Naujienos kraunasi...

NBA pasaulį priešinanti Kinijos tema: ką rinktis – tiesą ar pinigus?

Autorius: Marius Milašius, Alfa.lt.
NBA pasaulį priešinanti Kinijos tema: ką rinktis – tiesą ar pinigus?
„Lengva kalbėti, kai nerizikuoji krūva pinigų“: tokia išvada pastarosiomis dienomis dažnai girdima tarp NBA gerbėjų ir kitų JAV krepšinyje besisukančių žmonių.

Hjustono „Rockets“ generalinio vadybininko Darylo Morey „Twitter“ socialiniame tinkle pasidalinta palaikymo žinutė Honkongui įplieskė konfliktą tarp NBA ir Kinijos, o į jį vienaip ar kitaip sureagavo daugybė ryškiausių lygos asmenybių.

Visgi daugelio svarbiausių NBA žmonių reakcijos nebuvo tokios, kokių buvo galima tikėtis žinant ankstesnius jų pasisakymus.

Paskutinis to pavyzdys – įprastai garsiai apie nelygybę, diskriminaciją ir kt. socialines bei politines problemas kalbantis LeBronas Jamesas, nevengiantis konfrontuoti net ir su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

„Daugiau nei atletu“ save pristatantis ir „Karaliaus“ pravardę prisilipinęs Los Andželo „Lakers“ puolėjas konflikto įkarščio metu su komanda viešėjo Kinijoje ir su žiniasklaida nebendravo, tačiau vos grįžęs į gimtinę sulaukė klausimų ne tik apie artėjantį NBA sezoną, bet ir apie pasaulio dėmesį pastarosiomis savaitėmis prikausčiusią konfrontaciją.

L. Jameso komentaras apie NBA ir Kinijos konfliktą daugelį gerokai nustebino.

„Nenoriu įsivelti į žodžių karą su Darylu Morey, tačiau manau, kad prieš kalbėdamas jis nebuvo deramai apsišvietęs ta tema, – kritikos strėlę „Rockets“ vadovui paleido LeBronas. – Daugybė žmonių dėl jo veiksmo galėjo nukentėti ne tik finansiškai, bet ir fiziškai, emociškai ar dvasiškai. Tad geriau būti atsargesniems prieš dedant įrašus „Twitter“ ar kažką sakant. Taip, turime žodžio laisvę, bet su ja gali ateiti ir daug negatyvių dalykų.“

34-erių atleto komentaras netruko sulaukti neigiamų reakcijų iš sirgalių. Kai kurie iš jų L. Jamesą pakrikštijo „Kinijai keliaklupsčiaujančiu karaliumi“, o į „Lakers“ lyderio išsakytą nuomonę sureagavo ir su Turkijos režimo priespauda kovojantis Enesas Kanteris.

Turkijoje gimęs ir augęs Bostono „Celtics“ vidurio puolėjas dėl nesitaikstymo su šalies prezidento Recepo Tayyipo Erdogano politika prarado labai daug: turkas neteko savo šalies pilietybės, penkerius metus nesimatė su šeima, jo tėtis už sūnaus neišsižadėjimą buvo pasodintas už grotų, o pastaruoju metu E. Kanteris prisibijo net dėl savo gyvybės – dar sausį jis pabijojo su komanda vykti žaisti rungtynių į Londoną, kadangi manė, jog Didžiojoje Britanijoje jį gali pasivyti R.T. Erdogano užsakytų žudikų kulkos.

E. Kanteris gali džiaugtis, jog sulaukė NBA paramos. Po to, kai Turkijoje buvo uždrausta rodyti vidurio puolėjo atstovautos komandos rungtynes, o turkams skirtose NBA socialinių tinklų paskyrose primygtinai nebebuvo vartojamas E. Kanterio vardas ar atvaizdas (pavyzdžiui, net ir turkui tapus rezultatyviausiu komandos žaidėju, įrašuose nebūdavo nei jo statistikos, nei nuotraukos, vietoje to pasirenkant ne taip naudingai sužaidusius krepšininkus), NBA sureagavo ir apribojo bendradarbiavimą su jų įsitikinimams prieštaraujančia šalimi.

Tad ir šiuo atveju, kai dėl žmogaus teisių pažeidimų kenčia Honkongas, E. Kanteris neliko nuošalyje bei buvo šokiruotas to, kaip į Kinijos ir NBA konfliktą sureagavo L. Jamesas, pavadinęs praėjusią savaitę „labai sunkia jam, jo komandai ir visai lygai“.

„Oho, bičiuli, – pirmuoju savo įrašu į LeBroną, su kuriuo yra turėjęs konfliktų ir aikštėje, sureagavo turkas, netrukus pasidalinęs ir vemiančiu emotikonu. – Nemačiau ir nesikalbėjau su savo šeima penkerius metus, mano tėtis įkalintas, giminaičiai negali susirasti darbų, praradau pasą, man išduotas tarptautinis arešto orderis, šeima negali išvykti iš šalies, kiekvieną dieną gaunu grasinimų mirtimi, o taip pat mane bandė pagrobti Indonezijoje. LAISVĖ NEGAUNAMA UŽ DYKĄ“, – Honkongo gyventojų naudojamu šūkiu „Freedom is not free“ savo įrašą užbaigė E. Kanteris.

Visgi labiausiai L. Jamesas buvo kritikuojamas ne už patį pasisakymą, o už nevienodą laikyseną skirtingose situacijose. Dar užpraėjusiais metais „Karalius“ pirmąsyk „įkando“ D. Trumpui, kritikuodamas jį dėl atšaukto kvietimo į Baltuosius rūmus NBA čempionais tapusiems „Golden State Warriors“ krepšininkams, o nuo to laiko LeBrono ir JAV prezidento nuomonės susikirto dar bent kelis sykius, krepšininkui kritikuojant tiek D. Trumpo vykdomą politiką, tiek jo pasisakymus apie kitus sportininkus.

L. Jamesas ne sykį savo nuomonę drąsiai reiškė ir kitais klausimais, pavyzdžiui, juodaodžių diskriminacijos, socialinės ar lyčių nelygybės. Be to, 2016-aisiais jis aktyviai buvo įsitraukęs į rinkiminę kampaniją, palaikydamas prezidentės posto siekusią demokratų kandidatę Hillary Clinton.

Visa tai jis darė vedinas „daugiau nei atletas“ principo, tad kai NBA ir Kinijos konflikte ėmėsi kritikuoti ne žmogaus teisių pažeidimus Honkonge atliekančią Azijos valstybę, o viena žinute tviteryje pasidalinusį „Rockets“ generalinį vadybininką, LeBrono gerbėjams teliko trūkčioti pečiais.

Juolab, kad nemaža dalis NBA aplinkos žmonių manė, jog būtent L. Jamesas yra tas, kuris turi daugiausiai šansų būti išklausytas Kinijos valdžios atstovų – kaip bebūtų, kinai į pajėgiausią pasaulio lygą investavo milijardus JAV dolerių, o būtent LeBronas pastarąjį dešimtmetį yra ir ryškiausias NBA veidas aikštėje, ir skambiausias balsas už jos ribų.

Daug iš L. Jameso tikėtasi ir Honkonge. Su kinų represijomis kovojantis autonominis vienetas tikisi kuo didesnio palaikymo, o toks žmogus, kaip LeBronas Jamesas, jiems galėtų tapti itin didele paspirtimi siekiant laisvės ir žmogaus teisių sąvokų įsigalėjimo realybėje. Deja, „Lakers“ puolėjas honkongiečius nuvylė, o šie antradienio naktį savo pyktį išliejo degindami kadaise jų dievuku buvusio krepšininko marškinėlius.

Panašių reakcijų kaip „Lakers“ puolėjas pastarosiomis dienomis sulaukė ir kitas žinomas NBA lygos veidas – „Warriors“ vyriausiasis treneris Steve‘as Kerras. Taip pat praeityje D. Trumpo politikos bei kitų politinių ir socialinių temų komentuoti nevengęs amerikietis paklaustas, ar D. Morey turėtų būti atleistas dėl įrašo „Twitter“, atrodė akivaizdžiai sutrikęs.

„Aš, aš... Suprantu faktą, kad turite paklausti manęs šio klausimo. Tačiau tikiuosi, kad suprasite mano teisę į jį neatsakyti, kadangi viskas, ką tai sukurtų, būtų skambi antraštė. Aš nenoriu būti tos antraštės dalimi“, – išlemeno JAV gerbiamas strategas.

Be abejo, tokia S. Kerro pozicija atrodo racionali – strategas nenori dar labiau aštrinti ir taip įsiplieskusio konflikto bei rizikuoti prarastais milijonais savo komandai, kuri Kinijoje, kaip ir visame pasaulyje, sulaukia didelio populiarumo.

Vis dėlto tiek L. Jamesas, tiek S. Kerras po tokių pasisakymų kritikuojami už hipokritiškumą. Įprastai pirmoje eilėje kalbose apie žmogaus teises, diskriminaciją ir išnaudojimą esantys krepšinio atstovai vietoje Kinijai nepatogios tiesos šiuo atveju pasirinko tylėti ar net kritikuoti D. Morey. Kitaip tariant, pamynė eilę metų savo vertintas vertybes dėl Kinijos jiems ar jų komandoms teikiamos finansinės naudos.

Toks elgesys visiškai sumenkina „daugiau nei atletų“ naratyvą, kuriuo LeBronas ir kiti sportininkai bandė priversti išgirsti jų balsus ir įprasminti savo pozicijas.

O kartu tai pamažu tampa ir dar viena Kinijos pergale, kai kinai muša Honkongą, o amerikiečiai pirštais bado ne į juos, o vieni į kitus.

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
Pro šalį mėtęs D.Sabonis surinko dvigubą dublį, o "Pacers" nepasipriešino "Bucks"
Pro šalį mėtęs D.Sabonis surinko dvigubą dublį, o "Pacers" nepasipriešino "Bucks"
Taiklumu pasigirti negalėjęs Domantas Sabonis vis tiek užfiksavo dvigubą dublį, tačiau Indianos „Pacers“ (7-6) ekipa namie 83:102 (22:26, 14:23, 27:22, 20:31) neprilygo Milvokio „Bucks“
J.Hardenas sukratė 49 taškus Minesotoje, P.George'as ne mažiau įspūdingai debiutavo Los Andžele
J.Hardenas sukratė 49 taškus Minesotoje, P.George'as ne mažiau įspūdingai debiutavo Los Andžele
Asmeninį karjeros rekordą pasiekęs Jamesas Hardenas atliko net 41 metimą, o rezultatyvus jo šou nulėmė užtikrintą Hjustono „Rockets“ (10-3) pergalę.Nukraujavusi, tačiau po
"Clippers" pergalė prieš "Hawks" - didžiausiu skirtumu klubo istorijoje
"Clippers" pergalė prieš "Hawks" - didžiausiu skirtumu klubo istorijoje
Kaip jau skelbėme, šiąnakt įspūdingą rezultatyvumą sirgaliai išvydo Los Andžele, kur galingai praėjusią naktį debiutavo po traumos atsitiesęs "Clippers" (8/5) naujokas
"Warriors" toliau persekioja traumos - paaiškėjo dar vienos žvaigždės traumos rimtumas
"Warriors" toliau persekioja traumos - paaiškėjo dar vienos žvaigždės traumos rimtumas
"Golden State Warriors" komandą toliau persekioja traumą - iš rikiuotės iškrito dabartinis jos lyderis D'Angelo Russellas.Praėjusią naktį NBA vicečempionai 100:105 nusileido
"Jazz" įžaidėjas negavo nė vienos techninės pražangos per 800 rungtynių
"Jazz" įžaidėjas negavo nė vienos techninės pražangos per 800 rungtynių
Jutos "Jazz" komandos atakų organizatorius Mike'as Conley - tolerantiškiausias NBA krepšininkas per pastaruosius 25 metus.Amerikietis jau sužaidė 800 rungtynių, per kurias
Rezultatyvaus D.Sabonio dvigubas dublis nublanko prieš J.Hardeno šou
Rezultatyvaus D.Sabonio dvigubas dublis nublanko prieš J.Hardeno šou
Domantas Sabonis vėl buvo rezultatyviausias ir naudingiausias Indianos „Pacers“ (7-5) žaidėjas, tačiau komandos pergalei jo pastangų buvo maža. Nate'o McMillano auklėtiniai
K.Valančiūnas neprilygo R.Gobertui, tačiau "Grizzlies" įveikė "Jazz"
K.Valančiūnas neprilygo R.Gobertui, tačiau "Grizzlies" įveikė "Jazz"
Jonas Valančiūnas aikštėje vėl susigrūmė su Prancūzijos rinktinės vidurio puolėju Rudy Gobertu, ir nors lietuvis tiesioginę dvikovą oponentui pralaimėjo, jo atstovaujama Memfio „Grizzlies“
LeBronas pratęsė pergalingą "Lakers" žygį, "Wizards" vokietis užfiksavo istorinę statistiką
LeBronas pratęsė pergalingą "Lakers" žygį, "Wizards" vokietis užfiksavo istorinę statistiką
LeBronas Jamesas surengė galingą pasirodymą, o jo vedama Los Andželo „Lakers“ (10-2) komanda liko pergalingame kelyje.Vakarų konferencijos lyderiai namuose 99:97 (20:30, 29:20, 25:21,
NBA Top 10 viršūnėje - L.Jameso skrydis ir pergalingas M.Monko šūvis
NBA Top 10 viršūnėje - L.Jameso skrydis ir pergalingas M.Monko šūvis
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė lapkričio 15 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių momentų dešimtuką.Antroje vietoje atsidūrė įspūdingas Los Andželo "Lakers"
D.Dedmonas pertraukos metu pasistiprino sirgaliaus užkandžiais
D.Dedmonas pertraukos metu pasistiprino sirgaliaus užkandžiais
Sakramento "Kings" komandos vidurio puolėjas Dewayne'as Dedmonas rungtynių su Los Andželo "Lakers" metu paragavo sirgaliaus maisto.213 cm ūgio milžinas pasistiprino pertraukos
C.Anthony pagaliau rado juo patikėjusį NBA klubą
C.Anthony pagaliau rado juo patikėjusį NBA klubą
Pastaruoju metu niekam nebereikalingas vienas ryškiausių šio šimtmečio JAV krepšininkų Carmelo Anthony visgi grįžta į NBA lygą.Su daugiau nei metus nerungtyniavusia blėstančia
"Shaqtin' A Fool" laidoje - "klišarankis" "Lakers" gynėjas bei įžaidėju nutaręs tapti T.Thompsonas
"Shaqtin' A Fool" laidoje - "klišarankis" "Lakers" gynėjas bei įžaidėju nutaręs tapti T.Thompsonas
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) legenda bei TNT apžvalgininkas Shaquille'as O'Nealas pristatė savo tradicinę rubriką "Shaqtin' A Fool", kurioje parodomi juokingiausi
Latvių žvaigždė nušvilpta Niujorke, L.Dončičius driokstelėjo penktą trigubą dublį
Latvių žvaigždė nušvilpta Niujorke, L.Dončičius driokstelėjo penktą trigubą dublį
Kristapas Porzingis viešnagę Niujorke atsimins ilgai – Latvijos krepšinio žvaigždė nuo priešiškai nusiteikusių „Knicks“ fanų švilpimo negalėjo
NBA Top 10 viršūnėje - R.Rubio "išdūręs" T.Youngas bei R.J.Barretto reidas
NBA Top 10 viršūnėje - R.Rubio "išdūręs" T.Youngas bei R.J.Barretto reidas
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė lapkričio 14 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių momentų dešimtuką.Antroje vietoje atsidūrė Atlantos "Hawks" lyderis
M.Jordano grafiką lenkiantis J.Hardenas, prisidirbęs barzdočiaus gynėjas ir pergalingas "raketų" kursas
M.Jordano grafiką lenkiantis J.Hardenas, prisidirbęs barzdočiaus gynėjas ir pergalingas "raketų" kursas
Jamesas Hardenas pelnė 47 taškus, o jo vedama Hjustono „Rockets“ namuose 102:93 (31:15, 18:22, 25:31, 28:25) įveikė Los Andželo „Clippers“.„Raketos“ pasiekė
"Grizliai" rodo raumenis: rezultatyvus J.Valančiūno ir spindinčio naujoko tandemas nutildė "širšes"
"Grizliai" rodo raumenis: rezultatyvus J.Valančiūno ir spindinčio naujoko tandemas nutildė "širšes"
Antrą pergalę paeiliui iškovojo Memfio „Grizzlies“ ekipa (4/7), kuri svečiuose 119:117 (26:29, 37:35, 31:32, 25:21) palaužė Šarlotės „Hornets“ krepšininkus
Tarp K.Townso ir R.Gay'aus įvyko incidentas, muštynių išvengta
Tarp K.Townso ir R.Gay'aus įvyko incidentas, muštynių išvengta
NBA lygos rungtynių tarp Minesotos "Timberwolves" ir San Antonijaus "Spurs" klubų (129:114) į konfiktą įsivėlė Karlas-Anthony Townsas ir Rudy Gay'us.Incidentas įvyko antrajame
NBA Top 10 viršūnėje - J.Hardeno ir T.Chandlerio ataka "žemė-oras" bei pergalingas J.Moranto metimas
NBA Top 10 viršūnėje - J.Hardeno ir T.Chandlerio ataka "žemė-oras" bei pergalingas J.Moranto metimas
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė lapkričio 13 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių momentų dešimtuką.Antroje vietoje atsidūrė Hjustono "Rockets"
NBA pripažino: lemiamu metu J.Valančiūnas D.DeRozano metimą blokavo su pražanga
NBA pripažino: lemiamu metu J.Valančiūnas D.DeRozano metimą blokavo su pražanga
Jonas Valančiūnas sulaukė pagyrų po sėkmingo epizodo gynyboje, kuomet „Spurs“ ir „Grizzlies“ rungtynių pabaigoje blokavo DeMaro DeRozano metimą, galėjusį išlyginti
Po krepšiais dominavęs D.Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui "Pacers" pergalės
Po krepšiais dominavęs D.Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui "Pacers" pergalės
Domantas Sabonis vėl ant parketo buvo viena ryškiausių figūrų, o Indianos „Pacers“ (7/4) namuose pasiekė ketvirtą pergalę iš eilės: 111:85 (31:25, 21:17, 34:20, 25:23)
NBA: "Lakers" reabilitacija Finikse, pergalingas J.Embiido dėjimas ir rekordinis T.Youngo pasirodymas
NBA: "Lakers" reabilitacija Finikse, pergalingas J.Embiido dėjimas ir rekordinis T.Youngo pasirodymas
Los Andželo „Lakers“ po nutrūkusios pergalių serijos mūšyje su Toronto „Raptors“ antradienį vakare svečiuose 123:115 (26:29, 34:29, 35:34, 28:23) pranoko Finikso „Suns“
T.Youngas pakartojo M.Jordano ir L.Jameso pasiekimą
T.Youngas pakartojo M.Jordano ir L.Jameso pasiekimą
Atlantos "Hawks" atakų organizatorius Trae Youngas pakartojo Michaelo Jordano ir LeBrono Jameso pasiekimą tapdamas trečiuoju žaidėju NBA istorijoje, kuris surinko 40 taškų ir 10
NBA Top 10 viršūnėje - R.J.Barretto dėjimas bei pavyzdinė "Heat" ataka
NBA Top 10 viršūnėje - R.J.Barretto dėjimas bei pavyzdinė "Heat" ataka
Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) paskelbė lapkričio 13 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių momentų dešimtuką.Jo viršūnėje atsidūrė Niujorko "Knicks"
D.Motiejūnui mažai trūko iki trigubo dublio
D.Motiejūnui mažai trūko iki trigubo dublio
Šanchajaus „Sharks“ (3/2) su Donatu Motiejūnu antradienį Kinijos krepšinio asociacijos (CBA) čempionate patyrė skaudžią nesėkmę – jie svečiuose 87:106 (15:34, 23:18,
J.Valančiūnas su "Grizzlies" sugadino T.Parkerio pagerbimo šventę (rezultatai)
J.Valančiūnas su "Grizzlies" sugadino T.Parkerio pagerbimo šventę (rezultatai)
Memfio „Grizzlies“ (3-7) krepšininkai sugadino Tony Parkerio pagerbimo vakarą San Antonijuje. „Grizliai“ išvykoje 113:109 (35:22, 22:32, 34:26, 22:29) nugalėjo San
Dar vienos efektyvios D.Sabonio rungtynės: lietuvis artėjo prie trigubo dublio
Dar vienos efektyvios D.Sabonio rungtynės: lietuvis artėjo prie trigubo dublio
NBA čempionate trečią pergalę paeiliui ir šeštą per paskutines septynerias žaistas rungtynes iškovojo Indianos „Pacers“ (6/4) ekipa, išvykoje 109:102 (29:33,
Nukraujavę čempionai nutraukė "Lakers“ pergalių seriją (rezultatai, žaidė ir I.Brazdeikis)
Nukraujavę čempionai nutraukė "Lakers“ pergalių seriją (rezultatai, žaidė ir I.Brazdeikis)
NBA čempionės titulą ginanti Toronto „Raptors“ (7/2) komanda demonstruoja, kad ir išvykus Kawhi Leonardui turi labai daug ambicijų. Niko Nurse'o auklėtiniai išvykoje
NBA Top 10 viršūnėje - pergalingas N.Jokičiaus metimas
NBA Top 10 viršūnėje - pergalingas N.Jokičiaus metimas
Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) paskelbtame lapkričio 10 dieną lygoje vykusių rungtynių gražiausių epizodų viršūnėje atsidūrė serbas.Pirma vieta nominuotas Denverio "Nuggets"

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime