris" yra nutolęs, bet bendrai čempionatas stiprus
„Betsafe-LKL“ pasitinka naują sezoną ir pristato dar vieną naujieną. Prie gausaus „Betsafe-LKL“ teisėjų būrio jungiasi Eurolygoje teisėjaujantis lietuvis teisėjas Saulius Račys. Švedijoje gyvenančiam arbitrui tai – naujas, tačiau kartu ir ilgai lauktas iššūkis.

Nuolat krepšiniu domėjęsis S. Račys teisėjavimo pagrindų išmoko dar būdamas Lietuvoje. Jo karjera prasidėjo prieš daugiau kaip dvidešimt metų, pirmosioms rungtynėms jis, dar nežinodamas, kuo virs šis hobis, teisėjavo būdamas 14 metų.

Būdamas 19 metų S. Račys emigravo į Švediją, kur tęsė savo, kaip krepšinio teisėjo, augimą. Įgavęs daugiau patirties lietuvis sulaukė ir rimto pripažinimo – jis „užaugo“ iki tarptautinio lygio ir tapo FIBA kategorijos teisėju.

Darbas aukščiausio lygio turnyruose ir pažintis su žymiausiais Europos krepšininkais bei treneriais tapo S. Račio kasdienybe. Lietuvio biografijoje – Eurolygos ir Vieningosios lygos atkrintamųjų etapai, o dabar – ir „Betsafe-LKL“ čempionatas.

„Visų pirma, tai mačiau tikrai didelį pasitikėjimą iš lygos organizacijos atstovų ir prezidento. Bendrauti pradėjome prieš ketverius metus, o dabar visa tai tapo realybe“, – kalbėdamas su LKL.lt sakė naujasis lygos teisėjas.

Kaip sako pats S. Račys, geras teisėjas turi sukaupti įvairiausių patirčių, paragauti ir šilto, ir šalto. Prie tarptautinės karjeros prisideda net ir patys pirmieji išbandymai mėgėjų lygose, kurie dažnu atveju užgrūdina ateities iššūkiams.

„Reiktų pradėti nuo Lietuvos laikų, kai teko teisėjauti Kauno „Notomo“ komandai. Ten vietinių „banditėlių“ tikrai netrūko, tai psichologinis apšilimas įvairiomis formomis įvyko su jais“, – jaunystę prisiminęs šyptelėjo arbitras.

Vis dėlto, svarbiau už visas patirtis ir ryškiausias pažintas pavardes, pasak S. Račio, vienareikšmiškai yra šeimos palaikymas, supratingi ir protingi artimieji, be kurių dirbti teisėju tiesiog būtų neįmanoma.

– Teisėju dirbate jau daugiau kaip du dešimtmečius. Kodėl tik dabar susiklostė palankios aplinkybės grįžti dirbti į Lietuvą?

– Yra daug kliūčių. Iki šiol priklausiau Švedijos tarptautinių teisėjų grupei, turėjau FIBA kategoriją iš švedų pusės, tai praktiškai nėra įmanoma, kad vienos šalies FIBA teisėjas dirbtų kitos šalies čempionate. Švedai neseniai mane išbraukė iš to sąrašo, taip buvo ir Lenkijoje, nes visi Eurolygoje dirbę teisėjai nebebuvo įtraukti į FIBA sąrašus. Tai yra konfliktai, kuriuose mes patys nedalyvaujame, išgirstame tik sprendimus.

Kadangi nebepriklausiau FIBA teisėjams Švedijoje, natūraliai atsirado galimybė dirbti Lietuvoje. Pradėjome dar aktyviau kalbėti su LKL vadovais ir, suderinus galutines sąlygas, ilgai nedvejojau dėl šio sprendimo.

– Kas jus paskatino nedvejoti dėl sprendimo prisijungti būtent prie „Betsafe-LKL“?

– „Betsafe-LKL“ tikrai yra vienas stipriausių čempionatų Europoje. Man norėjosi dirbti aukštame lygyje, norėjosi palaikyti tą gerą teisėjavimo formą, o tam reikia aukšto meistriškumo varžybų. Lietuvoje tikrai geras lygis, aišku, „Žalgiris“ jau yra nutolęs nuo kitų komandų, bet bendrai čempionatas stiprus, nes čia daug labai panašaus pajėgumo komandų.

– Ar darbas „Betsafe-LKL“ reiškia, kad jūs keičiate gyvenamąją vietą ir paliekate Švediją?

– Gyvensiu toliau Švedijoje, į Lietuvą skraidysiu dažniausiai savaitgaliais. Skrisiu čia dviem rungtynėms iš eilės – pavyzdžiui, šeštadieniui ir sekmadieniui.

Dirbote ir Eurolygoje, ir Vieningoje lygoje, ir kituose turnyruose. Kiek jūs domėjotės krepšiniu Lietuvoje, kiek žiūrėdavote „Betsafe-LKL“ rungtynes?

Faktas, kad domėjausi. Didžioji dalis čia dirbančių teisėjų yra artimi mano draugai. Gal pačių jauniausių asmeniškai nepažįstu, bet tikrai didžiąją dalį galiu vadinti gerais savo draugais. Tikrai nebus taip, kad išdygsiu tarsi iš nieko. Beje, tikrai tai buvo papildoma motyvacija, nes kolegos iš Lietuvos, išgirdę apie mano planus, rodė gerą nusiteikimą, paragino atvykti, priminė senus gerus laikus.

– Dažnas legionierius Lietuvoje kalba apie itin fizišką čia demonstruojamą krepšinį. Teisėjo akimis, ar krepšinis Lietuvoje ir kitose šalyse bent truputį skiriasi?

– Pagrindas visur išlieka tas pats. Visose šalyse dirbantys teisėjai dažniausiai yra buvę arba esami tarptautinės kategorijos teisėjai, o tai reiškia, kad jie visi yra praėję tuos pačius mokymus, žino tuos pačius kriterijus. Aišku, tam tikrų niuansų dirbant savo šalyje irgi yra – vien iš bendravimo su treneriais pusės. Pavyzdžiui, Eurolygoje tu pateisėjauji kokiai komandai ir jos vėliau mėnesį ar du nematai, gali pamiršti visas emocijas. O čia kiekvieną trenerį teks matyti dažniau, todėl natūralu, kad ir tarpusavio ryšys atsiranda šiek tiek kitoks, sunkiau atsiriboti.

– Kurios rungtynės arba kuris laikotarpis jus, kaip profesionalų teisėją, pakeitė ir suformavo stipriausiai?

– Reiktų pradėti nuo Lietuvos laikų, kai teko teisėjauti Kauno „Notomo“ komandai. Ten vietinių „banditėlių“ tikrai netrūko, tai psichologinis apšilimas įvairiomis formomis įvyko su jais. Vėliau prisimenu pirmąją išvyką į tarptautines rungtynes, tikrai tuo metu tai buvo didelis įvykis. Tada sekė debiutas Eurolygoje, jis irgi įsiminė. Neseniai teisėjavau ir Eurolygos atkrintamosiose, tai visos tokios patirtys keičia ir papildo viena kitą, stipriai motyvuoja.

– Galbūt turite krepšininką, kuriam teisėjauti yra sunkiausia?

– Sunku vieną išskirti, bet tikrai galėčiau paminėti Nando De Colo. Jis visiems teisėjams įstringa, nes tikrai yra gana sunkus žaidėjas. Negali sakyti, kad jis blogas, ar geras, tiesiog jis nėra lengvas žaidėjas. Nesvarbu, jo komanda laimi, ar pralaimi, jis visada bus nepatenkintas tavo darbu.

– O kiek įtakos jūsų darbe turi arenoje esantys sirgaliai?

– Kai per savo karjerą spėji pabūti kone visose Europos arenose, kai esi ne kartą apsilankęs Turkijoje ir Graikijoje, kur tikrai sirgaliai yra pamišę, tai prie visko prisitaikai. Prie visko pripranti, užtenka kartą pamatyti, pabūti toje atmosferoje ir vėliau nekreipi į tai dėmesio. Tu dirbi savo darbą, krepšininkai dirba savo darbus, o sirgalių tu stengiesi nematyti ir negirdėti.

– Prabėgo daugiau kaip metai, kol dauguma pasaulio arenų buvo tuščios. Teisėjams darbas tarp tuščių tribūnų turėjo daugiau privalumų, ar trūkumų?

– Daug apie tai kalbėjome su kolegomis. Tai yra dvi medalio pusės. Dėl komunikacijos tai be abejo yra lengviau – kai nėra sirgalių, gali ramiai ir ne po vieną kartą pasikalbėti su treneriais ar žaidėjais, pasakyti jiems, ką galvoji, paaiškinti tam tikrus epizodus ir sprendimus. Kalbėtis gali ir per atstumą, tai iš komunikacijos pusės – tikrai lengviau. Bet iš kitos pusės – sirgaliai tikrai tau padeda susikaupti. Lygiai taip pat, kaip žaidėjai, kai rėkia, rodo emocijas, taip ir sirgaliai, jie tikrai neleidžia tau išsiblaškyti, neleidžia mintims nukrypti kitur.

O kai stovi „Panathinaikos“ arenoje, kur gali sutilpti kone 20 tūkst. žmonių, bet jų nėra – patikėkite, keistas jausmas. Atrodo, komanda žaidžia lemiamas rungtynes dėl patekimo į atkrintamąsias Eurolygoje, atrodo, įtampa turėtų būti viršūnėje, bet yra atvirkščiai – girdi žaidėjų sportbačių cypimą ir trenerių nurodymus. Keista. Bendrai tai be sirgalių tikrai nėra lengviau, bet tai yra kur kas keisčiau.

– Galbūt turite savo ritualą, kurį naudojate prieš kiekvieną dvikovą?

– Turiu vieną savo tradiciją, bet čia yra stipriai susiję su mano šeima. Turiu dvi dukras ir žmoną, todėl mano tradicijos prieš rungtynes ir yra susijusios būtent su jomis. Tai didžiausios mano palaikytojos.

– Turbūt dažnai būnate atskirai nuo šeimos? Kaip su tuo tvarkotės?

– Be šeimos nebūtų nei vieno gero teisėjo pasaulyje. Be geros žmonos, be supratingos šeimos, garantuoju, neturėtume nė vieno tikrai gero teisėjo. Kiek turiu draugų teisėjų tarpe, tiek turiu ir gyvų pavyzdžių. Tikrai sunku šeimai, kai mūsų nėra namuose.

Juk mūsų toks darbas – mums visos rungtynės išvykose, mūsų dažnai nebūna namuose, mes visada dirbame kažkur kitur. Jei neturėčiau tokios protingos ir supratingos žmonos, kuri prisitaiko mano išvykimų, kuri lieka su vaikais, nors pati turi darbą, kuri visada palaiko ir supranta, tai tikrai niekaip negalėčiau pasiekti nieko panašaus. Čia kalbu ne tik už save, bet ir už daugybę kitų teisėjų. Tikrai, reikia itin supratingo žmogaus šalia, esame joms dėkingi.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
Beržinš papildys "Juventus" gretas
Beržinš papildys "Juventus" gretas
Aukštaūgio ieškojusi Utenos "Juventus" ekipa, panašu, rado kandidatą, kuris jau netrukus oficialiai papildys uteniškių gretas."Juventus" aprangą apsivilks
"Barca" žengė į Ispanijos Supertaurės finalą
"Barca" žengė į Ispanijos Supertaurės finalą
Ispanijos Supertaurės finale ir vėl išvysime bekompromisę kovą tarp amžinų varžovų - Barselonos "Barcelona" ir Madrido "Real".Šarūno Jasikevičiaus treniruojama
Aukštaitijos derbyje - "Lietkabelio" pergalė
Aukštaitijos derbyje - "Lietkabelio" pergalė
Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) jau pirmąjį savaitgalį įvyko Aukštaitijos derbis. Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ (1-0) savo arenoje 86:74 (19:15,
LKL sezono starte - fantastiškai "Labas Gas" išplėštas pratęsimas
LKL sezono starte - fantastiškai "Labas Gas" išplėštas pratęsimas
Pirmajai „Betsafe-LKL“ jubiliejinio sezono pergalei iškovoti neužteko 4 kėlinių – po papildomų 5 minučių ja džiaugėsi Jonavos „CBet“ (1-0).Virginijaus
Lukauskis ištempė "Wolves" į istorinę pergalę (trenerių komentarai)
Lukauskis ištempė "Wolves" į istorinę pergalę (trenerių komentarai)
Alytaus „Wolves“ (1-0) komanda vangokai pradėjo rungtynes, bet galiausiai pergale atidarė jubiliejinį „Betsafe-LKL“ sezoną.Rimo Kurtinaičio auklėtiniai svečiuose 81:76 (16:26,
Pirmosios pergalės su "Wolves" sieksiantis Juškevičius: kėdainiečiai turi daug gerų metikų
Pirmosios pergalės su "Wolves" sieksiantis Juškevičius: kėdainiečiai turi daug gerų metikų
Laukimas baigėsi – jau šį šeštadienį bus duotas startas jubiliejinio 30-ojo „Betsafe-LKL“ sezono kovoms.Čempionato atidarymo rungtynės vyks šeštadienį
"Wolves" papildė legendinis Juozukas
"Wolves" papildė legendinis Juozukas
Lietuvos krepšinio lygos (LKL) debiutantų Alytaus "Wolves" gretas papildė legendinis masažuotojas Juozas Petkevičius-Juozukas.Klubo gretas papildęs patyręs specialistas pasidalino
Kontrolinių rungtynių ciklą "Žalgiris" uždarė įveikdamas Latvijos čempionus
Kontrolinių rungtynių ciklą "Žalgiris" uždarė įveikdamas Latvijos čempionus
Kauno „Žalgirio“ komanda pergalingai baigė ikisezoninių rungtynių ciklą. Ketvirtadienį kauniečiai „Žalgirio“ arenos treniruočių salėje įveikė Rygos VEF ekipą 90:77
Mačiulis: apie naujas pareigas Kėdainiuose ir komandos veidą
Mačiulis: apie naujas pareigas Kėdainiuose ir komandos veidą
Jonas Mačiulis vos prieš metus atsisveikino su krepšininko karjera ir per šį laikotarpį susidūrė su nemažai naujų iššūkių.Pernai jis prisijungė prie Kėdainių
"Wolves" pasipildė Čepukaičiu
"Wolves" pasipildė Čepukaičiu
Sezono startui mūsų komandą oficialiai papildė Vaidas Čepukaits. Su 207 cm ūgio vidurio puolėju pasirašyta 1 mėnesio trukmės sutartis, kurioje yra numatyta galimybė ją pratęsti
"Žalgiris" sutriuškino Kurtinaičio kariauną
"Žalgiris" sutriuškino Kurtinaičio kariauną
Po stovyklos Ispanijoje į Lietuvą sugrįžę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai iškovojo dar vieną pergalę kontrolinėse rungtynėse. Kazio Maksvyčio auklėtiniai „Žalgirio“
Milašius: šis sezonas bus ypatingas tuo, kad bus daugiau televizinių rungtynių
Milašius: šis sezonas bus ypatingas tuo, kad bus daugiau televizinių rungtynių
„Betsafe-LKL“ naujojo sezono kovos nenumaldomai artėja – pirmasis mačas vyks jau šį šeštadienį. Tačiau prieš tai sostinėje pirmadienį buvo surengta
Skučo vedama "Juventus" įveikė lietuvio treniruojamą Latvijos ekipą
Skučo vedama "Juventus" įveikė lietuvio treniruojamą Latvijos ekipą
Utenos „Uniclub Casino – Juventus“ iškovojo dar vieną pergalę kontrolinių rungtynių cikle. Uteniškiai namuose palaužė T.Keršio treniruojamą komandą iš
Šeškaus kariauna pasirengimą sezonui baigė pralaimėjimu
Šeškaus kariauna pasirengimą sezonui baigė pralaimėjimu
Jonavos "CBet" klubas pasirengimo naujajam sezonui kontrolinių rungtynių ciklą baigė nesėkme Lenkijoje vykstančiame Adamo Wojciko atminimui skirtame ALBA turnyre.Sekmadienį Virginijaus
Techninę pražangą užsidirbusio Šeškaus kariauna nusileido Lenkijos čempionams
Techninę pražangą užsidirbusio Šeškaus kariauna nusileido Lenkijos čempionams
Šeštadienio vakarą Virginijaus Šeškaus auklėtiniai Vroclave vykstančiame Adamo Wojciko atminimui skirtame „ALBA“ turnyre susitiko su šeimininkų „Šlask“
"Lietkabelis" turnyro finale nukovė "Rytą"
"Lietkabelis" turnyro finale nukovė "Rytą"
Raimundo Sargūno taurės finale Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ namie 76:71 (19:21, 22:13, 22:16, 13:21) palaužė Vilniaus „Rytą“ bei apgynė titulą.Šeimininkų komandoje
"Neptūnas" pasirengimą sezonui užbaigė sutriuškindamas Latvijos ekipą
"Neptūnas" pasirengimą sezonui užbaigė sutriuškindamas Latvijos ekipą
Klaipėdos "Neptūno" krepšininkai pasirengimą naujajam sezonui užbaigė sutriuškindamas komandą iš Latvijos.Mindaugo Brazio auklėtiniai namie 73:46 (14:17, 24:11, 16:7,
Naujasis "Pieno žvaigždžių" vedlys Cvirka: apie neatvyksiantį amerikietį ir komplektaciją
Naujasis "Pieno žvaigždžių" vedlys Cvirka: apie neatvyksiantį amerikietį ir komplektaciją
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ klubas naują Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) sezoną pasitinka atsinaujinęs.Pasvaliečių gretose neliko nė vieno praėjusiame
"Šiauliai" pasirengimą baigė įveikdami estus, "Nevėžis" – LKL debiutantus
"Šiauliai" pasirengimą baigė įveikdami estus, "Nevėžis" – LKL debiutantus
Šiaulių "Šiauliai" pasirengimą naujajam sezonui baigė iškovodami Algimanto Mikšio taurę.Antano Sireikos auklėtiniai savo arenoje 101:92 įveikė Tartu "Ulikool"
Vargo su estais neturėjęs "Lietkabelis" – Sargūno taurės finale
Vargo su estais neturėjęs "Lietkabelis" – Sargūno taurės finale
Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ Raimundo Sargūno taurės turnyrą pradėjo pergalingai. Panevėžiečiai namų arenoje 90:73 (25:14, 22:21, 21:20, 22:18) palaužė Pernu „Pärnu Sadam“
Čanakas: Sargiūno taurėje didelių lūkesčių neturiu (Blūmo, Kullamae, Maskoliūno komentarai)
Čanakas: Sargiūno taurėje didelių lūkesčių neturiu (Blūmo, Kullamae, Maskoliūno komentarai)
Jau šį penktadienį ir šeštadienį (rugsėjo 16-17 d.) Panevėžio universalioje sporto arenoje vyks kasmetinis krepšinio legendos Raimundo Sargūno vardo turnyras.Dėl taurės
"Neptūnas" sudarė ilgalaikę sutartį su dubleriuose sužibėjusiu gynėju
"Neptūnas" sudarė ilgalaikę sutartį su dubleriuose sužibėjusiu gynėju
Klaipėdos „Neptūnas“ pasirašė ilgalaikę sutartį su gynėju Matu Vaitkumi.22 metų metų klaipėdietis nuo 2019 metų atstovavo „Neptūnas-Akvasevis“ komandai NKL čempionate.„Matas
Klaipėdos savivaldybė perima "Neptūno" valdymą – kalbėta apie biudžetą bei skolas
Klaipėdos savivaldybė perima "Neptūno" valdymą – kalbėta apie biudžetą bei skolas
Klaipėdos miesto taryba ketvirtadienį nusprendė, jog savivaldybė prisiims tiesioginę atsakomybę už krepšinio klubo „Neptūnas” likimą – tapo devynių įstaigos dalių savininke.Žinia,
Naujame sezone "Žalgirio" sirgalių laukia net du bendruomenių projektai
Naujame sezone "Žalgirio" sirgalių laukia net du bendruomenių projektai
2022–2023 m. krepšinio sezonas prasidės jau visai netrukus, o jo metu „Žalgirio“ sirgaliai galės dalyvauti net dviejuose bendruomenių projektuose. Po poros metų pertraukos
"Wolves" klubo biudžetą atskleidęs klubo direktorius: suprantame situaciją blaiviai
"Wolves" klubo biudžetą atskleidęs klubo direktorius: suprantame situaciją blaiviai
„Wolves“ komandos direktoriumi tapęs Andrius Žiauberis atskleidė, su kokiu biudžetu artėjantį sezoną pasitinka komanda.„Jau ne kartą apie jį kalbėjome. Niekas nesikeičia. Mūsų
Witherso nesulaukiantis "Rytas" pasirašė sutartį su Lekūnu
Witherso nesulaukiantis "Rytas" pasirašė sutartį su Lekūnu
Dėl šeimyninių priežasčių Toddo Witherso vėlesnio atvykimo vis dar laukiantis Vilniaus „Rytas“, iki sezono pradžios liekant vis mažiau dienų, pasirašė trumpalaikę sutartį
"Wolves" Panevėžyje užtikrintai įveikė "Lietkabelį"
"Wolves" Panevėžyje užtikrintai įveikė "Lietkabelį"
Naujai suburta BC „Wolves“ ekipa išlaikė pirmąjį „Betsafe-LKL“ prizininkų testą. Rimo Kurtinaičio treniruojama komanda svečiuose 84:66
"Juventus" gretose – amerikietis gynėjas
"Juventus" gretose – amerikietis gynėjas
Utenos „Uniclub Casino – Juventus“ komandą turi dar vieną naujoką. Į Donaldo Kairio treniruojamą komandą atvyksta 26 metų 193 cm ūgio gynėjas Darrellas Davisas.Klubas su krepšininku

Vartotojo meniu
Diskusijos
Ką šiuo metu klausotės? (1530) 09.21 20:45
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime