Naujienos kraunasi...

Jubiliejų atšventusį legendinį trenerį žavi kūryba krepšinyje (interviu)

Autorius: Aistė Labinaitė, "Vakaro žinios".
Jubiliejų atšventusį legendinį trenerį žavi kūryba krepšinyje (interviu)
Birželio 14-ąją Rimantui Endrijaičiui sukako 75-eri. Tačiau apie gimtadienį buvęs krepšininkas, legendinės Vilniaus „Statybos“ treneris ir dabartinis Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ klubo prezidentas šnekėjo nenoriai.

Juk Gedulo ir vilties diena simbolizuoja 1941 m. Sovietų Sąjungos pradėtą masinį gyventojų trėmimą į Sibirą. „Tai liūdesio diena“, - sakė jis. Nors, kalbai pasisukus apie sportą, o ypač krepšinį, viskas pasikeitė. Ir tai nestebina, juk netgi 1998 m. parašyta R.Endrijaičio knyga vadinasi „Krepšinis - mano gyvenimas“. 

- Ar mėgstate švęsti savo gimtadienį? - „Vakaro žinios“ paklausė Rimanto ENDRIJAIČIO.

- Nemėgstu, nes birželio 14 d. yra liūdesio diena, kai žmones vežė į Sibirą. Nebent kas nors taip išprovokuoja švęsti, kad nebeturiu kur dėtis. Taigi ir šiemet reikės palaukti, kol praeis tos liūdnos dienos, tada bus galima pagalvoti.

- Tad veikiausiai ir apie gimtadienio dovanas negalvojate?

- Ką turiu, tą turiu. Tačiau, kalbant apie dovanas, svarbiausia, kad būtų gera sveikata. Ypač dabar - labai karšta, taigi reikia laikytis.

- Kiek iš tų metų atiduota krepšiniui, apskritai sportui?

- Sportuoju nuo 15 metų. Taigi su tuo reikalų turiu jau 60 metų. Žinote, dėl ko esu laimingas? Jog man sportas patiko nuo vaikystės. Tik nežinojau, kokią sporto šaką išsirinkti, ar krepšinį, ar tinklinį, ar lengvąją atletiką. Bandžiau įvairias sporto šakas ir visos gerai sekėsi. Tačiau, kad būsiu sportininkas, man jau seniai buvo aišku. Žinojau, kad nebūsiu artojėlis. Sportui potraukį turėjau iš karto.

- Kas lėmė, kad galiausiai pasirinkote krepšinį?

- Galbūt tai, kad atsidūriau Šilutėje. Ten žaidžiau ir tinklinį, ir krepšinį. O, jeigu reikėdavo, dar dalyvaudavau ir lengvosios atletikos varžybose. Ten ir supratau, kad labiausiai linkstu į krepšinį.

Šioje sporto šakoje galima panaudoti ir savo kūną, ir mąstymą. Į krepšinį daug kas telpa. Krepšinis - komandinė sporto šaka. Jei sako „bėk per mišką“, nemėgstu to. Man reikia, kad koks kamuoliukas, ar kompanija būtų, kad galėtume „komandiškai“ kažką padaryti, galbūt netgi apgauti, jei tai atneša komandai naudos. Kažką reikia kurti.

Man netinka, pavyzdžiui, nuo vieno taško nubėgti iki kito. Prisimenu, kai kariuomenėje seržantas sakė: „Iškasi nuo to iki ano taško, o paskui vėl užkasi ir galėsi būti laisvas, gausi pietus.“ O man reikia, kad būtų kūrybos. Gerbiu visas sporto šakas. Tikrai sunku ir su dviračiu važiuoti, ir irkluoti. Tačiau krepšinis mane patraukė tuo, kad reikia ir fizinės jėgos, ir mąstymo, reikia tobulinti kūną, bet reikia turėti ir „minkštumo“, tam tikrą koordinaciją. Taigi krepšinyje kūrybos yra pakankamai.

- Ar galite palyginti laikus, kai jūs pradėjote žaisti krepšinį ir dabar? Skyrėsi jaunimo požiūris, nusiteikimas?

- Manau, buvo ir tada, ir dabar. Tiesiog, kalbant apie skirtumus, pasikeitė sąlygos. Į rungtynes, pamenu, iš Šilutės į Raseinius važiavome žiemą, kai buvo 20 laipsnių šalčio su automobiliu, kuriame truputį buvo įmesta šieno, o priekyje nuo vėjo atitvaras. Pradėjome nuo to.

Taip pat ir „Inkaro“ krepšinio batelius galima paminėti. Juos reikėtų nuvežti į JAV krepšinio muziejų. Kitaip tariant, anų ir šių dienų sąlygos yra nepalyginamos. Ir gyvenimo sąlygos, ir maitinimas, ir aparatūra, ir aptarnavimas, ir medicina - viskas skiriasi.

- Kas iš jūsų viso sportinio kelio labiausiai įsiminė - kažkokios konkrečios rungtynės, pergalė ar vis dėlto laikas legendinėje Vilniaus „Statyboje“?

- Daug metų dirbau Vilniuje. Nuo 1963 m. žaidžiau sostinėje. Rungtyniavau Vilniaus „Žalgirio“, „Plastiko“, „Statybos“ krepšinio komandose. Paskui 12 metų (1975-1987 m.) buvau „Statybos“ vyriausiuoju treneriu. Vėliau laikai pasikeitė. Į Vilnių grįžau ir „Statybą“ vėl atgaivinau 1992-1994 m. Kitaip tariant, labai daug metų atidaviau Vilniaus krepšiniui.

Taigi darbas Vilniuje paliko man didžiausią įspūdį. Čia įveikėme ir Maskvos CASK (Rusija), ir Kauno „Žalgirį“. 1979 m. SSRS vyrų krepšinio čempionate pelnėme bronzos medalius. Tai buvo sunkiau padaryti nei užimti prizinę vietą Europoje.

- Ar dabar, matydamas Vilniaus krepšinį, esate patenkintas?

- Matau daug bėdų. Galbūt jiems pavyks išsikapstyti. Tie jauni žmonės turi išsikapstyti. Pavyzdžiui, Kauno „Žalgiris“ gerai tvarkosi. Ten ir treneris Šarūnas Jasikevičius, ir visa sistema gražiai dirba. O Vilniui dar kažko trūksta, kažkas stringa. Tačiau, tikiuosi, jog viskas pasikeis. Juk, atrodo, Vilnius dar yra Lietuvos sostinė, taigi turėtų pavykti. Futbolo neliko, rankinio neliko, nieko neliko. Kiti - tik „ant popieriaus“.

Taigi galbūt krepšinis susitvarkys, kad žmonės galėtų ateiti ir pasižiūrėti rungtynes. Daug metų Vilniaus klubas neblogai tvarkėsi. Nežinau, kas nutiko. Nesigilinu, kas kaltas šioje situacijoje.

- Buvote ir žaidėju, ir treneriu, dabar esate klubo direktorius, kurios pareigos sunkiausios?

- Manau, trenerio darbas yra sunkiausias. Pasakysiu tokį pavyzdį. Atėjo pirmą kartą moteris, kuri neturi jokio supratimo apie šią sporto šaką, į krepšinio rungtynes. Žiūri į žaidėjus, mato jų aprangas ir supranta, kad tai krepšininkai. Mato žmogų su lagaminėliu, ant kurio raudonas kryžius, supranta, kad tai medikas. Tada ji sako: „O ką veikia tas šizofrenikas, kuris rankomis mojuoja, kokia jo specialybė?“ (juokiasi).

Taigi tai labai sudėtinga specialybė, reikalaujanti ypatingų savybių. Nėra nė vieno trenerio, kuris viską laimėtų. Tai galima pasakyti apie bet kurios sporto šakos strategus. Taigi ir po nesėkmių turi atsikelti ir vėl eiti į mūšį. Po pralaimėjimo reikia ieškoti klaidų, problemų sprendimų ir vėl eiti kovoti.

Taip pat tu turi pakelti ir tuos 12-14 žmonių, kad jie irgi keltųsi, nebūtų palūžę ir pasimetę. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo turimo biudžeto. Kiek turi pinigų, tokius ir žaidėjus nusiperki. Tačiau ir čia reikia supratimo. Juk, jeigu nupirksi brangius žaidėjus, bet nebus trenerio, nebus kam vadovauti, tai vėl bėda.

- Neseniai baigėsi Lietuvos krepšinio lygos sezonas. Kaip vertinate šiuos „Pieno žvaigždžių“ metus ir ko tikitės kitais?

- Šiais metais finišavome penktojoje LKL vietoje. Manau, pasirodėme normaliai. Padarėme, ką galėjome. Panevėžio „Lietkabelis“ užėmė ketvirtąją poziciją, kodėl jų neįveikėme? Tiesiog jų sudėtis šiame sezone buvo geresnė, šiek tiek galingesnė. Žiūrint į kitą sezoną, dabar dar sunku kažką pasakyti. Dar reikia pasidairyti, reikia žinoti, koks bus biudžetas.

Be biudžeto būtų galima tik apie orą kalbėti. O, jeigu norime ir kavos išgerti, reikia bent porą eurų turėti. Dabar visi klubuose galvoja, kokį trenerį susirasti. Ieškant trenerio, reikia galvoti, koks bus biudžetas. Kai turi biudžetą, trenerį, tada gali galvoti, kokią komandą gali surinkti.

Žinoma, dažnai daug kas remiasi į pinigus. Tačiau, juk būna, kad ir turintys mažesnį biudžetą užima geresnę vietą, pavyzdžiui, galbūt, jeigu treneris geriau dirba, jeigu komandoje geresnė atmosfera, jeigu pataikytas suderinamumas tarp žaidėjų. Daug dar įvairių dalykų turi įtakos.

- Ko sau palinkėtumėte gimtadienio proga?

- Kad pats dar galėčiau pajudėti, pasportuoti. Kad sveikata dar leistų išeiti į krepšinio aikštelę su veteranais. Kad vaikai, anūkai būtų sveiki, kad jiems sektųsi. Taip pat, kad žmona dar šalia manęs būtų. Laimės truputį, kad sėkmės dar būtų. Ir, žinoma, sveikatos sau palinkėčiau, o ko daugiau tokiame amžiuje palinkėsi...

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
LKL: pailginta pusfinalio serija, bausmės už nepagrįstą kritiką bei išplėstas taurės formatas
LKL: pailginta pusfinalio serija, bausmės už nepagrįstą kritiką bei išplėstas taurės formatas
Naujasis „Betsafe–LKL“ čempionatas prasidės rugsėjo 21 d. rungtynėmis Klaipėdoje tarp „Neptūno“ ir Utenos „Juventus“ komandų.Tai nuspręsta pirmadienį
LKL licencijos suteiktos 10 klubų, "Nevėžiui" - dalinė
LKL licencijos suteiktos 10 klubų, "Nevėžiui" - dalinė
isi 10 klubų, dalyvavę LKL licencijavimo procese, gavo licencijas dalyvauti 2019–2020 m. „Betsafe–LKL“ čempionate – tokį sprendimą priėmė pirmadienį posėdžiavusi
"Lietkabelį" papildė asistentas ir naujas fizinio rengimo treneris
"Lietkabelį" papildė asistentas ir naujas fizinio rengimo treneris
Panevėžio „Lietkabelio“ komanda imasi formuoti trenerių štabą. Vyriausiajam treneriui Nenadui Čanakui talkins Laimonas Eglinskas.30-metis šilutiškis bus treneris-skautas,
"Žalgiris" sukirto rankomis su Z.LeDay'umi
"Žalgiris" sukirto rankomis su Z.LeDay'umi
Kauno "Žalgiris" pagaliau užkamšė paskutinę spragą priekinėje linijoje. Kaip praneša Eurobasket.com, Lietuvos čempionų gretas papildys Zachas Leday;us.Amerikietis pakeis
Pirmasis Prienų klubo naujokas - K.Guščikas
Pirmasis Prienų klubo naujokas - K.Guščikas
Prienų komandoje – pirmasis naujokas. Ekipą papildė 27 metų 206 cm ūgio puolėjas Karolis Guščikas, su kuriuo sudaryta vienerių metų trukmės sutartis.Praėjusius du sezonus Utenos
Prienų ekipos vairą perėmęs M.Šernius: LKL yra stipriausių Europos lygų penketuke
Prienų ekipos vairą perėmęs M.Šernius: LKL yra stipriausių Europos lygų penketuke
Prie Nemuno kilpų įsikūręs Prienų krepšinio klubas atvertė naujos eros puslapį– ilgametį komandos trenerį bei miesto krepšinio veidą Virginijų Šeškų pakeitė
"Lietkabelio" naujokas G.Maldūnas: sutiprinus įžaidėjų grandį galime tikėtis medalių
"Lietkabelio" naujokas G.Maldūnas: sutiprinus įžaidėjų grandį galime tikėtis medalių
Panevėžio „Lietkabelio“ klubas trečiadienį savo sudėtį sustiprino iškart dviem panevėžiečiais – ilgalaikę sutartį pasirašė 20-mečių rinktinės narys Tadas
"Rytas" išsiskyrė su keturiais žaidėjais ir stebi Ch.Kramerio reabilitaciją
"Rytas" išsiskyrė su keturiais žaidėjais ir stebi Ch.Kramerio reabilitaciją
Vilniaus „Rytas“ nepasinaudojo galimybe dar sezonui pratęsti sutartį su Chrisu Krameriu. 31 metų amerikietis sostinės klube žaidė nuo 2017 metų.„Klubui tai buvo sunkus sprendimas.
"Lietkabelio" gretas papildė G.Maldūnas ir "Perlui" atstovavęs jaunas panevėžietis
"Lietkabelio" gretas papildė G.Maldūnas ir "Perlui" atstovavęs jaunas panevėžietis
Panevėžio „Lietkabelio“ klubas sudėtį papildė iškart dviem panevėžiečiais – sutartys pasirašytos su Gabrieliumi Maldūnu ir Tadu Vaičiūnu.26 metų 204 cm ūgio
"Neptūno" trenerių štabe - lietuviams puikiai pažįstamas latvis S.Buškevicas
"Neptūno" trenerių štabe - lietuviams puikiai pažįstamas latvis S.Buškevicas
Klaipėdos „Neptūno“ vyriausiojo trenerio Tomo Rinkevičiaus asistentu tapo Lietuvoje kelerius metus dirbęs Sandis Buškevics.42-ejų latvis 2005 – 2006 metų sezone žaidė tuometiniame
"Lietkabelį" sustiprino puolėjas iš Kroatijos
"Lietkabelį" sustiprino puolėjas iš Kroatijos
Panevėžio „Lietkabelis“ turi dar vieną naujoką – į komandą atvyksta kroatas Željko Šakičius, su kuriuo pasirašyta vienerių metų sutartis.Sunkusis krašto
"Pieno žvaigždės" iš dzūkų prisiviliojo ir dar vieną žaidėją
"Pieno žvaigždės" iš dzūkų prisiviliojo ir dar vieną žaidėją
Komplektaciją naujam sezonui tęsianti Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ ekipa pasipildė puolėju Pauliumi Petrilevičiumi. Su 28 metų 200 cm ūgio krepšininku kontraktas pasirašytas
S.Buterlevičius rungtyniaus Rumunijoje
S.Buterlevičius rungtyniaus Rumunijoje
Praėjusį sezoną Kėdainių "Nevėžio" komandoje pradėjęs, bet po Naujųjų į Graikijos antrą lygą rungtyniauti persikėlęs Simas Buterlevičius ir ateinantį sezoną žais užsienyje.Skelbiama,
"Lietkabelio" gretose - atletiškas aukštaūgis
"Lietkabelio" gretose - atletiškas aukštaūgis
Panevėžio „Lietkabelio“ komanda savo sudėtyje turi antrąjį legionierių – vienerių metų sutartis pasirašyta su Femi Olujobi.Vidurio puolėjo ir sunkiojo krašto
"Nevėžis" stumiamas į prarają: valdžios pasiūlymas - žaisti žemesnėje lygoje
"Nevėžis" stumiamas į prarają: valdžios pasiūlymas - žaisti žemesnėje lygoje
Nuo 1992 metų gyvavęs vienintelis profesionalus Kėdainių krepšinio klubas šiuo metu sprendžia hamletišką klausimą. Tačiau tolimesnis finansinių nepriteklių prispausto klubo
OFICIALU: L.Westermanną "Žalgiryje" keičia A.Perezas
OFICIALU: L.Westermanną "Žalgiryje" keičia A.Perezas
Sudėtį artėjančiam sezonui buriantys Lietuvos čempionai gynėjų grandį stiprina Alexu Perezu. Su Kalifornijoje gimusiu ir augusiu meksikiečiu Kauno „Žalgiris“ sudarė sutartį pagal
A.Kavaliauskas paskelbė apie krepšininko karjeros pabaigą
A.Kavaliauskas paskelbė apie krepšininko karjeros pabaigą
Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjas 34 metų 208 cm ūgio Antanas Kavaliauskas pirmadienį anksti ryte paskelbė apie savo profesionalios krepšinio karjeros pabaigą.„Tai nebuvo
LKL savaitės apžvalga: pirmieji "Ryto" žingsniai ir trenerį radę Prienai
LKL savaitės apžvalga: pirmieji "Ryto" žingsniai ir trenerį radę Prienai
Pirmieji Vilniaus „Ryto“ ėjimai tarpsezonyje, karjerą baigęs Antanas Kavaliauskas, trenerį suradęs Prienų klubas, išsaugotas snaiperis Utenoje – praėjusios savaitės
L.Westermannas gali palikti "Žalgirį"?
L.Westermannas gali palikti "Žalgirį"?
Kauno "Žalgiriui" gali tekti ieškoti naujo atakų organizatoriaus. 24sek šaltinių teigimu, Leo Westermannu rimtai domisi neįvardijamas klubas, kuris gali sumokėti išpirką
"Rytas" pasirašė kontraktą su Lietuvos krepšinio legendos sūnumi
"Rytas" pasirašė kontraktą su Lietuvos krepšinio legendos sūnumi
17 metų 190 cm ūgio jaunasis talentas Augustas Marčiulionis tęs karjerą Vilniaus „Ryto“ piramidėje.Lietuvos krepšinio legendos Šarūno Marčiulionio sūnus ir klubas pasirašė
Pirmasis vilniečių naujokas D.Bičkauskis: taip gavosi, kad išaugau iki "Ryto"
Pirmasis vilniečių naujokas D.Bičkauskis: taip gavosi, kad išaugau iki "Ryto"
Dovio Bičkauskio karjera sparčiai auga į viršų – dar prieš trejus metus gynėjas žaidė Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), o šiemet jis ne tik debiutavo Lietuvos
B.Daviesas: "Žalgiris" visuomet turės ypatingą vietą mano širdyje
B.Daviesas: "Žalgiris" visuomet turės ypatingą vietą mano širdyje
„Geriausias Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjas, kurio marškinėliai nekabo „Žalgirio“ arenos palubėse“ – taip apie dvejus metus Kaune rungtyniavusį
Pirmasis "Ryto" naujokas - D.Bičkauskis
Pirmasis "Ryto" naujokas - D.Bičkauskis
Dovis Bičkauskis tapo pirmu naujuoju Vilniaus „Ryto“ šios vasaros pirkiniu. 25 metų amžiaus 191 cm ūgio krepšininkas bei Vilniaus klubas sukirto rankomis dėl dvejų metų
Į Lietuvą grįžęs M.Sajus: kalbėjau su "Lietkabelio" treneriu, sutapo nuomonės bei vizijos
Į Lietuvą grįžęs M.Sajus: kalbėjau su "Lietkabelio" treneriu, sutapo nuomonės bei vizijos
Panevėžio „Lietkabelio“ komanda vidurio puolėjų grandį formuoti pradėjo nuo sutarties pasirašymo su Martynu Sajumi.23 metų 208 cm ūgio vidurio puolėjas į mūsų šalį
"Juventus" išlaikė patyrusį snaiperį
"Juventus" išlaikė patyrusį snaiperį
Utenos „Juventus“ gretose – dar vienas, jau septintasis žaidėjas. Komandoje dar bent vienam sezonui lieka 33 metų, 189 cm ūgio gynėjas Marius Runkauskas.2018 metų rugsėjo pabaigoje
"Nevėžis" svaidosi ultimatumais savivaldybei, o už LKL vadovo apgavimą gali būti išmestas iš čempionato
"Nevėžis" svaidosi ultimatumais savivaldybei, o už LKL vadovo apgavimą gali būti išmestas iš čempionato
Kėdainių krepšinio klubas „Nevėžis“, šiais metais iš rajono savivaldybės jau gavęs ir išleidęs 183 tūkst. eurų, praėjus vos porai mėnesių vėl remia
A.Butkevičius ir M.Girdžiūnas lieka "Ryto" gretose
A.Butkevičius ir M.Girdžiūnas lieka "Ryto" gretose
Vilniaus „Ryto“ puolėjas Arnas Butkevičius ir gynėjas Mindaugas Girdžiūnas karjeras sostinės ekipoje tęs ir ateinančiame sezone.   A. Butkevičius turi dar metus galiojančią
D.Needhamas grįžo į buvusią komandą
D.Needhamas grįžo į buvusią komandą
Į Vilniaus "Ryto" klubą antrojoje praėjusio sezono dalyje atvykęs amerikietis Derekas Needhamas sostinėje neužsiliko ir grįžta rungtyniauti į Juodkalniją.Oficialiai pranešama,

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime