Naujienos kraunasi...

R.Brazauskas: 1993 m. buvo daugiau entuziazmo (interviu)

Autorius: Arūnas Abromaitis, "Vakaro žinios".
R.Brazauskas: 1993 m. buvo daugiau entuziazmo (interviu)
Praėjusią savaitę Lietuvos krepšinio lygai sukako 27-eri. Lyga buvo įkurta 1993 m. balandžio 22 d. ir nuo to laiko Romualdo Brazausko gyvenimas yra labai glaudžiai su ja susijęs. LKL tik stojantis ant kojų - vadybininkas, daug metų - teisėjas, dabar - generalinis direktorius.

R.Brazauskas LKL aikštelėse ir kabinetuose išbandė visus minėtus vaidmenis. Pasak jo, lygai kuriantis buvo daugiau entuziazmo nei pinigų. Pastarųjų ilgainiui padaugėjo, bet, pandemijai verčiant veržtis diržus, pats laikas prisiminti 1993-iųjų entuziazmą. Jei krepšinis nepražuvo tada, nepražus ir dabar.

LKL istorija skaičiuojama nuo 1993 m. balandžio 22-osios, nes tą dieną aštuonių stipriausių Lietuvos klubų ir Šarūno Marčiulionio krepšinio fondo atstovai įkūrė Lietuvos krepšinio asociaciją. Netrukus ji virto Lietuvos krepšinio lyga.


Aštuoni klubai-steigėjai buvo Kauno „Žalgiris“, Kauno „Atletas“, Kauno „Drobė“, Vilniaus „Statyba“, Plungės „Olimpas“, „Šilutė“, Panevėžio „Lietkabelis“ ir Klaipėdos „Neptūnas“. Artėjant pirmajam sezonui, prie jų prisijungė dar dvi Kauno komandos - Kauno „Lavera“ ir NECA. Pirmuoju prezidentu tapo krepšininko karjeros dar nebaigęs Š.Marčiulionis, direktoratui vadovavo Juozas Jankauskas.

Kai kūrėsi lyga, R.Brazauskui buvo 32-eji. Jis jau buvo tarptautinės kategorijos teisėjas, padirbėjęs 1992 m. Barselonos olimpinėse žaidynėse. Mažiau žinomas faktas, kad 1993 m. R.Brazauskas LKL atliko ne tik teisėjo pareigas. „Lygai įsikūrus, gal birželio mėnesį, atėjau į ją dirbti vadybininku. Juo dirbau gal pusę metų. O teisėjavau nuo pačio pirmo sezono“, - pasakojo R.Brazauskas.

Jis neabejoja, kad LKL įkūrimas buvo labai svarbus įvykis: „Tai buvo atgimimas Lietuvos klubų krepšinyje. Didžiulės permainos vyko politiniame gyvenime, jos įvyko ir krepšinyje. LKL įkūrimas buvo didelis postūmis ir teisėjams. Viskas buvo nauja. Net teisėjų apranga su prezidento Š.Marčiulionio pagalba buvo pagaminta Amerikoje. Dėl piniginės išraiškos, net neprisimenu, kokia ji buvo. Nemanau, kad šioje srityje vyko didelės permainos, bet tais laikais prioritetai ir nebuvo finansiniai. Buvo didelė garbė teisėjausi LKL.“

Kaip teisėjas, R.Brazauskas LKL debiutavo 1993 m. spalio 1-ąją. Tą dieną vyko pirmojo sezono pirmasis turas. R.Brazauskas su Rimu Vitkumi teisėjavo rungtynėms, kuriose „Atletas“ 98:73 nugalėjo „Neptūną“. Abiejų komandų sudėtyse buvo žaidėjų, vėliau Lietuvos krepšinyje palikusių labai ryškius pėdsakus, „Atlete“ - Žydrūnas Ilgauskas, Saulius Štombergas, Kęstutis Kemzūra, „Neptūne“ - Eurelijus Žukauskas. LKL mačuose R.Brazauskas dirbo iki teisėjo karjeros pabaigos - 2013 m. gruodžio. Nustojęs teisėjauti, iškart grįžo į lygą, tik į kitas pareigas - generalinio direktoriaus, kurias užima iki šiol.

- Kuriantis lygai, Lietuvoje buvo sunkūs laikai daugelyje gyvenimo sričių. Turbūt nelengvi jie buvo ir krepšiniui? - "Vakaro žinios" paklausė R.BRAZAUSKO.

- Taip, buvo sąstingio, uždarumo laikotarpis. Jei žiūrėtume per teisėjavimo prizmę, mūsų geriausi teisėjai niekur negalėjo teisėjauti iki 1992 m. Oficialiose tarptautinėse varžybose mūsų teisėjų nebuvo maždaug trejus metus. Buvo tik nacionalinis čempionatas, vadinamoji aukščiausia lyga, kuri vėliau persiformavo į LKL.

Klubai nedalyvavo Europos turnyruose, nebent nuo 1992-1993 m. sezono. Dėl to sezono, tiksliai nepamenu, reikėtų pasitikslinti (tą sezoną „Žalgiris“ dalyvavo Eurolygoje, „Atletas“ - Saportos taurėje, o „Statyba“ - Koračo, bet visi Lietuvos klubai iškrito jau po pirmojo atrankos etapo, - red. past.). Lietuva tik 1991 m. gruodį buvo gražinta į Tarptautinę krepšinio federaciją. Kitais metais vasarą Lietuva dalyvavo olimpinėje atrankoje Ispanijoje. Tai buvo pati oficialių tarptautinių rungtynių pradžia.

O įsikūrus LKL, klubai pradėjo nuolat žaisti Europoje. Dalyvaudavo „Žalgiris“, atsimenu ir Plungės komandą, pasivadinusią „Žemaitijos lokiais“. Nors komanda buvo iš Plungės, ji negalėjo žaisti savo mažytėje salėje, todėl žaidė Mažeikiuose, dabartinėje „Ventos“ gimnazijos salėje. Tokia buvo pradžia. Po poros metų Europoje jau žaidė ir Vilniaus „Sakalai“, rungtyniavę „Ekinstos“ salėje. Prieš keletą metų teko šnekėti su graikais, kurie iki šiol prisimena, kad toje salėje persirengimo kambariai buvo požemyje, bunkeryje. Kol „Ekinstoj“ vyko rungtynės, persirengimo kambariai visą laiką ir buvo požemyje.

- Kas iš tuometinių lygos krepšininkų jums, kaip teisėjui, labiausiai įsiminė? Galbūt kažkurie iš jų keldavo daugiau problemų nei kiti?

- Negalėčiau pasakyti, kad kildavo didelių problemų. Tai neįstrigo. Gal todėl, kad visada stengiausi kaip galima greičiau užmiršti tokius dalykus, neapkrauti savęs nereikalingomis mintimis. Nelengva buvo teisėjauti neseniai mirusiam Davidui Edwardsui, žaidusiam „Šilutėje“. Jis buvo tikrai emocionalus žaidėjus, bet didelių incidentų tikrai nepamenu.

- Kuris LKL istorijos laikotarpis jums atrodo įdomiausias?

- Bet kuris iš jų turi savo žavesio. Išskirčiau tris laikotarpius. Pirmasis - transformacijos, kūrimosi. Per jį susiformavo klubai. Svarbus įvykis buvo „Šiaulių“, daugelį metų buvusių trečioje vietoje, atėjimas į lygą. Pradžioje 5 iš 10 komandų buvo iš Kauno. Gal tuo metu Kaune buvo daugiau finansinių galimybių, kad buvo įmanoma išlaikyti tiek komandų. Tačiau palaipsniui viskas atsisijojo, visi didieji miestai turėjo savo komandas. Gal net labiau įsiminė mažesnių miestų - Plungės, Šilutės - komandos, pasiekusios tikrai aukštų rezultatų, kovojant su didžiųjų miestų klubais.

Kai Vilniaus „Lietuvos rytas“ sugebėjo pirmą kartą įveikti „Žalgirį“, prasidėjo kitas laikotarpis. O paskutinis dešimtmetis yra viso Lietuvos klubinio krepšinio pakilimas. Visomis prasmėmis - ir pasirodymais Europos lygyje, ir dėl televizijos, interneto transliacijų gausos.

- Galima teigti, kad iki pandemijos ir varžybų nutraukimo LKL buvo įžengusi į aukso amžių?

- Be abejo. Nuolat didėjo komandų biudžetai, jos galėjo nusipirkti geresnius žaidėjus. Ir klubų vadyba pagerėjo, jau nekalbant apie „Žalgirį“, kuris pastaraisiais metais pasižymėjo ir Eurolygos mastu. Kilimas buvo visomis prasmėmis. Vadybiniai dalykai pakėlė lankomumą, žiūrimumą per televiziją, o kalbant apie jaunąją kartą - internetu.

- Nebijote, kad pandemija sugriaus visą statinį?

- Dabar, kol esame karantine, sunku kažką prognozuoti. Daug kas priklausys nuo to, kada grįšime į normalų gyvenimą, kada galės treniruotis žaidėjai, kada į sales grįš žiūrovai. Tai bus paskutinis etapas, kaip ir visi didieji renginiai. Aišku viena - visiems reikės susiveržti diržus. Juos susiveržti teks visose gyvenimo srityse, sportas tikrai nėra išimtis.

- Įsivaizduojate LKL rungtynes, vykstančias be žiūrovų?

- Iš dalies - taip. Teko matyti keletą Eurolygos rungtynių be žiūrovų. Vaizdas buvo ne pats geriausias. Kita vertus, gali nebūti pasirinkimo. Žaidimas be žiūrovų yra vienas iš variantų. Daug kas planuoja ir šį sezoną užbaigti be žiūrovų, surinkti visas komandas vienoje vietoje. Aišku, rungtynės gali vykti ir be jų, o be žaidėjų ir teisėjų - negali. Visgi žiūrovai, sakyčiau, yra neatskiriama sporto renginio dalis.

- Prisiminimai apie lygos įkūrimo laikus, gūdžius 1993-iuosius, turbūt irgi gali padrąsinti? Juk tada irgi nebuvo lengva - tiek krepšinyje, tiek kitose gyvenimo srityse?

- Tiesa. Juk tada, 1993-iaisiais, turėjome tik padėtus pamatus. Žinoma, daug kas pasikeitė, nes tada buvo daug entuziazmo, daugiau nei dabar. Kaip jau minėjau, neprisimenu, kokie tada buvo pinigai, kiek uždirbdavo teisėjai ir žaidėjai. Tačiau tai tikrai nebuvo pragyvenimo šaltinis. Dabar reikia vėl atrasti tą entuziazmą, prisiminti, kad ne visada buvo taip gerai, kaip pastaraisiais metais prieš pandemiją.

Faktai

Pirmasis LKL sezonas baigėsi 1994 m. gegužės 7 d., kai „Žalgiris“ 64:61 įveikė „Atletą“ ir laimėjo finalo seriją 3-1. Per visą sezoną žalgiriečiai pralaimėjo tik du kartus, abu kartus - „Atletui“ (pirmoji nesėkmė patirta reguliariajame sezone). Pirmojo sezono bronza atiteko „Statybai“, mažojo finalo serijoje 3-0 nugalėjusiai „Laverą“.

Rezultatyviausiu pirmojo sezono krepšininku tapo „Olimpo“ gynėjas Aurelijus Vaškys, pasižymėjęs 22 taškų vidurkiu. Pagal naudingumo balus (25,9) pirmavo „Žalgirio“ vidurio puolėjas Gintaras Einikis, pagal atkovotus kamuolius (11,9) - „Atleto“ milžinas Žydrūnas Ilgauskas, o pagal rezultatyvius perdavimus (3,5) - „Šilutės“ gynėjas Aleksandras Stančiauskas

Naujienos ir pranešimai iš krepšinio pasaulio
    
"Žalgirio" tandemas sukūrė gražiausią LKL savaitės epizodą
"Žalgirio" tandemas sukūrė gražiausią LKL savaitės epizodą
Prieš prasidėjusią rinktinių pertrauką „Betsafe-LKL“ čempionate praėjusi savaitė buvo pažymėta trimis susitikimais – rungtynės vyko Prienuose, Šiauliuose ir Kaune.
Apie Blaževičiaus problemą prabilęs Schilleris pasveikino jo ir Jokubaičio sprendimą dėl NBA
Apie Blaževičiaus problemą prabilęs Schilleris pasveikino jo ir Jokubaičio sprendimą dėl NBA
Kauno „Žalgiris“ sekmadienio vakarą namuose 81:59 sutriuškino Klaipėdos „Neptūną“, o Lietuvos čempionų vyriausiasis treneris Martinas Schilleris po užtikrintos pergalės
Du kėlinius miegojęs "Žalgiris" po pertraukos sutriuškino "Neptūną"
Du kėlinius miegojęs "Žalgiris" po pertraukos sutriuškino "Neptūną"
Sekmadienį Kauno „Žalgirio“ krepšininkai „Betsafe–LKL“ čempionate iškovojo dar vieną pergalę. Martino Schillerio auklėtiniai namų aikštėje rezultatu
G.Orelikas išplėšė dramatišką pergalę "Šiauliams" (video komentarai)
G.Orelikas išplėšė dramatišką pergalę "Šiauliams" (video komentarai)
Kėdainių „Nevėžis-Optibet“ (5/4) sekmadienio vakarą jau laikė pergalę savo rankose, tačiau įspūdingą charakterį pademonstravę „Šiaulių“ (2/7) krepšininkai
"Lietkabelyje" - keli nauji koronaviruso atvejai
"Lietkabelyje" - keli nauji koronaviruso atvejai
Panevėžio „Lietkabelio“ komanda vėl susidūrė su koronaviruso atvejais.Šią savaitę Europos taurėje dvejas rungtynes sužaidusi ekipa šeštadienį grįžo į Lietuvą
Vos neprisižaidusios "Pieno žvaigždės" išsivežė pergalę iš Prienų
Vos neprisižaidusios "Pieno žvaigždės" išsivežė pergalę iš Prienų
Vieninteliame šeštadienio Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) mače intriga buvo pasiekusi aukščiausiąjį tašką, nes „Pieno žvaigždės“
"Neptūno" veteranas M.Mažeika prieš "Žalgirį" nusiteikęs kovoti tik dėl pergalės
"Neptūno" veteranas M.Mažeika prieš "Žalgirį" nusiteikęs kovoti tik dėl pergalės
„Betsafe-LKL“ pirmenybėse prieš savaitgalio turą vėl įvyko tvarkaraščio pakeitimai, tačiau čempionatas vyksta toliau – per dvi dienas bus sužaistos trejos turnyro
Prienų klubas atsisveikino su aukštaūgiu iš Senegalo
Prienų klubas atsisveikino su aukštaūgiu iš Senegalo
Prienų „CBet“ komandoje – sudėties korekcijos. Klubas abipusiu susitarimu nutraukė sutartį su 21 metų 210 cm ūgio senegaliečiu Khadimu Sow.Madrido „Real“ komandos akademiją
N.Giga – apie koledžų krepšinį, ten sutiktą J.Morantą ir kita
N.Giga – apie koledžų krepšinį, ten sutiktą J.Morantą ir kita
Penktadienį „Betsafe-LKL“ „Facebook“ paskyroje vykusios tiesioginės transliacijos metu radijo laidų vedėjas Paulius Vaitiekūnas bendravo su Klaipėdos „Neptūno“
Koronaviruso atvejis - ir "Dzūkijos" komandoje
Koronaviruso atvejis - ir "Dzūkijos" komandoje
„Dzūkijos“ komandoje buvo užfiksuotas pirmasis koronaviruso susirgimo atvejis. Alytaus klubo krepšininkas nejaučia jokių šiai infekcijai būdingų simptomų.Visi Alytaus komandos
"Ryto" klube - koronaviruso atvejis
"Ryto" klube - koronaviruso atvejis
Vilniaus „Ryto“ komandoje užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis, krepšininko pavardė neatskleidžiama.Sostinės klubo žaidėjui pajutus simptomus ir atlikus COVID-19 testą, buvo
Apie "Žalgirį" kol kas negalvojantis T.Digbeu: mano tikslas yra NBA
Apie "Žalgirį" kol kas negalvojantis T.Digbeu: mano tikslas yra NBA
Praėjusią savaitę „Betsafe-LKL“ padangės vos nesudrebino rimta sensacija – Manto Šerniaus treniruojama Prienų „CBet“ ekipa liko per plauką nuo pergalės prieš
Uteną palieka nepritapęs amerikietis puolėjas
Uteną palieka nepritapęs amerikietis puolėjas
Rugsėjo pabaigoje į Lietuvą atvykęs bei prie „Juventus“ klubo prisijungęs amerikietis Jamelis Artisas Utenoje daugiau neberungtyniaus. Su 27-erių 201 cm ūgio puolėju sutartis nutraukta
"Lietkabelio" žaidimą analizavęs M.Brazys išskyrė amerikiečio savanaudiškumą
"Lietkabelio" žaidimą analizavęs M.Brazys išskyrė amerikiečio savanaudiškumą
LKL TV tęsia rubrikos „Ant lentutės“ ciklą, kuriame „Betsafe-LKL“ ekipas analizuoja treneris Mindaugas Brazys.Naujausiame epizode treneris nagrinėjo Panevėžio „Lietkabelio“
Kėdainių treneris – apie Šaro medžioklę ir NBA tikslą (interviu)
Kėdainių treneris – apie Šaro medžioklę ir NBA tikslą (interviu)
Kėdainių „Nevėžis-Optibet“ po pirmojo „Betsafe-LKL“ čempionato rato užima ketvirtąją vietą ir yra turbūt maloniausiai stebinanti šio sezono komanda. Patyrusių
Šernius apie LKL turo MVP Digbeu: tikiu, kad jis gali grįžti į "Žalgirį"
Šernius apie LKL turo MVP Digbeu: tikiu, kad jis gali grįžti į "Žalgirį"
Kauno "Žalgirio" krepšininkai savo namų aikštėje sekmadienį išvargo pergalę prieš Prienų „Cbet“ ekipą. Martino Schillerio auklėtiniai namie 103:100
Žalgiriečio Vasturios žvaigždžių valanda - LKL savaitės momentų rinkinyje
Žalgiriečio Vasturios žvaigždžių valanda - LKL savaitės momentų rinkinyje
Praėjusią savaitę „Betsafe-LKL“ čempionate įvyko trys susitikimai, per kuriuos buvo sukurta nemažai kvapą gniaužiančių epizodų. Juos lygos sirgaliams pristato LKL.lt.Penketuką atidaro
Žaibais rūbinėje spjaudęsis Schilleris: patys matėte rungtynes
Žaibais rūbinėje spjaudęsis Schilleris: patys matėte rungtynes
Kauno „Žalgiris“ antrą savaitgalį iš eilės nugali Prienų „CBet“, tačiau pastaroji dvikova buvo visiškai kitokia. Kauniečiai 103:100 įveikė svečius, tačiau
S.Vasturia ištraukė "Žalgiriui" pergalę po pratęsimo
S.Vasturia ištraukė "Žalgiriui" pergalę po pratęsimo
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai savo namų aikštėje sekmadienį išvargo pergalę prieš Prienų „Cbet“ ekipą. Martino Schillerio auklėtiniai „Žalgirio“
"Dzūkijos" treneris O.Kurauskas stos prieš teismą dėl Klaipėdoje galimai iššvaistytos didžiulės sumos
"Dzūkijos" treneris O.Kurauskas stos prieš teismą dėl Klaipėdoje galimai iššvaistytos didžiulės sumos
Klaipėdos apygardos prokuratūra perdavė Klaipėdos apygardos teismui didelės apimties baudžiamąją bylą, kurioje buvusiam Klaipėdos "Neptūno" direktoriui Osvaldui  Kurauskui pareikšti
Peties traumą patyrė "Ryto" vidurio puolėjas R.Gustys
Peties traumą patyrė "Ryto" vidurio puolėjas R.Gustys
Vilniaus „Ryto“ klubo krepšininkų ir toliau neapleidžia sveikatos problemos.Penktadienį paaiškėjo, kad pirštą susilaužė komandos kapitonas Arnas Butkevičius,
"Rytas" trijų pralaimėjimų seriją nutraukė Utenoje (trenerių komentarai)
"Rytas" trijų pralaimėjimų seriją nutraukė Utenoje (trenerių komentarai)
Vilniaus „Rytas“ (7/3) trijų iš eilės „Betsafe-LKL“ čempionato pralaimėjimų seriją nutraukė įspūdingu stiliumi. Donaldo Kairio vadovaujama sostinės ekipa išvykoje
Dviženklį deficitą panaikinęs "Neptūnas" išsikapstė iš nesėkmių liūno
Dviženklį deficitą panaikinęs "Neptūnas" išsikapstė iš nesėkmių liūno
Klaipėdos „Neptūno“ (3/5) komanda nutraukė penkių pralaimėjimų seriją „Betsafe-LKL“ ir namuose 80:74 (17:25, 24:17, 16:8, 23:24) įveikė Pasvalio „Pieno žvaigždes“
Ž.Urbonas: vilniečiai jau atsispyrė iš psichologinės duobelės
Ž.Urbonas: vilniečiai jau atsispyrė iš psichologinės duobelės
Po lygiai trijų savaičių neplanuotos pertraukos į „Betsafe-LKL“ kovas šiandien grįžta Utenos „Juventus“.Dėl didelio COVID-19 atvejų skaičiaus klube negalėję rungtyniauti
Šulskis prieš dvikovą su "Rytu": atrodė, kad jie šį sezoną pasieks kažką įspūdingo
Šulskis prieš dvikovą su "Rytu": atrodė, kad jie šį sezoną pasieks kažką įspūdingo
Susitikimą abi komandos pasitiks skirtingomis nuotaikomis – Vilniaus klubas savaitės viduryje pagaliau nutraukė keturių nesėkmių visuose turnyruose seriją, o štai „Juventus“
J.Kazlauskas – apie karjeros pradžią, palyginimus su Jasikevičiumi ir augantį jaunimą
J.Kazlauskas – apie karjeros pradžią, palyginimus su Jasikevičiumi ir augantį jaunimą
LKL TV laida „Krepšinis su Rimvydu Valatka“ aistruoliams pateikė dar vieną išsamų pokalbį su lietuviškojo krepšinio legenda.Šįkart pašnekovo vietą
"Rytas" oficialiai pranešė apie išsiskyrimą su McCulloughu
"Rytas" oficialiai pranešė apie išsiskyrimą su McCulloughu
Vilniaus „Rytas“ išsiskyrė su 25-erių puolėju Chrisu McCulloughu. Sostinės klubas su krepšininku turėjo sutartį iki gruodžio 1 dienos, tačiau abipusiu sutarimu ją nusprendė
Nors "Šiaulių" žaidėjų muzikinėje dvikovoje netrūko juokelių, mūšis buvo atkaklus
Nors "Šiaulių" žaidėjų muzikinėje dvikovoje netrūko juokelių, mūšis buvo atkaklus
LKL TV žiūrovų „Dainų testo“ rubrikoje laukia dar viena kova – šįkart lietuviškos muzikos išmanymu susirungs „Šiaulių“ krepšininkai.Tai

Vartotojo meniu
Diskusijos
NBA 2014-2015 (1022) 01.08 18:51
Krepšinio torentai (155) 09.09 19:51
EuroBasket 2015 (56) 01.09 07:15
Nauja Eurobasket.lt versija (755) 11.17 15:45
Apie
Draugaukime