Naujienos kraunasi...

NBA pasaulį priešinanti Kinijos tema: ką rinktis – tiesą ar pinigus?

Autorius: Marius Milašius, Alfa.lt.
NBA pasaulį priešinanti Kinijos tema: ką rinktis – tiesą ar pinigus?
„Lengva kalbėti, kai nerizikuoji krūva pinigų“: tokia išvada pastarosiomis dienomis dažnai girdima tarp NBA gerbėjų ir kitų JAV krepšinyje besisukančių žmonių.

Hjustono „Rockets“ generalinio vadybininko Darylo Morey „Twitter“ socialiniame tinkle pasidalinta palaikymo žinutė Honkongui įplieskė konfliktą tarp NBA ir Kinijos, o į jį vienaip ar kitaip sureagavo daugybė ryškiausių lygos asmenybių.

Visgi daugelio svarbiausių NBA žmonių reakcijos nebuvo tokios, kokių buvo galima tikėtis žinant ankstesnius jų pasisakymus.

Paskutinis to pavyzdys – įprastai garsiai apie nelygybę, diskriminaciją ir kt. socialines bei politines problemas kalbantis LeBronas Jamesas, nevengiantis konfrontuoti net ir su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

„Daugiau nei atletu“ save pristatantis ir „Karaliaus“ pravardę prisilipinęs Los Andželo „Lakers“ puolėjas konflikto įkarščio metu su komanda viešėjo Kinijoje ir su žiniasklaida nebendravo, tačiau vos grįžęs į gimtinę sulaukė klausimų ne tik apie artėjantį NBA sezoną, bet ir apie pasaulio dėmesį pastarosiomis savaitėmis prikausčiusią konfrontaciją.

L. Jameso komentaras apie NBA ir Kinijos konfliktą daugelį gerokai nustebino.

„Nenoriu įsivelti į žodžių karą su Darylu Morey, tačiau manau, kad prieš kalbėdamas jis nebuvo deramai apsišvietęs ta tema, – kritikos strėlę „Rockets“ vadovui paleido LeBronas. – Daugybė žmonių dėl jo veiksmo galėjo nukentėti ne tik finansiškai, bet ir fiziškai, emociškai ar dvasiškai. Tad geriau būti atsargesniems prieš dedant įrašus „Twitter“ ar kažką sakant. Taip, turime žodžio laisvę, bet su ja gali ateiti ir daug negatyvių dalykų.“

34-erių atleto komentaras netruko sulaukti neigiamų reakcijų iš sirgalių. Kai kurie iš jų L. Jamesą pakrikštijo „Kinijai keliaklupsčiaujančiu karaliumi“, o į „Lakers“ lyderio išsakytą nuomonę sureagavo ir su Turkijos režimo priespauda kovojantis Enesas Kanteris.

Turkijoje gimęs ir augęs Bostono „Celtics“ vidurio puolėjas dėl nesitaikstymo su šalies prezidento Recepo Tayyipo Erdogano politika prarado labai daug: turkas neteko savo šalies pilietybės, penkerius metus nesimatė su šeima, jo tėtis už sūnaus neišsižadėjimą buvo pasodintas už grotų, o pastaruoju metu E. Kanteris prisibijo net dėl savo gyvybės – dar sausį jis pabijojo su komanda vykti žaisti rungtynių į Londoną, kadangi manė, jog Didžiojoje Britanijoje jį gali pasivyti R.T. Erdogano užsakytų žudikų kulkos.

E. Kanteris gali džiaugtis, jog sulaukė NBA paramos. Po to, kai Turkijoje buvo uždrausta rodyti vidurio puolėjo atstovautos komandos rungtynes, o turkams skirtose NBA socialinių tinklų paskyrose primygtinai nebebuvo vartojamas E. Kanterio vardas ar atvaizdas (pavyzdžiui, net ir turkui tapus rezultatyviausiu komandos žaidėju, įrašuose nebūdavo nei jo statistikos, nei nuotraukos, vietoje to pasirenkant ne taip naudingai sužaidusius krepšininkus), NBA sureagavo ir apribojo bendradarbiavimą su jų įsitikinimams prieštaraujančia šalimi.

Tad ir šiuo atveju, kai dėl žmogaus teisių pažeidimų kenčia Honkongas, E. Kanteris neliko nuošalyje bei buvo šokiruotas to, kaip į Kinijos ir NBA konfliktą sureagavo L. Jamesas, pavadinęs praėjusią savaitę „labai sunkia jam, jo komandai ir visai lygai“.

„Oho, bičiuli, – pirmuoju savo įrašu į LeBroną, su kuriuo yra turėjęs konfliktų ir aikštėje, sureagavo turkas, netrukus pasidalinęs ir vemiančiu emotikonu. – Nemačiau ir nesikalbėjau su savo šeima penkerius metus, mano tėtis įkalintas, giminaičiai negali susirasti darbų, praradau pasą, man išduotas tarptautinis arešto orderis, šeima negali išvykti iš šalies, kiekvieną dieną gaunu grasinimų mirtimi, o taip pat mane bandė pagrobti Indonezijoje. LAISVĖ NEGAUNAMA UŽ DYKĄ“, – Honkongo gyventojų naudojamu šūkiu „Freedom is not free“ savo įrašą užbaigė E. Kanteris.

Visgi labiausiai L. Jamesas buvo kritikuojamas ne už patį pasisakymą, o už nevienodą laikyseną skirtingose situacijose. Dar užpraėjusiais metais „Karalius“ pirmąsyk „įkando“ D. Trumpui, kritikuodamas jį dėl atšaukto kvietimo į Baltuosius rūmus NBA čempionais tapusiems „Golden State Warriors“ krepšininkams, o nuo to laiko LeBrono ir JAV prezidento nuomonės susikirto dar bent kelis sykius, krepšininkui kritikuojant tiek D. Trumpo vykdomą politiką, tiek jo pasisakymus apie kitus sportininkus.

L. Jamesas ne sykį savo nuomonę drąsiai reiškė ir kitais klausimais, pavyzdžiui, juodaodžių diskriminacijos, socialinės ar lyčių nelygybės. Be to, 2016-aisiais jis aktyviai buvo įsitraukęs į rinkiminę kampaniją, palaikydamas prezidentės posto siekusią demokratų kandidatę Hillary Clinton.

Visa tai jis darė vedinas „daugiau nei atletas“ principo, tad kai NBA ir Kinijos konflikte ėmėsi kritikuoti ne žmogaus teisių pažeidimus Honkonge atliekančią Azijos valstybę, o viena žinute tviteryje pasidalinusį „Rockets“ generalinį vadybininką, LeBrono gerbėjams teliko trūkčioti pečiais.

Juolab, kad nemaža dalis NBA aplinkos žmonių manė, jog būtent L. Jamesas yra tas, kuris turi daugiausiai šansų būti išklausytas Kinijos valdžios atstovų – kaip bebūtų, kinai į pajėgiausią pasaulio lygą investavo milijardus JAV dolerių, o būtent LeBronas pastarąjį dešimtmetį yra ir ryškiausias NBA veidas aikštėje, ir skambiausias balsas už jos ribų.

Daug iš L. Jameso tikėtasi ir Honkonge. Su kinų represijomis kovojantis autonominis vienetas tikisi kuo didesnio palaikymo, o toks žmogus, kaip LeBronas Jamesas, jiems galėtų tapti itin didele paspirtimi siekiant laisvės ir žmogaus teisių sąvokų įsigalėjimo realybėje. Deja, „Lakers“ puolėjas honkongiečius nuvylė, o šie antradienio naktį savo pyktį išliejo degindami kadaise jų dievuku buvusio krepšininko marškinėlius.

Panašių reakcijų kaip „Lakers“ puolėjas pastarosiomis dienomis sulaukė ir kitas žinomas NBA lygos veidas – „Warriors“ vyriausiasis treneris Steve‘as Kerras. Taip pat praeityje D. Trumpo politikos bei kitų politinių ir socialinių temų komentuoti nevengęs amerikietis paklaustas, ar D. Morey turėtų būti atleistas dėl įrašo „Twitter“, atrodė akivaizdžiai sutrikęs.

„Aš, aš... Suprantu faktą, kad turite paklausti manęs šio klausimo. Tačiau tikiuosi, kad suprasite mano teisę į jį neatsakyti, kadangi viskas, ką tai sukurtų, būtų skambi antraštė. Aš nenoriu būti tos antraštės dalimi“, – išlemeno JAV gerbiamas strategas.

Be abejo, tokia S. Kerro pozicija atrodo racionali – strategas nenori dar labiau aštrinti ir taip įsiplieskusio konflikto bei rizikuoti prarastais milijonais savo komandai, kuri Kinijoje, kaip ir visame pasaulyje, sulaukia didelio populiarumo.

Vis dėlto tiek L. Jamesas, tiek S. Kerras po tokių pasisakymų kritikuojami už hipokritiškumą. Įprastai pirmoje eilėje kalbose apie žmogaus teises, diskriminaciją ir išnaudojimą esantys krepšinio atstovai vietoje Kinijai nepatogios tiesos šiuo atveju pasirinko tylėti ar net kritikuoti D. Morey. Kitaip tariant, pamynė eilę metų savo vertintas vertybes dėl Kinijos jiems ar jų komandoms teikiamos finansinės naudos.

Toks elgesys visiškai sumenkina „daugiau nei atletų“ naratyvą, kuriuo LeBronas ir kiti sportininkai bandė priversti išgirsti jų balsus ir įprasminti savo pozicijas.

O kartu tai pamažu tampa ir dar viena Kinijos pergale, kai kinai muša Honkongą, o amerikiečiai pirštais bado ne į juos, o vieni į kitus.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
J.Embiidas: "Paskutiniame šokyje" pamačiau daug bendro tarp savęs ir Jordano
J.Embiidas: "Paskutiniame šokyje" pamačiau daug bendro tarp savęs ir Jordano
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) superžvaigždė ir vienas Filadelfijos "76ers" lyderių Joelas Embiidas pasidalijo įspūdžiais apie dokumentinį serialą apie 90-ųjų Čikagos
Prieš NBA sezono pratęsimą balsavo tik vienas klubas, o profsąjungą nustebino ankstyvas kito sezono startas
Prieš NBA sezono pratęsimą balsavo tik vienas klubas, o profsąjungą nustebino ankstyvas kito sezono startas
Kaip jau rašėme, ketvirtadienį Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) patvirtino 2019-2020 metų sezono užbaigimą su 22 komandomis Walto Disney parke Orlande nuo liepos 31 dieos.Už
Oficialu: NBA "sumažintu formatu" sugrįš liepos pabaigoje
Oficialu: NBA "sumažintu formatu" sugrįš liepos pabaigoje
Ketvirtadienį NBA vadovybė ir klubų savininkai apisprendė dėl koronaviruso sustabdyto sezono pratęsimo.Kaip informavo žurnalistas Adrianas Wojnarowskis, visiems klubams balsuojant apsispręsta dėl
M.Špokas: FIBA dirba su NBA, kad rinktinėms atstovautų geriausi krepšininkai
M.Špokas: FIBA dirba su NBA, kad rinktinėms atstovautų geriausi krepšininkai
Vasarą Lietuvos moterų ir vyrų krepšinio rinktinės rinksis į pasirengimo stovyklas. Kokie bus varžovai, su kuriais lietuviai žaistų draugiškas rungtynes, pasak Lietuvos krepšinio
D.Motiejūnas į aikštelę išbėgs jau po dviejų savaičių
D.Motiejūnas į aikštelę išbėgs jau po dviejų savaičių
Kinijos krepšinio asociacija (CBA) oficialiai paskelbė, kad 2019-2020 metų sezonas bus atnaujintas kovo 20 dieną.Iki reguliariojo sezono pabaigos 20-iai komandų liko sužaisti 16 rungtynių.
Naujasis NBA sezonas startuos per Kalėdas
Naujasis NBA sezonas startuos per Kalėdas
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė preliminarią datą, kada startuos 2020-2021 metų sezonas. Jis prasidės pirmą Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, skelbia „The New York
J.Valančiūno komandos trenerių štabą paliko dukart NBA čempionas
J.Valančiūno komandos trenerių štabą paliko dukart NBA čempionas
Jono Valančiūno atstovaujamą Memfio "Grizzlies" klubą paliko vyriausiojo trenerio Tayloro Jenkinso asistentas Mike'as Milleris.Prieš trejus metus krepšininko karjerą baigęs,
Ch.Broussardas sulygino du Los Andželo klubus: "Clippers" tiesiog geresni
Ch.Broussardas sulygino du Los Andželo klubus: "Clippers" tiesiog geresni
Garsus krepšinio analitikas Chrisas Broussardas sulygino du Nacionalinės krepšinio asociacijos Vakarų konferencijos favoritus - Los Andželo "Lakers" ir "Clippers" klubus."Clippers"
M.Jordano dukra: neįsivaizduoju, kad tėvas turėtų "Twitter" ar "Instagram" paskyrą
M.Jordano dukra: neįsivaizduoju, kad tėvas turėtų "Twitter" ar "Instagram" paskyrą
Geriausiu visų laikų krepšininku tituluojamo Michaelo Jordano dukra Jasmine papasakojo, kad jos tėvas nemėgsta socialinių tinklų."Mano tėvas - socialinių tinklų priešininkas.
NBA prisikėlimo planas: 22 komandos stos į kovą kitą mėnesį
NBA prisikėlimo planas: 22 komandos stos į kovą kitą mėnesį
Ketvirtadienį NBA vadovybė ir klubų savininkai spręs dėl koronaviruso sustabdyto sezono pabaigos klausimą. ESPN skelbia, jog balsuoti teks dėl plano, pagal kurį pirmenybes tęstų tik dalis ekipų.Liepos
NBA klubai ieško alternatyvų namų aikštės pranašumui - labai įdomūs variantai
NBA klubai ieško alternatyvų namų aikštės pranašumui - labai įdomūs variantai
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) ketina dėl koronaviruso pandemijos atnaujintą sezoną užbaigti Orlando mieste. Tokiu būdu, aukštesnes vietas turnyrinėje lentelėje užėmusios
"Rockets" savininkas: man patinka protestai, jie daro Ameriką didžia
"Rockets" savininkas: man patinka protestai, jie daro Ameriką didžia
Hjustono "Rockets" savininkas Tilmanas Fertitta pareiškė, kad palaiko tūkstančius protestuojančių prieš rasinę nelygybę JAV."Žinome, kad yra blogų žurnalistų, yra
D.Riversas: kai juodaodis vilki sportinę formą, jis sportininkas, kai tik nusirengia - tai problema
D.Riversas: kai juodaodis vilki sportinę formą, jis sportininkas, kai tik nusirengia - tai problema
Los Andželo "Clippers" vyriausiasis treneris Docas Riversas pareiškė, kad juodaodžius sportininkus šlovina už pasiekimus, bet kai tik jie nusiima aprangą, juose mato grėsmę
Mirė pneumonijos kamuota Vašingtono krepšinio legenda
Mirė pneumonijos kamuota Vašingtono krepšinio legenda
Vašingtono „Wizards“ pranešė, kad birželio 2-ąją užgeso klubo legendos, 74-erių metų Weso Unseldo gyvybė.201 cm ūgio W. Unseldas žaidė vidurio puolėjo pozicijoje ir
J.R.Smithas: LeBronas visiškai nepanašus į Jordaną ir Kobe, negalima lyginti tigro ir liūto
J.R.Smithas: LeBronas visiškai nepanašus į Jordaną ir Kobe, negalima lyginti tigro ir liūto
Penkiolika sezonų NBA lygoje praleidęs bei 2016 metais čempionu su Klivlando "Cavaliers" tapęs J.R.Smithas paaiškino, kuo Los Andželo "Lakers" lyderis LeBronas Jamesas skiriasi
G.Popovichius: ligoniui idiotui Trumpui neužtenka smegenų pasakyti: "Juodaodžių gyvybė turi reikšmę"
G.Popovichius: ligoniui idiotui Trumpui neužtenka smegenų pasakyti: "Juodaodžių gyvybė turi reikšmę"
San Antonijaus "Spurs" vyriausiasis treneris Greggas Popovichius pasmerkė JAV prezidento Donaldo Trumpo veiksmus dėl afroamerikiečio George'o Flloydo nužudymo ir po to sekusių vmasinių
"Kings TV" komentatorius nušalintas už žodžius: "Bet kuri gyvybė turi reikšmę"
"Kings TV" komentatorius nušalintas už žodžius: "Bet kuri gyvybė turi reikšmę"
Daugiametis Sakramento "Kings" rungtynių komentatorius ir "Kings TV" laidų vedėjas buvo laikinai nušalintas nuo pareigų dėl to, kad atsainiai reagavo į judėjimą "Juodaodžio
A.Morrow: pakrikštyjau Curry "Mažyliu iš vidurinės mokyklos", o jis tapo vienu didžiausių žaidėjų
A.Morrow: pakrikštyjau Curry "Mažyliu iš vidurinės mokyklos", o jis tapo vienu didžiausių žaidėjų
"Golden State Warriors" komandos marškinėlius 2008-2010 metais vilkėjęs Anthony Morrow papasakojo apie būsimo triskart NBA čempiono ir dusyk sezono MVP Stepheno Curry debiutą lygoje."Kai
Netikėtas taikos balandis: NBA blogiukas kreipėsi į amerikiečius
Netikėtas taikos balandis: NBA blogiukas kreipėsi į amerikiečius
Kontroversiškomis istorijomis NBA lygoje kadaise garsėjęs (ir tebegarsėjantis) Dennisas Rodmanas sureagavo į masinius protestus JAV ir juos išprovokavusią George'o Floydo žūtį
J.R.Smithas apie suspardytą vaikiną: vienas baltas berniukas sudaužė mano langą, kalta sistema
J.R.Smithas apie suspardytą vaikiną: vienas baltas berniukas sudaužė mano langą, kalta sistema
Kaip jau rašėme, penkiolika sezonų NBA lygoje praleidęs bei 2016 metais čempionu su Klivlando "Cavaliers" tapęs J.R.Smithas sumušė vieną riaušių Los Andželė dalyvių,
"Warriors" strategas S.Kerras: 73 pergalės neteikia to džiaugmo, kokį galėtų
"Warriors" strategas S.Kerras: 73 pergalės neteikia to džiaugmo, kokį galėtų
San Fransisko "Golden State Warriors" vyriausiais treneris Steve'as Kerras prisipažina, kad ramiai vertina 2015-2016 metų sezone jo auklėtinių pasiektą rekordą."Kariai" tuomet
E.Kanteris: kai grįšiu į Turkiją, apsivilksiu "Fenerbahče" marškinėlius
E.Kanteris: kai grįšiu į Turkiją, apsivilksiu "Fenerbahče" marškinėlius
Bostono "Celtics" komandos centras Enesas Kanteris papasakojo, ką jaučia "gimtajam" Stambulo "Fenerbahče" klubui."Mano brangioji komanda, mano vienintelė meilė.
M.Jordano meilės laiškas perparduotas už dešimteriopai didesnę sumą (teksto ištrauka)
M.Jordano meilės laiškas perparduotas už dešimteriopai didesnę sumą (teksto ištrauka)
NBA lygos ir Čikagos "Bulls" legendo Michaelo Jordano meilės laiškas modeliui Amy Hunter "Iconic Auctions" aukcione parduotas už 25 703 dolerius.Prieš šešerius
J.R.Smithas sumušė jo automobilio langą sudaužiusį riaušininką
J.R.Smithas sumušė jo automobilio langą sudaužiusį riaušininką
Penkiolika sezonų NBA lygoje praleidęs bei 2016 metais čempionu su Klivlando "Cavaliers" tapęs J.R.Smithas sumušė vieną riaušių Los Andželė dalyvių, kuris sudaužė jo
Š.Marčiuliono bendražygis Ch.Mullinas: anksčiau žaidėjai taip dažnai nekeisdavo klubų
Š.Marčiuliono bendražygis Ch.Mullinas: anksčiau žaidėjai taip dažnai nekeisdavo klubų
Šlovės muziejaus narys ir Šarūno Marčiulionio bendražygis "Golden State Warriors" klube Chrisas Mullinas pareiškė, kad šiuolaikiniame krepšinyje klubai
K.Abdul-Jabbaras: rasizmas JAV panašus į dulkes ore - jų nesimato, bet jos visur
K.Abdul-Jabbaras: rasizmas JAV panašus į dulkes ore - jų nesimato, bet jos visur
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) ir Los Andželo "Lakers" legenda Kareemas Abdul-Jabbaras palaiko protestus prieš policijos žiaurumą ir George'o Floydo nužudymą."Taip,
P.George'as: man nebūtų sunku žaisti kartu su Jordanu, juk užaugau stebėdamas Kobe
P.George'as: man nebūtų sunku žaisti kartu su Jordanu, juk užaugau stebėdamas Kobe
Žvaigždėtasis Los Andželo "Clippers" naujokas Paulas George'as, duodamas interviu garsiam ESPN apžvalgininkui Adrianui Wojnarowski, pareiškė, kad neturėtų problemų, jei tektų
C.Drexleris: aš nežiūrėjau "Paskutinio šokio", aš jį išgyvenau
C.Drexleris: aš nežiūrėjau "Paskutinio šokio", aš jį išgyvenau
Šlovės muziejaus narys Clyde'as Drexleris paaiškino, kodėl nežiūrėjo išgarsėjusio dokumentinio filmo "Paskutinis šokis" apie 90-ųjų Čikagos "Bulls"."Aš

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime