Naujienos kraunasi...

Jubiliejų atšventusį legendinį trenerį žavi kūryba krepšinyje (interviu)

Autorius: Aistė Labinaitė, "Vakaro žinios".
Jubiliejų atšventusį legendinį trenerį žavi kūryba krepšinyje (interviu)
Birželio 14-ąją Rimantui Endrijaičiui sukako 75-eri. Tačiau apie gimtadienį buvęs krepšininkas, legendinės Vilniaus „Statybos“ treneris ir dabartinis Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ klubo prezidentas šnekėjo nenoriai.

Juk Gedulo ir vilties diena simbolizuoja 1941 m. Sovietų Sąjungos pradėtą masinį gyventojų trėmimą į Sibirą. „Tai liūdesio diena“, - sakė jis. Nors, kalbai pasisukus apie sportą, o ypač krepšinį, viskas pasikeitė. Ir tai nestebina, juk netgi 1998 m. parašyta R.Endrijaičio knyga vadinasi „Krepšinis - mano gyvenimas“. 

- Ar mėgstate švęsti savo gimtadienį? - „Vakaro žinios“ paklausė Rimanto ENDRIJAIČIO.

- Nemėgstu, nes birželio 14 d. yra liūdesio diena, kai žmones vežė į Sibirą. Nebent kas nors taip išprovokuoja švęsti, kad nebeturiu kur dėtis. Taigi ir šiemet reikės palaukti, kol praeis tos liūdnos dienos, tada bus galima pagalvoti.

- Tad veikiausiai ir apie gimtadienio dovanas negalvojate?

- Ką turiu, tą turiu. Tačiau, kalbant apie dovanas, svarbiausia, kad būtų gera sveikata. Ypač dabar - labai karšta, taigi reikia laikytis.

- Kiek iš tų metų atiduota krepšiniui, apskritai sportui?

- Sportuoju nuo 15 metų. Taigi su tuo reikalų turiu jau 60 metų. Žinote, dėl ko esu laimingas? Jog man sportas patiko nuo vaikystės. Tik nežinojau, kokią sporto šaką išsirinkti, ar krepšinį, ar tinklinį, ar lengvąją atletiką. Bandžiau įvairias sporto šakas ir visos gerai sekėsi. Tačiau, kad būsiu sportininkas, man jau seniai buvo aišku. Žinojau, kad nebūsiu artojėlis. Sportui potraukį turėjau iš karto.

- Kas lėmė, kad galiausiai pasirinkote krepšinį?

- Galbūt tai, kad atsidūriau Šilutėje. Ten žaidžiau ir tinklinį, ir krepšinį. O, jeigu reikėdavo, dar dalyvaudavau ir lengvosios atletikos varžybose. Ten ir supratau, kad labiausiai linkstu į krepšinį.

Šioje sporto šakoje galima panaudoti ir savo kūną, ir mąstymą. Į krepšinį daug kas telpa. Krepšinis - komandinė sporto šaka. Jei sako „bėk per mišką“, nemėgstu to. Man reikia, kad koks kamuoliukas, ar kompanija būtų, kad galėtume „komandiškai“ kažką padaryti, galbūt netgi apgauti, jei tai atneša komandai naudos. Kažką reikia kurti.

Man netinka, pavyzdžiui, nuo vieno taško nubėgti iki kito. Prisimenu, kai kariuomenėje seržantas sakė: „Iškasi nuo to iki ano taško, o paskui vėl užkasi ir galėsi būti laisvas, gausi pietus.“ O man reikia, kad būtų kūrybos. Gerbiu visas sporto šakas. Tikrai sunku ir su dviračiu važiuoti, ir irkluoti. Tačiau krepšinis mane patraukė tuo, kad reikia ir fizinės jėgos, ir mąstymo, reikia tobulinti kūną, bet reikia turėti ir „minkštumo“, tam tikrą koordinaciją. Taigi krepšinyje kūrybos yra pakankamai.

- Ar galite palyginti laikus, kai jūs pradėjote žaisti krepšinį ir dabar? Skyrėsi jaunimo požiūris, nusiteikimas?

- Manau, buvo ir tada, ir dabar. Tiesiog, kalbant apie skirtumus, pasikeitė sąlygos. Į rungtynes, pamenu, iš Šilutės į Raseinius važiavome žiemą, kai buvo 20 laipsnių šalčio su automobiliu, kuriame truputį buvo įmesta šieno, o priekyje nuo vėjo atitvaras. Pradėjome nuo to.

Taip pat ir „Inkaro“ krepšinio batelius galima paminėti. Juos reikėtų nuvežti į JAV krepšinio muziejų. Kitaip tariant, anų ir šių dienų sąlygos yra nepalyginamos. Ir gyvenimo sąlygos, ir maitinimas, ir aparatūra, ir aptarnavimas, ir medicina - viskas skiriasi.

- Kas iš jūsų viso sportinio kelio labiausiai įsiminė - kažkokios konkrečios rungtynės, pergalė ar vis dėlto laikas legendinėje Vilniaus „Statyboje“?

- Daug metų dirbau Vilniuje. Nuo 1963 m. žaidžiau sostinėje. Rungtyniavau Vilniaus „Žalgirio“, „Plastiko“, „Statybos“ krepšinio komandose. Paskui 12 metų (1975-1987 m.) buvau „Statybos“ vyriausiuoju treneriu. Vėliau laikai pasikeitė. Į Vilnių grįžau ir „Statybą“ vėl atgaivinau 1992-1994 m. Kitaip tariant, labai daug metų atidaviau Vilniaus krepšiniui.

Taigi darbas Vilniuje paliko man didžiausią įspūdį. Čia įveikėme ir Maskvos CASK (Rusija), ir Kauno „Žalgirį“. 1979 m. SSRS vyrų krepšinio čempionate pelnėme bronzos medalius. Tai buvo sunkiau padaryti nei užimti prizinę vietą Europoje.

- Ar dabar, matydamas Vilniaus krepšinį, esate patenkintas?

- Matau daug bėdų. Galbūt jiems pavyks išsikapstyti. Tie jauni žmonės turi išsikapstyti. Pavyzdžiui, Kauno „Žalgiris“ gerai tvarkosi. Ten ir treneris Šarūnas Jasikevičius, ir visa sistema gražiai dirba. O Vilniui dar kažko trūksta, kažkas stringa. Tačiau, tikiuosi, jog viskas pasikeis. Juk, atrodo, Vilnius dar yra Lietuvos sostinė, taigi turėtų pavykti. Futbolo neliko, rankinio neliko, nieko neliko. Kiti - tik „ant popieriaus“.

Taigi galbūt krepšinis susitvarkys, kad žmonės galėtų ateiti ir pasižiūrėti rungtynes. Daug metų Vilniaus klubas neblogai tvarkėsi. Nežinau, kas nutiko. Nesigilinu, kas kaltas šioje situacijoje.

- Buvote ir žaidėju, ir treneriu, dabar esate klubo direktorius, kurios pareigos sunkiausios?

- Manau, trenerio darbas yra sunkiausias. Pasakysiu tokį pavyzdį. Atėjo pirmą kartą moteris, kuri neturi jokio supratimo apie šią sporto šaką, į krepšinio rungtynes. Žiūri į žaidėjus, mato jų aprangas ir supranta, kad tai krepšininkai. Mato žmogų su lagaminėliu, ant kurio raudonas kryžius, supranta, kad tai medikas. Tada ji sako: „O ką veikia tas šizofrenikas, kuris rankomis mojuoja, kokia jo specialybė?“ (juokiasi).

Taigi tai labai sudėtinga specialybė, reikalaujanti ypatingų savybių. Nėra nė vieno trenerio, kuris viską laimėtų. Tai galima pasakyti apie bet kurios sporto šakos strategus. Taigi ir po nesėkmių turi atsikelti ir vėl eiti į mūšį. Po pralaimėjimo reikia ieškoti klaidų, problemų sprendimų ir vėl eiti kovoti.

Taip pat tu turi pakelti ir tuos 12-14 žmonių, kad jie irgi keltųsi, nebūtų palūžę ir pasimetę. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo turimo biudžeto. Kiek turi pinigų, tokius ir žaidėjus nusiperki. Tačiau ir čia reikia supratimo. Juk, jeigu nupirksi brangius žaidėjus, bet nebus trenerio, nebus kam vadovauti, tai vėl bėda.

- Neseniai baigėsi Lietuvos krepšinio lygos sezonas. Kaip vertinate šiuos „Pieno žvaigždžių“ metus ir ko tikitės kitais?

- Šiais metais finišavome penktojoje LKL vietoje. Manau, pasirodėme normaliai. Padarėme, ką galėjome. Panevėžio „Lietkabelis“ užėmė ketvirtąją poziciją, kodėl jų neįveikėme? Tiesiog jų sudėtis šiame sezone buvo geresnė, šiek tiek galingesnė. Žiūrint į kitą sezoną, dabar dar sunku kažką pasakyti. Dar reikia pasidairyti, reikia žinoti, koks bus biudžetas.

Be biudžeto būtų galima tik apie orą kalbėti. O, jeigu norime ir kavos išgerti, reikia bent porą eurų turėti. Dabar visi klubuose galvoja, kokį trenerį susirasti. Ieškant trenerio, reikia galvoti, koks bus biudžetas. Kai turi biudžetą, trenerį, tada gali galvoti, kokią komandą gali surinkti.

Žinoma, dažnai daug kas remiasi į pinigus. Tačiau, juk būna, kad ir turintys mažesnį biudžetą užima geresnę vietą, pavyzdžiui, galbūt, jeigu treneris geriau dirba, jeigu komandoje geresnė atmosfera, jeigu pataikytas suderinamumas tarp žaidėjų. Daug dar įvairių dalykų turi įtakos.

- Ko sau palinkėtumėte gimtadienio proga?

- Kad pats dar galėčiau pajudėti, pasportuoti. Kad sveikata dar leistų išeiti į krepšinio aikštelę su veteranais. Kad vaikai, anūkai būtų sveiki, kad jiems sektųsi. Taip pat, kad žmona dar šalia manęs būtų. Laimės truputį, kad sėkmės dar būtų. Ir, žinoma, sveikatos sau palinkėčiau, o ko daugiau tokiame amžiuje palinkėsi...

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
"Nevėžis" atsisveikino su nepritapusiu amerikiečiu įžaidėju
"Nevėžis" atsisveikino su nepritapusiu amerikiečiu įžaidėju
Kėdainių „Nevėžis“ praneša, jog abipusiu susitarimu nutraukta sutartis su įžaidėju Austinu Chatmanu.Amerikietis „Betsafe–LKL“ čempionate spėjo sužaisti
Puikiai Utenoje pritapęs D.Tarvydas lieka "Juventus"
Puikiai Utenoje pritapęs D.Tarvydas lieka "Juventus"
Bepasibaigiant pirmajam „Betsafe-LKL“ čempionato ratui Utenos „Juventus“ pratęsė sutartį su prieš mėnesį į Uteną atvykusiu Dariumi Tarvydu. 28-erių metų 200 cm
Stebinti nepaliaujantis K.Hardy neeiliniu dėjimu vainikavo aštuntąją LKL savaitę
Stebinti nepaliaujantis K.Hardy neeiliniu dėjimu vainikavo aštuntąją LKL savaitę
Antradienį „Betsafe-LKL“ sirgalių ekranuose – gražiausi aštuntosios reguliariojo sezono savaitės epizodai.Penktojoje vietoje atsidūrė galingas Antano Udro blokas Arnui
Susigrąžintas ginklas: A.Jomantas prapliupo tritaškiais
Susigrąžintas ginklas: A.Jomantas prapliupo tritaškiais
Artūras Jomantas susigrąžino ginklą, kurį retai naudodavo pastaruosius sezonus.Alytaus „Sintek–Dzūkijos“ marškinėlius vilkintis puolėjas šį sezoną jau pataikė
P.Ambrazevičius: skanduoti "Pirmyn, vilniečiai!" jau išmokome, laikas išmokti daugiau
P.Ambrazevičius: skanduoti "Pirmyn, vilniečiai!" jau išmokome, laikas išmokti daugiau
Humoristas, vienas iš „Humoro klubo“ įkūrėjų ir lyderių Paulius Ambrazevičius sako besistengiantis nepraleisti nė vienų Vilniaus „Ryto“ rungtynių. Sportu –
P.Valinskas apie patirtį Prancūzijoje: galvojau, kad kuo greičiau pavyks išvykti, tuo bus geriau
P.Valinskas apie patirtį Prancūzijoje: galvojau, kad kuo greičiau pavyks išvykti, tuo bus geriau
„Betsafe–LKL“ krepšinio sirgaliams pristato dar vieną savaitės siužetą. Šįsyk dėmesio centre – į Panevėžio „Lietkabelio“ ekipą grįžęs Paulius
G.Petrauskas apibendrino pirmąjį LKL ratą ir papasakojo apie naujokų paieškas
G.Petrauskas apibendrino pirmąjį LKL ratą ir papasakojo apie naujokų paieškas
Pasvalio „Pieno žvaigždės“ „Betsafe-LKL“ pirmenybėse sužaidė pirmąjį reguliariojo sezono ratą, po kurio savo sąskaitoje turi 3 pergales ir 6 pralaimėjimus.Pirmajame rate
Karjeros rungtynes sužaidęs G.Radzevičius - savaitės MVP
Karjeros rungtynes sužaidęs G.Radzevičius - savaitės MVP
Utenos „Juventus“ ir Pasvalio „Pieno žvaigždės“ savaitgalį žiūrovams padovanojo įspūdingą spektaklį su didžiule intriga, paskutinių sekundžių metimais ir pratęsimu.Per
Š.Jasikevičius: aišku, visi nežais genialiai, bet norisi jau kažko daugiau
Š.Jasikevičius: aišku, visi nežais genialiai, bet norisi jau kažko daugiau
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pratęsė savo pergalių seriją LKL čempionate iki devynių, kai Alytuje 91:65 nugalėjo „Sintek-Dzūkiją“, nors antrame kėlinyje ir atsiliko
"Žalgiris" dzūkams leido priešintis tik du kėlinius, vėliau juos sutriuškino
"Žalgiris" dzūkams leido priešintis tik du kėlinius, vėliau juos sutriuškino
Aukštesnę pavarą po didžiosios pertraukos Alytuje įjungę Kauno „Žalgirio“ (9/0)krepšininkai 91:65 (17:18, 23:21, 28:12, 23:14) nugalėjo „Sintek-Dzūkijos“ (2/6)
"Šiauliai" užtikrintai susitvarkė su svečiais iš Prienų
"Šiauliai" užtikrintai susitvarkė su svečiais iš Prienų
„Šiauliai“ (3-5) antrą kartą per savaitę nugalėjo Prienų „CBet“ (4-5) krepšininkus, tiesa, šįkart tai padarė „Betsafe–LKL“ čempionate
Visų laikų rezultatyviausiųjų sąraše - T.Delininkaičio žingsnis aukštyn
Visų laikų rezultatyviausiųjų sąraše - T.Delininkaičio žingsnis aukštyn
Tomas Delininkaitis pakilo laipteliu aukščiau Lietuvos krepšinio lygos rezultatyviausiųjų sąraše.37-erių gynėjas vakar aplenkė Mindaugą Žukauską ir tapo 16-tu rezultatyviausiu
Sensacija LKL: "Rytas" krito Kėdainiuose
Sensacija LKL: "Rytas" krito Kėdainiuose
Kėdainių „Nevėžis“ (3-6) pateikė didelę staigmeną „Betsafe-LKL“ čempionate. Paskutinę vietą lygoje prieš šį turą užėmę Mariaus Kiltinavičiaus auklėtiniai
Susikrimtęs D.Adomaitis: tai - neatleistina
Susikrimtęs D.Adomaitis: tai - neatleistina
Antrą kartą iš eilės vienam LKL autsaiderių Kėdainių „Nevėžiui“ pralaimėjusio Vilniaus „Ryto“ vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis po šeštadienio
Atsigaunantis "Neptūnas" patiesė "Lietkabelį ir pakilo į trečią turnyrinės lentelės vietą
Atsigaunantis "Neptūnas" patiesė "Lietkabelį ir pakilo į trečią turnyrinės lentelės vietą
Įsibėgėjantys Klaipėdos „Neptūno“ (5-4) krepšininkai „Betsafe–LKL“ rungtynėse greitai išbarstė susikrautą dviženklį pranašumą, tačiau po pertraukos
Dramatiškame Aukštaitijos derbyje "Juventus" per pratęsimą palaužė "Pieno žvaigždes"
Dramatiškame Aukštaitijos derbyje "Juventus" per pratęsimą palaužė "Pieno žvaigždes"
Utenoje įvyko rezultatyviausias šio sezono „Betsafe–LKL“ mūšis, kuriame Laimonas Kisielius išplėšė pratęsimą, tačiau jame „Juventus“ (3/5)
I.Vaitkus - apie psichologinius iššūkius, "trapias" pėdas ir Ž. Urbono filosofiją
I.Vaitkus - apie psichologinius iššūkius, "trapias" pėdas ir Ž. Urbono filosofiją
„Kovas naujajame „Betsafe–LKL“ sezone pradėjusi Utenos „Juventus“ pusantro mėnesio privalės verstis be šią vasarą komandą sustiprinusio Igno Vaitkaus“,
"Juventus" pagerbs ryškų pėdsaką klubo istorijoje palikusį A.Šikšnių
"Juventus" pagerbs ryškų pėdsaką klubo istorijoje palikusį A.Šikšnių
Jubiliejinį sezoną švenčiantis Utenos „Juventus“ klubas prieš šio vakaro rungtynes su Pasvalio „Pieno -žvaigždėmis“ pagerbs dar vieną žaidėją, palikusį
LKL savaitgalio desertas - "Lietkabelio" vizitas į Klaipėdą (turo prognozės)
LKL savaitgalio desertas - "Lietkabelio" vizitas į Klaipėdą (turo prognozės)
„Betsafe–LKL“ čempionate šeštadienį startuos devintasis pirmenybių turas. Jame į aikšteles išbėgs visos dešimt turnyro komandų, o pagrindinis
Smagiame "Dzūkijos" žaidėjų proto mūšyje - klausimai apie V.Chomičių ir Alytaus futbolą
Smagiame "Dzūkijos" žaidėjų proto mūšyje - klausimai apie V.Chomičių ir Alytaus futbolą
Penktadienį „Betsafe–LKL“ sekėjų ekranuose – naujas populiariosios „Protų kovų“ rubrikos epizodas. Šįsyk ginklus smagioje kovoje surėmė Alytaus „Sintek–Dzūkijos“
M.Lukauskis pirmasis LKL istorijoje pasieks 1000 perimtų kamuolių ribą ("vagių" dešimtukas)
M.Lukauskis pirmasis LKL istorijoje pasieks 1000 perimtų kamuolių ribą ("vagių" dešimtukas)
Vyriausias „Betsafe–LKL“ krepšininkas Mindaugas Lukauskis įrašys savo pavardę į dar vieną LKL istorijos puslapį.M. Lukauskiui trūksta vos vieno perimto kamuolio iki
"Teisėjo švilpuke" aiškinamos keturių retai matomų epizodų taisyklės
"Teisėjo švilpuke" aiškinamos keturių retai matomų epizodų taisyklės
Mokomoji „Betsafe–LKL“ rubrika „Teisėjo švilpukas“ krepšinio aistruoliams šią savaitę pateikia keturis momentus, kurių per kiekvienas rungtynes tikrai
"Žalgirio" jaunimo komandos lyderis K.Kriisa paskolintas Prienų klubui
"Žalgirio" jaunimo komandos lyderis K.Kriisa paskolintas Prienų klubui
Kauno „Žalgirio“ komandai priklausantis talentingasis estas Kerras Kriisa iš Kauno keliasi į Prienus ir ten atstovaus „Betsafe–LKL“ pirmenybėse žaidžiančiai „CBet“
Prieš "Juventus" rungtynes - "Pyragų dienos" akcija
Prieš "Juventus" rungtynes - "Pyragų dienos" akcija
Lapkričio 9-ąją Utenos „Juventus“ stos į dar vieną „Betsafe-LKL“ čempionato kovą, kurioje susitiks su Pasvalio „Pieno Žvaigždžių“ krepšininkais. Būtent
Pažintis su B.Crawfordu: jaunas legionierius, stebinantis "Juventus" trenerių štabą
Pažintis su B.Crawfordu: jaunas legionierius, stebinantis "Juventus" trenerių štabą
„Aš aikštėje esu kovotojas“, – kalbėdamas su LKL TV kūrybine komanda tikino Utenos „Juventus“ gynėjas Bryantas Crawfordas. Šią charakterio savybę
"Šiauliai“ ir "CBet" pradeda maratoną: tarpusavyje žais triskart per 9 dienas
"Šiauliai“ ir "CBet" pradeda maratoną: tarpusavyje žais triskart per 9 dienas
Karaliaus Mindaugo taurės turnyro II etapas prasideda šį vakarą Šiauliuose.Dvi praėjusį savaitgalį „Betsafe–LKL“ čempionate smūgius patyrusios „Šiaulių“
LKL savaitės epizodų penketuke dominuoja galingi dėjimai
LKL savaitės epizodų penketuke dominuoja galingi dėjimai
„Betsafe–LKL“ pristato penkis gražiausius septintosios reguliariojo sezono savaitės epizodus.Penketuką atidaro Martinas Gebenas, Kauno „Žalgirio“ ir Utenos „Juventus“
Penktosios LKL akademijos laidos startas – susitikime su lygos administracija
Penktosios LKL akademijos laidos startas – susitikime su lygos administracija
Lietuvos krepšinio lyga jau penktus metus vykdo LKL akademijos projektą. Paskutinę spalio savaitę į pirmąją paskaitą apie LKL veiklą susirinko 14 jaunuolių iš visos Lietuvos.LKL

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime