Naujienos kraunasi...

R.Brazauskas: 1993 m. buvo daugiau entuziazmo (interviu)

Autorius: Arūnas Abromaitis, "Vakaro žinios".
R.Brazauskas: 1993 m. buvo daugiau entuziazmo (interviu)
Praėjusią savaitę Lietuvos krepšinio lygai sukako 27-eri. Lyga buvo įkurta 1993 m. balandžio 22 d. ir nuo to laiko Romualdo Brazausko gyvenimas yra labai glaudžiai su ja susijęs. LKL tik stojantis ant kojų - vadybininkas, daug metų - teisėjas, dabar - generalinis direktorius.

R.Brazauskas LKL aikštelėse ir kabinetuose išbandė visus minėtus vaidmenis. Pasak jo, lygai kuriantis buvo daugiau entuziazmo nei pinigų. Pastarųjų ilgainiui padaugėjo, bet, pandemijai verčiant veržtis diržus, pats laikas prisiminti 1993-iųjų entuziazmą. Jei krepšinis nepražuvo tada, nepražus ir dabar.

LKL istorija skaičiuojama nuo 1993 m. balandžio 22-osios, nes tą dieną aštuonių stipriausių Lietuvos klubų ir Šarūno Marčiulionio krepšinio fondo atstovai įkūrė Lietuvos krepšinio asociaciją. Netrukus ji virto Lietuvos krepšinio lyga.


Aštuoni klubai-steigėjai buvo Kauno „Žalgiris“, Kauno „Atletas“, Kauno „Drobė“, Vilniaus „Statyba“, Plungės „Olimpas“, „Šilutė“, Panevėžio „Lietkabelis“ ir Klaipėdos „Neptūnas“. Artėjant pirmajam sezonui, prie jų prisijungė dar dvi Kauno komandos - Kauno „Lavera“ ir NECA. Pirmuoju prezidentu tapo krepšininko karjeros dar nebaigęs Š.Marčiulionis, direktoratui vadovavo Juozas Jankauskas.

Kai kūrėsi lyga, R.Brazauskui buvo 32-eji. Jis jau buvo tarptautinės kategorijos teisėjas, padirbėjęs 1992 m. Barselonos olimpinėse žaidynėse. Mažiau žinomas faktas, kad 1993 m. R.Brazauskas LKL atliko ne tik teisėjo pareigas. „Lygai įsikūrus, gal birželio mėnesį, atėjau į ją dirbti vadybininku. Juo dirbau gal pusę metų. O teisėjavau nuo pačio pirmo sezono“, - pasakojo R.Brazauskas.

Jis neabejoja, kad LKL įkūrimas buvo labai svarbus įvykis: „Tai buvo atgimimas Lietuvos klubų krepšinyje. Didžiulės permainos vyko politiniame gyvenime, jos įvyko ir krepšinyje. LKL įkūrimas buvo didelis postūmis ir teisėjams. Viskas buvo nauja. Net teisėjų apranga su prezidento Š.Marčiulionio pagalba buvo pagaminta Amerikoje. Dėl piniginės išraiškos, net neprisimenu, kokia ji buvo. Nemanau, kad šioje srityje vyko didelės permainos, bet tais laikais prioritetai ir nebuvo finansiniai. Buvo didelė garbė teisėjausi LKL.“

Kaip teisėjas, R.Brazauskas LKL debiutavo 1993 m. spalio 1-ąją. Tą dieną vyko pirmojo sezono pirmasis turas. R.Brazauskas su Rimu Vitkumi teisėjavo rungtynėms, kuriose „Atletas“ 98:73 nugalėjo „Neptūną“. Abiejų komandų sudėtyse buvo žaidėjų, vėliau Lietuvos krepšinyje palikusių labai ryškius pėdsakus, „Atlete“ - Žydrūnas Ilgauskas, Saulius Štombergas, Kęstutis Kemzūra, „Neptūne“ - Eurelijus Žukauskas. LKL mačuose R.Brazauskas dirbo iki teisėjo karjeros pabaigos - 2013 m. gruodžio. Nustojęs teisėjauti, iškart grįžo į lygą, tik į kitas pareigas - generalinio direktoriaus, kurias užima iki šiol.

- Kuriantis lygai, Lietuvoje buvo sunkūs laikai daugelyje gyvenimo sričių. Turbūt nelengvi jie buvo ir krepšiniui? - "Vakaro žinios" paklausė R.BRAZAUSKO.

- Taip, buvo sąstingio, uždarumo laikotarpis. Jei žiūrėtume per teisėjavimo prizmę, mūsų geriausi teisėjai niekur negalėjo teisėjauti iki 1992 m. Oficialiose tarptautinėse varžybose mūsų teisėjų nebuvo maždaug trejus metus. Buvo tik nacionalinis čempionatas, vadinamoji aukščiausia lyga, kuri vėliau persiformavo į LKL.

Klubai nedalyvavo Europos turnyruose, nebent nuo 1992-1993 m. sezono. Dėl to sezono, tiksliai nepamenu, reikėtų pasitikslinti (tą sezoną „Žalgiris“ dalyvavo Eurolygoje, „Atletas“ - Saportos taurėje, o „Statyba“ - Koračo, bet visi Lietuvos klubai iškrito jau po pirmojo atrankos etapo, - red. past.). Lietuva tik 1991 m. gruodį buvo gražinta į Tarptautinę krepšinio federaciją. Kitais metais vasarą Lietuva dalyvavo olimpinėje atrankoje Ispanijoje. Tai buvo pati oficialių tarptautinių rungtynių pradžia.

O įsikūrus LKL, klubai pradėjo nuolat žaisti Europoje. Dalyvaudavo „Žalgiris“, atsimenu ir Plungės komandą, pasivadinusią „Žemaitijos lokiais“. Nors komanda buvo iš Plungės, ji negalėjo žaisti savo mažytėje salėje, todėl žaidė Mažeikiuose, dabartinėje „Ventos“ gimnazijos salėje. Tokia buvo pradžia. Po poros metų Europoje jau žaidė ir Vilniaus „Sakalai“, rungtyniavę „Ekinstos“ salėje. Prieš keletą metų teko šnekėti su graikais, kurie iki šiol prisimena, kad toje salėje persirengimo kambariai buvo požemyje, bunkeryje. Kol „Ekinstoj“ vyko rungtynės, persirengimo kambariai visą laiką ir buvo požemyje.

- Kas iš tuometinių lygos krepšininkų jums, kaip teisėjui, labiausiai įsiminė? Galbūt kažkurie iš jų keldavo daugiau problemų nei kiti?

- Negalėčiau pasakyti, kad kildavo didelių problemų. Tai neįstrigo. Gal todėl, kad visada stengiausi kaip galima greičiau užmiršti tokius dalykus, neapkrauti savęs nereikalingomis mintimis. Nelengva buvo teisėjauti neseniai mirusiam Davidui Edwardsui, žaidusiam „Šilutėje“. Jis buvo tikrai emocionalus žaidėjus, bet didelių incidentų tikrai nepamenu.

- Kuris LKL istorijos laikotarpis jums atrodo įdomiausias?

- Bet kuris iš jų turi savo žavesio. Išskirčiau tris laikotarpius. Pirmasis - transformacijos, kūrimosi. Per jį susiformavo klubai. Svarbus įvykis buvo „Šiaulių“, daugelį metų buvusių trečioje vietoje, atėjimas į lygą. Pradžioje 5 iš 10 komandų buvo iš Kauno. Gal tuo metu Kaune buvo daugiau finansinių galimybių, kad buvo įmanoma išlaikyti tiek komandų. Tačiau palaipsniui viskas atsisijojo, visi didieji miestai turėjo savo komandas. Gal net labiau įsiminė mažesnių miestų - Plungės, Šilutės - komandos, pasiekusios tikrai aukštų rezultatų, kovojant su didžiųjų miestų klubais.

Kai Vilniaus „Lietuvos rytas“ sugebėjo pirmą kartą įveikti „Žalgirį“, prasidėjo kitas laikotarpis. O paskutinis dešimtmetis yra viso Lietuvos klubinio krepšinio pakilimas. Visomis prasmėmis - ir pasirodymais Europos lygyje, ir dėl televizijos, interneto transliacijų gausos.

- Galima teigti, kad iki pandemijos ir varžybų nutraukimo LKL buvo įžengusi į aukso amžių?

- Be abejo. Nuolat didėjo komandų biudžetai, jos galėjo nusipirkti geresnius žaidėjus. Ir klubų vadyba pagerėjo, jau nekalbant apie „Žalgirį“, kuris pastaraisiais metais pasižymėjo ir Eurolygos mastu. Kilimas buvo visomis prasmėmis. Vadybiniai dalykai pakėlė lankomumą, žiūrimumą per televiziją, o kalbant apie jaunąją kartą - internetu.

- Nebijote, kad pandemija sugriaus visą statinį?

- Dabar, kol esame karantine, sunku kažką prognozuoti. Daug kas priklausys nuo to, kada grįšime į normalų gyvenimą, kada galės treniruotis žaidėjai, kada į sales grįš žiūrovai. Tai bus paskutinis etapas, kaip ir visi didieji renginiai. Aišku viena - visiems reikės susiveržti diržus. Juos susiveržti teks visose gyvenimo srityse, sportas tikrai nėra išimtis.

- Įsivaizduojate LKL rungtynes, vykstančias be žiūrovų?

- Iš dalies - taip. Teko matyti keletą Eurolygos rungtynių be žiūrovų. Vaizdas buvo ne pats geriausias. Kita vertus, gali nebūti pasirinkimo. Žaidimas be žiūrovų yra vienas iš variantų. Daug kas planuoja ir šį sezoną užbaigti be žiūrovų, surinkti visas komandas vienoje vietoje. Aišku, rungtynės gali vykti ir be jų, o be žaidėjų ir teisėjų - negali. Visgi žiūrovai, sakyčiau, yra neatskiriama sporto renginio dalis.

- Prisiminimai apie lygos įkūrimo laikus, gūdžius 1993-iuosius, turbūt irgi gali padrąsinti? Juk tada irgi nebuvo lengva - tiek krepšinyje, tiek kitose gyvenimo srityse?

- Tiesa. Juk tada, 1993-iaisiais, turėjome tik padėtus pamatus. Žinoma, daug kas pasikeitė, nes tada buvo daug entuziazmo, daugiau nei dabar. Kaip jau minėjau, neprisimenu, kokie tada buvo pinigai, kiek uždirbdavo teisėjai ir žaidėjai. Tačiau tai tikrai nebuvo pragyvenimo šaltinis. Dabar reikia vėl atrasti tą entuziazmą, prisiminti, kad ne visada buvo taip gerai, kaip pastaraisiais metais prieš pandemiją.

Faktai

Pirmasis LKL sezonas baigėsi 1994 m. gegužės 7 d., kai „Žalgiris“ 64:61 įveikė „Atletą“ ir laimėjo finalo seriją 3-1. Per visą sezoną žalgiriečiai pralaimėjo tik du kartus, abu kartus - „Atletui“ (pirmoji nesėkmė patirta reguliariajame sezone). Pirmojo sezono bronza atiteko „Statybai“, mažojo finalo serijoje 3-0 nugalėjusiai „Laverą“.

Rezultatyviausiu pirmojo sezono krepšininku tapo „Olimpo“ gynėjas Aurelijus Vaškys, pasižymėjęs 22 taškų vidurkiu. Pagal naudingumo balus (25,9) pirmavo „Žalgirio“ vidurio puolėjas Gintaras Einikis, pagal atkovotus kamuolius (11,9) - „Atleto“ milžinas Žydrūnas Ilgauskas, o pagal rezultatyvius perdavimus (3,5) - „Šilutės“ gynėjas Aleksandras Stančiauskas

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
M.Girdžiūnas savo visų laikų "Ryto" penketo atakoms vadovauti patikėjo T.Rice'ui
M.Girdžiūnas savo visų laikų "Ryto" penketo atakoms vadovauti patikėjo T.Rice'ui
Vilniaus "Rytas" tęsia komandos atstovų apklausą dėl visų laikų klubo starto penketo, o šį kartą jį išrinkti patikėjo Mindaugui Girdžiūnui.Klaipėdietis pasirinko Tyrese'ą
M.Šernius lieka prie Prienų klubo vairo, jam toliau padės D.Šalenga ir M.Leonavičius
M.Šernius lieka prie Prienų klubo vairo, jam toliau padės D.Šalenga ir M.Leonavičius
Prienų „CBet“ komanda žengia pirmuosius žingsnius artėjančio sezono pasiruošime. Klubas pratęs bendradarbiavimą su 2019–2020 metų sezone ekipą treniravusiu strategu Mantu
LKL suplanavo kito sezono pradžią ir priėmė dar porą sprendimų
LKL suplanavo kito sezono pradžią ir priėmė dar porą sprendimų
Trečiadienį įvyko Lietuvos krepšinio lygos (LKL) valdybos posėdis, kuriame aptarti svarbiausi einamieji klausimai bei kito sezono gairės.Šiuo metu planuojamas 2020-2021 m. „Betsafe-LKL“
R.Kurtinaitis - apie "Žalgirio" kvietimą, sugadintą jubiliejų ir maloniausią sezoną karjeroje "Ryte"
R.Kurtinaitis - apie "Žalgirio" kvietimą, sugadintą jubiliejų ir maloniausią sezoną karjeroje "Ryte"
Rimo Kurtinaičio kelionė Lietuvos krepšinio lygoje buvo spalvinga. Nuo kiaurų salių stogų ir kaltinimų tyčiniu pralaimėjimu iki visas prognozes paneigusių triumfų – 60–metį
L.Kleiza paliko "Ryto" dalininkus, į administraciją grįžo J.Sarapinas
L.Kleiza paliko "Ryto" dalininkus, į administraciją grįžo J.Sarapinas
Vilniaus „Rytas“ informuoja klubo aistruolius ir visą sostinės krepšinio bendruomenę apie permainas įvykusias klubo valdyme. Iš dalininkų gretų nusprendė pasitraukti Linas
"Rytas" ir karantino metu kviečia į Ropliukų lenktynes
"Rytas" ir karantino metu kviečia į Ropliukų lenktynes
Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse, gegužės 31 d., Vilniaus „Rytas“ trečiąjį kartą klubo istorijoje, kviečia šeimas ir jų mažuosius dalyvauti jau tradicinėmis
"Lietkabelio" sirgaliai išrinko skambiausią sezono pergalę, efektingiausius ir emocingiausius žaidėjus
"Lietkabelio" sirgaliai išrinko skambiausią sezono pergalę, efektingiausius ir emocingiausius žaidėjus
Panevėžio „Lietkabelio“ sirgaliai socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“ visą savaitę rinko sezono geriausiuosius.Emocingiausio žaidėjo nominacijoje
A.Marčiulionis į geriausių visų laikų "Ryto" sudėtį įtraukė ir savo legendinį tėtį
A.Marčiulionis į geriausių visų laikų "Ryto" sudėtį įtraukė ir savo legendinį tėtį
Geriausias NKL 2019-2020 metų sezono jaunasis krepšininkas ir vienas Vilniaus "Ryto" dublerių komandos "Perlas" lyderių Augustas Marčiulionis įvardijo sostinės klubo visų
Delfi TV eteryje – nauja vasaros lyga su būriu LKL krepšininkų
Delfi TV eteryje – nauja vasaros lyga su būriu LKL krepšininkų
Dėl karantino sutrumpintą įvairių šalies krepšinio divizionų sezoną bene pirmą kartą pakeis vasaros lyga, kurioje dėl rėmėjų įsteigto prizinio fondo rungsis profesionalūs krepšininkai.
"Lietkabelio" praėjusio sezono lyderiai - Ž.Šakičius ir T.Dimša
"Lietkabelio" praėjusio sezono lyderiai - Ž.Šakičius ir T.Dimša
Panevėžio „Lietkabelio“ komandos sezonas baigėsi anksčiau nei buvo galima prognozuoti ir laukti – koronaviruso pandemija privertė nutraukti Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe–LKL“)
Į buvusį "Žalgirio" žaidėją nusitaikė Graikijos grandas
Į buvusį "Žalgirio" žaidėją nusitaikė Graikijos grandas
Nuo 2018-ųjų Stambulo "Anadolu Efes" aprangą vilkintis buvęs Kauno "Žalgirio" amerikietis Jamesas Andersonas gali persikelti į Graikiją.Neoficialiais šaltiniais 31-erių
Motinos dienos sveikinimai: Š.Jasikevičius parodė užaugusį šunį, D.Adomaitis – barzdą
Motinos dienos sveikinimai: Š.Jasikevičius parodė užaugusį šunį, D.Adomaitis – barzdą
Sekmadienį švenčiama motinos diena, todėl socialinius tinklus užplūdo sveikinimai. Juos rašė bei nuotraukomis dalinosi ir krepšininkai, o pasidalinti šventės akimirkomis
"Ryto" kapitonas E.Bendžius įvardijo Vilniaus komandos visų laikų geriausiųjų penketą
"Ryto" kapitonas E.Bendžius įvardijo Vilniaus komandos visų laikų geriausiųjų penketą
Vienas Vilniaus "Ryto" lyderių Eimantas Bendžius įvardijo sostinės komandos visų laikų geriausių krepšininkų penketuką.Į jį Lietuvos vicečempionų kapitonas įtraukė Chucką
"Juventus" prezidentas surinko savo visų laikų Utenos komandą
"Juventus" prezidentas surinko savo visų laikų Utenos komandą
Utenos „Juventus“ klubas ir toliau renka savo visų laikų komandą, o šį kartą savo pasirinkimu pasidalino nuostabų palaikymą kiekvienų rungtynių metų kuriančių „Raudonųjų
R.Jokubaitis ir M.Blaževičius – apie sėkmingą sezoną bei naujokų biržos paraiškas
R.Jokubaitis ir M.Blaževičius – apie sėkmingą sezoną bei naujokų biržos paraiškas
Praėjusiame „Betsafe–LKL“ sezone netrūko sėkmingų jaunųjų žaidėjų pasirodymų. Pasitikėjimą savo sistemų talentais demonstravo ir didžiųjų miestų klubai –
LKL įkūrimą prisiminęs olimpinis čempionas Š.Marčiulionis: tikiuosi, tapsime moraliai švaresni
LKL įkūrimą prisiminęs olimpinis čempionas Š.Marčiulionis: tikiuosi, tapsime moraliai švaresni
Anapus Atlanto šiuo metu esantis Šarūnas Marčiulionis nesitiki, kad šią vasarą dar išvysime krepšinio varžybas. Nors ateitis atrodo kaip niekada miglota, olimpinis
R.Brazauskas: 1993 m. buvo daugiau entuziazmo (interviu)
R.Brazauskas: 1993 m. buvo daugiau entuziazmo (interviu)
Praėjusią savaitę Lietuvos krepšinio lygai sukako 27-eri. Lyga buvo įkurta 1993 m. balandžio 22 d. ir nuo to laiko Romualdo Brazausko gyvenimas yra labai glaudžiai su ja susijęs. LKL tik
Koronavirusas nestabdo "Ryto" gerbėjų - atributikos prekyba šovė aukštyn
Koronavirusas nestabdo "Ryto" gerbėjų - atributikos prekyba šovė aukštyn
Po nutraukto „Betsafe–LKL“ sezono ir kovo 16 d. Lietuvoje prasidėjus karantinui krepšinis sustojo. Nors dėl neįvykusių LKL kovų sostinės klubas neteko planuotų pajamų –
Jei ne krepšinis, "Ryto" snaiperis D.Sirvydis būtų švepluojantis šefas
Jei ne krepšinis, "Ryto" snaiperis D.Sirvydis būtų švepluojantis šefas
Vilniaus "Ryto" 24 sekundžių rubrikos ataka ataka šį kartą priklauso jaunajamsnaiperiui  Deividui Sirvydžiui.Prieš kamerą praėjusią vasarą NBA naujokų biržoje Dalaso
Būsimasis LKL sezonas greičiausiai prasidės be žiūrovų, nežinia, kiek komandų žais
Būsimasis LKL sezonas greičiausiai prasidės be žiūrovų, nežinia, kiek komandų žais
28-asis Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezonas startuos 2020-ųjų rugsėjo 19 d. Tačiau dėl koronaviruso pandemijos sukeltos ekonominės krizės sunku spėlioti, kiek klubų varžysis dėl medalių.Šis
 LKL klubai įtariami dėl kartelio – pradėtas tyrimas, gresia daugiatūkstantinės baudos
LKL klubai įtariami dėl kartelio – pradėtas tyrimas, gresia daugiatūkstantinės baudos
Konkurencijos taryba (KT), įvertinusi iš Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ir klubų gautą informaciją apie kovo 13 d. vykusį LKL posėdį ir jame aptartus klausimus, susijusius su algų
Ž.Urbonas įvardijo savo "Juventus" visų laikų komandą, taip pat nepamiršo V.Praškevičiaus
Ž.Urbonas įvardijo savo "Juventus" visų laikų komandą, taip pat nepamiršo V.Praškevičiaus
Utenos „Juventus“ klubo sirgaliai ir toliau renka geriausią visų laikų „Juventus“ komandą, o savo pasirinkimą šį kartą įvardijo ir dabartinis komandos vyr. treneris
Lietuvą išgyręs "Ryto" meksikietis – apie ateitį, neišmokėtą atlyginimą ir sunkią kelionę namo
Lietuvą išgyręs "Ryto" meksikietis – apie ateitį, neišmokėtą atlyginimą ir sunkią kelionę namo
Vilniaus „Ryto“ komandai šį krepšinio sezoną atstovavęs 30-metis meksikietis Francisco Cruzas iš Lietuvos į gimtąją šalį išsivežė puikius prisiminimus,
Krepšinio arbitražas žaidėjų atlyginimus leidžia pjauti per pusę
Krepšinio arbitražas žaidėjų atlyginimus leidžia pjauti per pusę
Krepšinio arbitražo teismas (BAT) paskelbė rekomendacijas, kaip spręsti koronaviruso pandemijos iškeltus žaidėjų atlyginimų ir kitus jautrius klausimus.Šios rekomendacijos nėra
Krepšinio agentas: klubų biudžetai susitrauks 30-40 proc., tai atsilieps ir žaidėjų atlyginimams
Krepšinio agentas: klubų biudžetai susitrauks 30-40 proc., tai atsilieps ir žaidėjų atlyginimams
Sustabdžius varžybas, nesustojo krepšinio agentų veikla, jiems dabar - pats darbymetis. Reikia susitarti su klubais dėl atlyginimų, prasideda ir derybos dėl kito sezono.  Pasak krepšinio
D.Kairys - pagrindinis kandidatas į "Ryto" stratego postą ("Avtodor" prezidentas komentuoti neskuba)
D.Kairys - pagrindinis kandidatas į "Ryto" stratego postą ("Avtodor" prezidentas komentuoti neskuba)
Kaip praneša Rusijos žiniasklaida, Donaldas Kairys yra pagrindinis pretendentas užimti Vilbiaus "Ryto" vyriausiojo trenerio pareigas.Vilniečiai šiame sezone nepateko į Europos
"Juventus" direktoriaus Utenos visų laikų komandoje - ir V.Praškevičius
"Juventus" direktoriaus Utenos visų laikų komandoje - ir V.Praškevičius
Dvidešimt metų – ilgas laiko tarpas. Tačiau tik ne tuo atveju, jei kalbame apie sporto organizaciją. Nors dar pakankamai jauna, Utenos „Juventus“ jau turi kuo pasigirti. Tiek
Legendinio Š.Marčiulionio sūnus - apsisprendimo kryžkelėje: "Rytas" ar NCAA
Legendinio Š.Marčiulionio sūnus - apsisprendimo kryžkelėje: "Rytas" ar NCAA
Geriausias VIKINGLOTTO-NKL 2019-2020 metų sezono jaunasis krepšininkas Augustas Marčiulionis stengiasi priverstinę pertrauką nuo krepšinio išnaudoti savo kūno patobulinimui.Nacionalinės

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime